Спецпроєкти

Одвічне питання цифрової безпеки: чи заклеювати камеру на ноутбуці?


Люди поділяються на два типи: ті, хто ніколи не закривають вебку й ті, хто заклеюють її на всіх лептопах – домашніх і робочих. Розбираємося, чи заклеювати камеру на ноутбуці та як цей вибір впливає на особисту безпеку.

Чи можуть за нами підглядати через камеру ноутбука?

Тут все просто: якщо ваш комп’ютер із вбудованою або зовнішньою веб-камерою, то так – технічно це можливо. І підтверджень тому багато.

Випадки дуже різні: від «цільових» атак, коли на комп’ютер конкретної людини встановлюють шкідливе ПЗ, стежать за нею, а потім шантажують, до атак заради фану – скажімо, вмикаючи порно під час трансляцій серйозних подій.

З урахуванням того, що ми не завжди контролюємо те, що робимо перед комп’ютером, зловмисники можуть дістати «цінні» кадри, за які нам стане соромно й за які, щоб вони не потрапили в мережу, доведеться заплатити викуп. Щоправда, викуп, найімовірніше, не допоможе розв’язати проблему. Тут найдієвіша порада одна – не робити «нічого такого», коли десь поруч є камери.

Та все ж знизити ризик того, що хтось дістане доступ до вашої камери, можна:

  • використовуючи ліцензійне й довірене програмне забезпечення;
  • маючи оновлену операційну систему, додатки;
  • встановивши надійний антивірус.

Але це все не гарантує повного захисту, оскільки хтось може під час вашої відсутності встановити програму, яка буде постійно записувати те, що відбувається перед камерою та відправляти зловмисникам. Можливо, хтось із родичів хотів подивитися який-небудь фільм і під час завантаження, ігноруючи попередження антивірусу, встановив якесь шкідливе програмне забезпечення.

Що робити, щоб взагалі уникнути подібних ситуацій?

Обмежити доступ до «зображення» фізично. Це з серії «якщо в тебе немає машини, то її ніколи не вкрадуть».

Якщо у вас зовнішня камера, то підключайте її до USB-порту тільки тоді, коли вона вам потрібна для дзвінка або запису відео.

Після закінчення використання відключайте її від комп’ютера та прибирайте в ящик. Якщо камера без вбудованого акумулятора й підключається тільки за допомогою дроту, запис не вестиметься.

Найбільш поширена ситуація – вбудована в ноутбук камера. Тут її так просто не відключити, як це можна зробити із зовнішньою, тому залишається лише одне: заклеїти чимось непрозорим або наклеїти спеціальну заглушку («шторку»). Перед дзвінком або записом відео доведеться віддирати ізострічку / наклейку або перемикати захисну «шторку».

Тут є один суттєвий мінус, якого немає у випадку із зовнішніми камерами – це вбудований мікрофон. Звукові хвилі відрізняються від світових і для них не дуже ефективний спосіб заклеювання. Тому, якщо у зловмисника буде доступ до вашої камери, то, найімовірніше, він матиме доступ і до мікрофона.

У цій ситуації можна, звичайно ж, заклеїти і його. Проте це лише знизить чутливість звуку, а от якщо не вести ніяких розмов поруч із ним, то це вже буде надійніше. Значно краще було б взагалі його відключати фізично, як і в ситуації із зовнішньою камерою, але в ноутбуках це не трапляється, а лише на деяких моделях «розумних» колонок.

Про що потрібно пам’ятати?

Використовуйте базові правила цифрової безпеки: використання перевіреного ліцензійного програмного забезпечення, яке було завантажено з офіційних сайтів або офіційних магазинів додатків, наявність оновленого антивірусу, операційної системи й іншого ПЗ, встановлені надійні паролі на доступ до пристрою. Це суттєво знизить ризик того, що хтось зможе захопити доступ до вашої камери, а обмеження на «рівні фізики», як заклеювання або повне відключення, – зводять цей ризик майже до нуля.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь