Спецпроєкти

Легке життя – легкі стосунки: чому розпадається так багато пар


Втратити партнера – вже не такий великий страх, як 50 чи 100 років тому. Сучасні молоді люди досить просто розривають стосунки й зовсім не бояться залишитися самотніми.

Молодь прагне безтурботного життя

Марта Пивоваренко, експертка з психологічних досліджень.

Достатньо тривалий радянський період українці не мали доступу до інформації щодо того, як складаються стосунки, як обирати собі пару. Обізнаність щодо того, хто та людина, з якою тобі буде добре жити, достатньо низька й досі.

У мого батька є шлюбна агенція «Сваха». До нього часто звертаються із запитами: хочу чоловіка, щоб не пив і не бив. Тобто достатньо спрощене уявлення того, з ким ти можеш жити. І недостатньо приземлене, я б сказала.

Якщо подивитися на контент, який популярний зараз, то це програми освітнього характеру про те, що чоловіку, наприклад, не обов’язково бути мужнім і він має право на сльози. Цієї інформації раніше не було. Було стереотипне ставлення до ролі чоловіка та жінки, без індивідуального підходу до справи. І це певна прогалина – таке шаблонне сприйняття. Суспільство наразі вчить жити за новими правилами – коли не обов’язково до кінця жити з однією людиною, терпіти когось.

Це зрозуміли сучасні юні люди. Але вони поки що не усвідомлюють, що цього не достатньо. Тому така велика кількість розлучень. Виникає розуміння, що не потрібно жити до кінця з людиною, від якої потерпаєш. Я кажу не про насильство в сім’ї, а про несумісних людей, їхні труднощі, конфлікти.

Найбільша проблема – це відсутність обізнаності. На жаль, у сучасних підлітків немає уявлення, що не кожна дівчинка чи хлопчик підійде саме їм за характером. І що обирати собі треба людину не відповідно до суспільних стереотипів: має заробляти та цього досить. Можуть бути обоє дуже інтелігентними людьми, але вони не зможуть разом жити. Адже побут займає велику кількість спільного часу. І якщо людина вдома постійно перебуває у стресі, то вона так довго не витримає. Буде шукати нагоди «втекти з дому», від стресових стосунків або нудьги, незадоволеності.

Так чому ж сучасні люди так легко розривають стосунки? Є таке поняття, як високий рівень очікувань, вимог до себе. Людина, яка має такий рівень, багато чого прагне в житті. Вона хоче зробити гарну кар’єру, ставить високі цілі. Звісно, їй з таким планом життя набагато важче, ніж людині, яка нічого особливого не хоче.

Зараз суспільством нав’язується позиція легкого ставлення до життя. Легке життя – це ти мандруєш соло, десь працюєш, іноді не працюєш. Тобто твій рівень домагань повинен бути невисоким. І якщо часто відвідуєш соцмережі, то бачиш там, що люди, які важко працюють, рідко кудись їздять, будуючи кар’єру, проте вони не успішні. Успішні – це ті, які легкі по життю.

Частиною цієї життєвої стратегії також є ставлення до стосунків, які теж ніби мають бути легкими. Якщо відчуваєш будь-який дискомфорт, то відповідно і легко розходишся.
Цей низький рівень домагань веде до того, що людина часто змінює вид діяльности й до 45-50 років знаходиться в пошуку, вона недостатньо сформована в плані розуміння своїх стратегій, цілей. І це може позначитися не лише на стосунках, але і на тому, що до пенсійного віку людина проживає легке, але не зовсім структуроване життя. Тобто по факту в неї зі здобутків не так багато результатів. Розпилюється, втрачає фокус – і це нова крайність.

Але ми не можемо говорити про критичну масу таких молодих людей. Є велика кількість людей, які серйозно ставляться до стосунків. Можливо, вони не демонструють публічно свого ставлення або самих стосунків

Тобто ці проблеми пов’язані з життєвою стратегією людини. Очевидно, що якщо людина будує так своє життя, вона досягне і таких результатів. Вибір пари варто продумати, як і план кар’єри. Лише не зациклюватися на невдачі і не намагатись змінити характер половинки. Якщо поступово стосунки погіршуються, не цуратись професійної допомоги сімейного консультанта.

Шлюб – це більше не про економічні відносини

Ольга Копчинська – психологиня-практикиня, психотерапевтка. Психолог року за версією Celebrity awards 2020.

На сьогодні, за статистикою, 55% одружених пар розлучаються. Причин, звісно, декілька. Вибір різних партнерів був завжди, в тому числі у радянські часи. Тому це можебути фактором розлучення, але ж зовсім не основним.

Що ж раніше впливало на те, щоб одружуватись та залишатись у шлюбі?

Певна економічна залежність. В минулому можливостей було менше, а модель сім’ї трохи відрізнялась від сьогоденних реалій. Умовно кажучи, жінці було спокійніше, коли чоловік ходив на роботу, а вона залишалась вдома, займаючись дітьми та хатніми справами. Саме тому такий умовний розподіл обов’язків сприяв полегшенню та спростуванню повсякденного життя пари.

Інший не менш важливий фактор – це ризик соціального засудження. У соціумі розлучення поставало катастрофою, а самотня жінка певного віку сприймалась як неуспішна. А жінка, яка мала сміливість народити дитину, не перебуваючи у шлюбі, піддавалася жорстокому суспільному осуду. Кажучи «соціум» в такому випадку я маю на увазі і найближчих людей – батьків, родичів, друзів.

Звісно, сьогодні настали інші часи та ці установки вже застаріли. Стереотипи та соціальне засудження тепер значно менше впливають на наше особисте життя, а у кожного з нас з’являється все більше свободи.

З’явилось набагато більше фінансових можливостей. Сьогодні жінки заробляють іноді більше за чоловіків. При цьому дуже важливо зазначити, що психологія чоловіків майже не змінилась. Тобто, наприклад, заробляючи менше за дружину, чоловік, повертаючись додому, все ще очікує, що всі домашні справи жінка повинна робити самостійно.

При цьому психологія жінки змінюється прямо пропорційно її новій ролі у суспільстві – вона здатна забезпечувати себе самостійно і не має бажання доглядати за чоловіком, як за дитиною. Завдяки всім цим процесам цінність інституту сім’ї нівелюється. Вік вступання до шлюбу зростає і тепер у більшості випадків це близько 30 років.

Внаслідок цих процесів значно знижується рівень терпимости партнерів одне до одного. Якщо раніше при розриві стосунків могли виникати такі питання як «на які гроші жити?», «як прогодувати дитину та себе?», то сьогодні майже кожна людина здатна сама себе фінансово забезпечувати.

Інший бік – це утримання побутових потреб. Звичайно, що у партнерських стосунках кожен з нас задовольняє власні потреби. Якщо раніше, наприклад, для чоловіка було важливо, щоб жінка піклувалась про нього – прала речі, готувала їжу, прибирала, займалась сексом, то зараз світ змінився.

В кожному домі є пральна машина, мікрохвильова піч, багато хто має можливість найняти клінінг для прибирання. Всі ці потреби легко задовольняються шляхом деяких фінансових вливань. Навіть що стосується сексуальних потреб, варто зазначити, що секс перестав бути потаємним і став більш доступним.

Щодо спілкування, то це теж давно перестало бути проблемою. У вік інтернету його можна отримати будь-коли й це не зобов’язує до одруження. Так само ситуація виглядає і для жінки. Якщо раніше був сенс терпіти щось у стосунках, то сьогодні кожен обирає в першу чергу себе.

Звісно, що за таких умов втрачається сенс заводити довготривалі стосунки, перебувати у шлюбі, вирішувати конфліктні ситуації та витримувати напругу. Стосунки – це досить складний процес і якщо є альтернатива, багато людей вибирають такий шлях. Вони не вступають у стосунки, а задовольняють свої потреби іншим способом.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь