Спецпроєкти

Нічні жахіття наяву: що таке посттравматичний стресовий розлад і як із ним впоратись


Гостра реакція на жахливі події – цілковита норма для людини. Але якщо переживання тривають більш ніж місяць, то варто звернутися до клінічного психолога чи психотерапевта.

Розповідаємо, що таке посттравматичний стресовий розлад, які його симптоми та як допомогти постраждалим.

Що таке ПТСР та як його розпізнати?

Посттравматичний стресовий розлад виникає як реакція на травматичну ситуацію.

Це психічний розлад, який може розвинутися через пережиті психологічні травми. Тригерами стають військові дії, фізичне або сексуальне насилля, серйозні фізичні травми чи будь-які події, що можуть загрожувати життю.

Діагностувати ПТСР можуть і людям, які стали свідками травматичних ситуацій.

ПТСР трапляється у 5-10% населення. Його вдвічі частіше діагностують у жінок.

Прояви ПТСР

Людина з посттравматичним стресовим розладом постійно згадує травматичну подію, може мати флешбеки чи нічні жахіття про минулу травму.

ПТСР провокує гіперзбудженість: людина постійно напоготові до небезпеки, погано спить і тривожиться.

Пацієнти з ПТСР уникають розмов про свою травму, не бажають згадувати подію. Через це можуть припинити спілкуватися з людьми чи відвідувати місця, що про неї нагадують.

Також є випадки втрати довіри до оточення: формується переконання, що світ небезпечний. Нерідкими є панічні атаки й суїцидальні думки. У такому випадку пацієнт або його рідні можуть зателефонувати на гарячі лінії психологічної допомоги.

ПТСР – це не лише про поведінку. Цей розлад впливає також на біологічні системи: мозкову схему, клітинні, імунні та метаболічні функції. Людина може мати проблеми з травленням, болі в тілі, відчуття стиснення у грудях.

Якщо симптоми тривають більш як 4 тижні, лікар може діагностувати посттравматичний стресовий розлад.

Важливо: не всі травматичні ситуації провокують ПТСР. Усе залежить від інтенсивності травми, індивідуального сприйняття, наявності травм дитинства, попередніх психічних розладів та психологічних травм.

Як лікують ПТСР?

Під час посттравматичного стресового розладу застосовують психотерапію та медикаментозне лікування. Психотерапія націлена на проживання психотравми та її причин і знешкодження поганих спогадів.

У середньому вистачає 8-10 сеансів для того, щоб стан людини значно покращився.

Для кращої взаємодії з пацієнтом фахівець повинен перевірити вплив симптомів на повсякденне життя, пам’ять, концентрацію уваги, сон та турботу про себе.

Також варто визначити, чи немає в людини супутньої депресії та суїцидальних намірів, чи не зазнає вона постійного тиску від оточення, чи не має вона проблем з алкоголем і наркотиками.

Якщо в пацієнта виявлена супровідна депресія, спершу лікують її. Якщо є проблеми з алкоголем чи наркотиками, фахівець продовжує лікувати ПТСР.

Лікар має уточнити пріоритети та цілі пацієнта й адаптувати до них рекомендації щодо лікування. Серед найбільш дієвих варіантів із підтвердженими доказами – когнітивно-поведінкова терапія. А також ті, що спрямовані на найбільш виражені симптоми пацієнта (наприклад, безсоння чи дратівливість).

Якщо пацієнту складно регулювати емоції під час когнітивно-поведінкової терапії: виникають спалахи гніву, паніка чи дисоціація, – фахівець спершу приділяє увагу розвитку навичок регулювання емоцій. Це запобігає негативній реакції та достроковому припиненню лікування.

Ефективність медикаментозного лікування без психотерапії становить 60%. І лише менше ніж третина повністю одужують. Але медикаменти допомагають покращити самопочуття та налагодити режим пацієнта, щоб йому було легше відвідувати терапію.

Як допомогти людям із ПТСР?

Актуальною проблемою нині є психологічний стан людей, які зазнали травматичного досвіду через події на Донбасі. За її вирішення взявся проєкт «Відновлення – Донбас».

Частиною його є провайдери психосоціальної допомоги, які пройшли тренінг «Подолання наслідків стресу через психосоматичні засоби відновлення». Вони надають першу психологічну або клінічну допомогу постраждалим.

У межах проєкту розроблено ПЗ «Пакет психолога». Воно складається із застосунку та програми, які доступні для роботи провайдера з ноутбука прямо в процесі консультування.

Під час роботи у програмі психолог може розпочати діагностику, оцінку стану клієнта лише після підписання ним згоди на консультування та дослідження. Також всі дані передаються на обробку анонімно.

Клієнт може проходити індивідуальну, сімейну чи групову консультацію, поспілкуватися з групою підтримки чи пройти серію тренінгів.

Основна мета «Пакету психолога» – наявність комплексних методичних матеріалів із психосоматичних технік у психосоціальній роботі в одному ноутбуці.

У «Пакет психолога» включено відео, подкасти – матеріали для роботи з дихальними й руховими соматичними методами роботи на вироблення опірності до стресу.

Ці методи на території, наближеній до збройних конфліктів, є дуже ефективними не лише для зниження стресу, але й для збереження опірності до нього як метод запобігання ПТСР, депресії, вживанню психоактивних речовин й іншим симптомам погіршення стану здоров’я.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь