Спецпроєкти

Біполярний афективний розлад: як проявляється та чи можна його контролювати?


У світі 45 мільйонів жителів мають біполярний афективний розлад. Люди з БАР стикаються з манією (неконтрольованим піднесеним настроєм) і депресією (сильно зниженим настроєм і неможливістю отримувати задоволення). Ця хвороба заважає працювати й будувати стосунки з іншими людьми.

БАР не є виліковним, і можна досягти ремісії завдяки терапії, зокрема медикаментозній.

Розповідаємо про біполярний афективний розлад і можливість його контролювати.

Детальніше про БАР

Біполярний афективний розлад раніше називався маніакально-депресивним психозом. Це психічне захворювання, за якого стан людини коливається між манією, депресією та нормою.

У маніакальному стані людина завжди в надто піднесеному настрої, вона ухвалює невиважені рішення, здійснює спонтанні дорогі покупки. У цій фазі пацієнт/-ка з БАР може надто швидко мислити й говорити, мало спати та дуже багато працювати, братися за кілька справ одночасно.

У депресивній фазі настрій людини пригнічений, вона має проблеми зі сном і харчуванням. За цього стану неможливо отримувати задоволення від звичних речей і продуктивно працювати.

Між депресією та манією може бути інтермісія ㅡ стан норми. Її тривалість залежить від складности розладу й етапу лікування. Також за тривалого лікування амплітуда коливань між фазами значно зменшується, і хворий може досягти ремісії.

Найчастіше біполярний розлад, як і подібні тривожні розлади, розвивається в пізньому підлітковому чи юнацькому віці (15-24 роки). Та БАР можуть діагностувати й у дітей – щоправда, діагностику ускладнює схожість симптомів із синдромом дефіциту уваги й гіперактивности.

Загалом діагностування БАР проблематичне: 40% хворих отримують цей діагноз після кількох помилкових.

Як і для чого відстежувати фази БАР?

Пацієнти/-ки з БАР мають контролювати власний стан, щоб запобігти початку наступної фази. Це важливо і для фахівців, щоб точно знати тривалість кожної фази та появу нових симптомів, щоб вчасно відкоригувати лікування.

Щоб відстежувати фази, люди з БАР ведуть щоденник або користуються спеціальними застосунками.

Один із нових застосунків для відстеження фаз біполярного розладу готують українські розробники. Додаток Bicovery робить те саме, що й лікар ㅡ відстежує стан людини, – тільки моніторить важливі показники безперервно.

Застосунок буде конектитись із фітнес-трекером, розумним годинником чи smart-кільцем і відстежуватиме динаміку сну, фізичну та соціальну активність.
Програма аналізуватиме дані й попереджатиме користувача про можливість зміни циклу. Також застосунок надсилатиме дані комусь із близьких або лікарю. Якщо в пацієнта/-ки раптово змінюється поведінка, цього досить, щоб лікар призначив консультацію.

Звісно, потрібно враховувати ситуативні відхилення. Людина може поїхати до іншої країни або вжити алкоголь, і це також вплине на стан організму та сон. Застосунок аналізує інформацію в середньому за 2-3 тижні – тобто одноразова аномалія не матиме серйозного впливу на кінцевий результат.

У чому користь програми

Застосунок Bicovery взаємодіє паралельно з лікарями (медиками лікарні ім. Мечникова, що у Дніпрі) та штучним інтелектом.

У короткостроковій перспективі важливіше взаємодіяти з медиками. Але довгостроково революційним є саме штучний інтелект. Він моніторить ті самі дані, але ідентифікує проблеми, які людина не може ідентифікувати. У штучного інтелекту інший підхід до аналізу інформації. Він пристосовується до кожного окремого пацієнта та його поведінки.

Також у розробників є гіпотеза, що застосунок зможе знизити вартість лікування на 10-30%. Ці цифри поки не підтверджено, та розробники впевнені: швидка ідентифікація змін в організмі допоможе вчасно відкоригувати терапію.

У чому інновація застосунку

Українські розробники знайшли новий підхід до відстеження циклів у біполярних людей.
Багато інших додатків працюють на суб’єктивних даних, що вводить сам/-а пацієнт/-ка. Розробники Bicovery зазначають: людина з БАР не завжди може об’єктивно оцінювати свій стан. Наприклад, у період депресії їй може здаватися, що вона не гідна уваги, а в маніакальному стані – вважати себе супергероєм і думати, що не потребує допомоги.

У Bicovery тільки 10% функціоналу ㅡ це опитування, тобто можливість вести щоденник. 90% аналізу ㅡ поведінкові дані. Застосунок не питає, як почувається користувач/-ка, а спостерігає, що він/вона робить, і доходить певного висновку.

Інші застосунки для людей із психічними розладами

Кожна людина з поширеним розладом психіки або проблемами з ментальним здоров’ям може знайти для себе програму, що полегшить їй життя.

Згадаймо найпопулярніші з таких застосунків:

  1. What is up ㅡ для людей із депресією, тривогою, постійним стресом та іншими невротичними розладами. Застосунок використовує методи когнітивно-поведінкової терапії (КПТ), щоб допомогти відстежити позитивні та негативні звички. Перші потрібно зберегти, других ㅡ позбутися.
  2. Mind Shift ㅡ застосунок для людей із підвищеною тривожністю. Програма допомагає змінити ставлення до тривоги, пережити сильні емоції та складні ситуації.
  3. Hazelden ㅡ застосунок зі щоденними медитаціями для людей, що лікуються від залежностей.
  4. MoodKit ㅡ ще одна програма, яка використовує методи КПТ. Вона допомагає людям поліпшити свій настрій, віднайшовши корисну для себе активність. Також застосунок підкаже, як змінити своє мислення та розвинути здорові стосунки із собою та оточенням.

Варто пам’ятати: застосунки не замінять візитів до лікаря та необхідне медикаментозне лікування. Різноманітні програми тільки можуть полегшити людині з ментальними проблемами самостійно стежити за власним станом.

Щодо вибору застосунку, який підійде саме вам, також краще проконсультуватися з лікарем.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь