Скандали, інтриги та COVID-19: розповідаємо, що не так з Олімпійськими іграми 2020
Сьогодні, 23 липня 2021 року, офіційно стартують Олімпійські ігри 2020 у Токіо. О 14:00 за Київським часом розпочалася церемонія відкриття, доступ до якої офлайн обмежили через складну ситуацію з COVID-19 у Токіо та у світі.
Навколо Олімпійських ігор 2020 багато скандалів. За останні місяці стало відомо про мінімум чотири звільнення чи відсторонення від обов’язків важливих членів оргкомітету.
Травневе опитування показало, що понад 80% населення Японії проти проведення ігор цьогоріч або проведення їх узагалі. Розбираємося, що не так з Олімпійськими іграми та чому все ж цьогоріч їх не скасували.
Чому Олімпійські ігри так не люблять (принаймні в Японії)?
Проти проведення Олімпіади в Японії виступають лікарі, ЗМІ, звичайні громадяни країни й навіть опосередковано Імператор.
Головний медичний радник уряду доктор Шигеру Омі заявив, що проводити Олімпіаду під час пандемії «ненормально». У Японії проти COVID-19 вакциновано лише 5% жителів.
Лікарі та громадськість побоюються наслідків проведення ігор, адже в Олімпіаді візьмуть участь близько 90 тисяч людей. І серед них не лише спортсмени, але й журналісти, дипломати, тренери та інші.
Лікарі також наголошують на нестачі медичних приладів, медикаментів та ліжок у випадку нової хвилі захворюваності в Японії. Спеціалісти говорять про моральне та професійне вигорання через пандемію.
Громадськість також проти. Травневе опитування серед японців показало, що 43% опитаних вважають, що Олімпіаду 2020 потрібно скасувати остаточно. 40% хочуть, щоб її перенесли на наступний рік.
Лише 3% підтримують проведення ігор із глядачами. А от 59% підтримують заборону на присутність уболівальників під час змагань.
Водночас організатори Олімпійських ігор заявляють, що жорсткі обмежувальні заходи, зокрема регулярне тестування спортсменів та заборона на в’їзд іноземним вболівальникам, зроблять проведення ігор безпечним. Проте все ж 87,7% опитаних побоюються стрімкого поширення вірусу.
Чотири звільнення
14 лютого подав у відставку голова оргкомітету Олімпійських ігор 2020 Есіро Морі через висловлювання стосовно жінок.
На одному із засідань, де обговорювали залучення більшої кількості жінок до оргкомітету, голова Есіро Морі сказав, що «це призведе до збільшення тривалості нарад».
«Жінки виступають надто довго, і через схильність до суперництва кожна вважає за необхідність щось сказати. Вони насилу можуть вчасно зупинитися, і це дратує», – заявив 83-річний Есіро Морі.
Згодом він вибачився, і Міжнародний олімпійський комітет забув про цей інцидент. Але заява здійняла хвилю критики щодо голови оргкомітету. Активісти вимагали його звільнення.
За кілька днів Есіро Морі подав у відставку.
Друге звільнення відбулося 18 березня. Креативний директор МОК Хіросі Сасакі некоректно висловився про актрису та плюс-сайз модель Наомі Ватанабе в робочій переписці, яку згодом опублікували.
Ватанабе запропонував, щоб під час церемонії відкриття ігор вона вийшла на стадіон у костюмі свині.
Третє звільнення відбулося через два старі інтерв’ю композитора ігор Кейго Оямада, опублікованих ще у 1994 і 1995 роках. Там він без жодного сорому розповідав, що у школі знущався зі своїх однолітків.
Кейго Оямада звільнився 19 червня, але його музику з ігор не прибиратимуть.
Ще одне звільнення сталося вчора, 22 червня. Команду покинув режисер Кентаро Кобаясі. Ще у 1999 році, коли працював коміком, під час одного зі своїх виступів він пожартував про Голокост.
Кентаро Кобаясі був режисером церемонії відкриття ігор і за день до початку подав у відставку.
Чому Олімпійські ігри все ж розпочалися?
Як зазначає видання AP, Олімпійські ігри цьогоріч відбулися, бо на кону стояли мільярди доларів.
На організацію Олімпіади Японія офіційно витратила 15,4 мільярдів доларів, але державна перевірка вказує, що ця цифра може бути вдвічі більша.
Японська рекламна компанія Dentsu Inc. залучила близько трьох мільярдів доларів від спонсорів цьогорічних Олімпійських ігор.
У випадку скасування Олімпійських ігор Міжнародний олімпійський комітет може втратити 3-4 мільярди доларів, які вони заробили б на прямих трансляціях у всьому світі.
Дохід від трансляції та спонсорів – це 91% усього заробітку МОК, американська мережа NBCUniversal покриває близько 40% доходів комітету.
Розповідає юрист Марк Конрад: «МОК – це потужний бренд. Спортсмени з усього світу, які об’єднуються, щоб змагатись – це змушує серця битися швидше. МОК організовує розважальні події та наповнює їх певним рівнем благочестя та трепету. Хто проти миру? Завдяки цьому «олімпізму» він зачепив корпоративних спонсорів, готових платити багато грошей. Отже, МОК має важелі для точних контрактних умов, сприятливих для нього, і це, безумовно, те, що комітет зробив цьогоріч. Той факт, що лише МОК може офіційно ухвалити рішення про початок чи скасування ігор – навіть у випадку непередбачуваних ситуації зі здоров’ям – лише підтверджує мої думки».
Як Олімпійські ігри сприймають у світі?
Світові ЗМІ по-різному сприймають Олімпійські ігри 2020. У The Guardian кажуть, що впродовж 125 років існування Олімпіади, МОК постійно стикався із суспільним несхваленням, політичними проблемами та витратами на ігри, які зростають.
Олімпійські ігри тривали під час двох світових воєн, їх тричі скасовували. В історії Олімпіади було безліч подій: різанина в Мексиці 1968 року, коли уряд убив понад 200 протестувальників на Олімпійських іграх; різанина в Мюнхені у 1972 році, коли організація Black September узяла в заручники дев’ятьох членів ізраїльської команди; борг у розмірі 2 мільярдів доларів, залишений Монреалем у 1976 році, взаємні бойкоти Москви 1980 та Лос-Анджелеса 1984 року під час холодної війни; допінгові скандали в Сеулі 1988 та Лондоні 2012.
Цьогоріч Ігри відбуваються під час пандемії COVID-19, що також не схвалюють на міжнародній арені.
У виданні Washington Post заявляють, що Ігри могли стати символом одужання країни після аварії на Фукусімі та стихійних лих, або подоланням пандемії. Але редакція називає Олімпіаду 2020 позбавленою радості: ігри слід просто витримати й пережити.
А щось хороше про Олімпійські ігри 2020 можна?
Можна!
Цьогоріч на Олімпійських іграх у Токіо змагатимуться в різних видах спорту понад 163 відкритих представників ЛГБТ-спільноти.
Щонайменше з 27 країн змагатиметься принаймні один/-а відкритий/-а ЛГБТ-спортсмен/-ка з 30 видів спорту, включаючи перших трансолімпійців.
Як пояснюють у виданні Outsports, збільшення кількості спортсменів, які роблять камінг-аут, відображає краще сприйняття ЛГБТ-людей у спорті та суспільстві.
Також цьогоріч не скасовують традицію дарувати презервативи спортсменам і спортсменкам. Задля цього закупили 150 тисяч контрацептивів. Але потрібно тримати дистанцію й не можна обійматися.
І наостанок, антисекс-ліжка виявилися насправді не такими крихкими, як про це писали ЗМІ.
Спростував цю інформацію ірландський гімнаст Ріс МакКленаган. Він зняв відео, де скаче на такому ліжку, яке за теорією мало б зламатися від різких рухів. Організатори ігор подякували йому за спростування цієї неправдивої інформації.
“Anti-sex” beds at the Olympics pic.twitter.com/2jnFm6mKcB
— Rhys Mcclenaghan (@McClenaghanRhys) July 18, 2021
Зазначимо також, що картонні ліжка виготовили задля екологічності. Цьогоріч на іграх електроенергія надходитиме з відновлювальних джерел, медалі виготовили з перероблених гаджетів, а відомий Олімпійський факел – з алюмінієвих відходів.