Спецпроєкти

Дослідження: чому не варто бути надто впевненими у своїй здатності розпізнавати фейки?


Психологи з Університету Юти провели дослідження щодо сприятливості людей до фейкової інформації.

Результати дослідження опублікували в журналі Proceedings of National Academics of Sciences.

Хто найбільш сприятливий до фейків?

Американські психологи дослідили дані двох репрезентативних опитувань, у яких взяли участь 8285 респондентів. Людей просили оцінити на правдивість заголовки новин, опублікованих на платформі Facebook. Далі їм запропонували зробити це стосовно власної здатності розпізнавати неправдоподібну інформацію.

Психологи зрозуміли, що більшість респондентів не усвідомлює свою вразливість перед фейками. Хоча 90% опитаних оцінили власну здатність розпізнавати фейкові новини вище від середнього.

Близько 20% респондентів вважали, що їхнє «чуття» до фейкових новин наполовину або навіть більше ─ сильніше, ніж виявилося насправді.

Люди, які були переконані у своєму вмінні розпізнавати фейки, також частіше відвідували сайти, які публікують фейкові новини та поширюють дезінформацію.

У результаті експерименту психологи дійшли висновку, що надмірна самовпевненість пов’язана зі зниженою здатністю розпізнавати фейковий контент.

Раніше ми розповідали на прикладах, як розпізнати фейкові новини. У межах дослідження, оприлюдненого «Інтерньюз Україна», було визначено рівень обізнаности українців про фейки.

Опитаним запропонували прочитати три короткі новини й визначити, де правда, а де вигадка. Як показали результати тесту, тільки 10% респондентів упоралися із завданням. Цікаво, що водночас абсолютна більшість українців упевнена у своїй здатності відрізняти в новинах правду від брехні. На це запитання 75% респондентів відповіли категоричним «Так!».

Розповідаємо, які інструменти використовують для створення фейків, а також як відрізнити правдиві новини від дезінформації.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь