Спецпроєкти

Норма чи ні: з якими сексуальними бажаннями варто йти до фахівця


Користуватися секс-іграшками та дивитися фільми для дорослих – це, здається, уже давно норма. Але не всі обмежуються лайтовим різноманіттям у сексі – дехто має пікантніші побажання.

Фахівці, які вивчають сексуальність людини, сумніваються у визначеннях «нормальний» та «патологічний». Та існують жорсткі відхилення від норми, які можуть спричинити дискомфорт у партнера чи в оточення. Розбираємося, яка сексуальна поведінка є нормальною, а коли час звернутися до психолога чи психотерапевта.

Що таке сексуальні девіації та перверсії?

Девіація – це будь-яка сексуальна поведінка, як-от парафілія, яку вважають суттєво відмінною від стандартів, встановлених культурою. Девіантні форми сексуальної поведінки можуть включати вуаєризм, фетишизм, трансвестизм, груповий секс тощо.

Перверсія – це та ж сама девіація, але з метою досягнення збудження чи оргазму.

Примітка. Залежно від устоїв суспільства перверсіями та девіаціями можуть бути різні речі. Адже існують народності, де нормою є мати багато статевих партнерів одночасно чи займатися сексом за присутності свідків.

Пояснимо на прикладах. Девіація – це варіант, коли ви вирішили спробувати не надто традиційну секс-практику, наприклад, секс утрьох. І вам може сподобатись чи не сподобатись, та це не стане основним способом досягнення оргазму.

А перверсія – це варіант, коли секс утрьох стає для вас єдиною можливістю досягти оргазму.

За перверсій ви можете самі відчувати дискомфорт і завдавати його іншим. Тому в такому разі варто звернутися до фахівця. А якщо вирішили спробувати щось незвичайне в сексі, але цілком розглядаєте це як варіант і можете діставати задоволення й без нього – з вами все гаразд.

Думка фахівця

Ольга Копчинська – психологиня-практикиня, психотерапевтка. Психолог року за версією Celebrity awards 2020.

Сьогодні не так важко, як раніше, знайти інформацію про сексуальні бажання та фантазії. У зв’язку з цим ми всі починаємо оцінювати умовну «сексуальну норму» партнера. Усе частіше люди нарікають одне одного «збоченцями», навіть не зробивши спробу зрозуміти бажання та погляди близької людини.

Почавши розмову з партнером про секс, ми можемо зіткнутися з тим, що наші поняття нормального будуть різними. Отже, норма ‒ це гнучке поняття. Воно може відрізнятись залежно від країни проживання, віросповідання, умов виховання, часу, оточення та культури.

Де закінчується нормальне сексуальне бажання й де починається перверсія?

Сексуальну перверсію розуміють як якісне або кількісне відхилення від сексуальної норми. Це дуже узагальнене поняття.

Наприклад, у Вікторіанську епоху жінок, які мали секс до весілля, вважали німфоманками. А сьогодні в деяких країнах Африки та Близького Сходу засуджують бажання жінки займатись сексом та діставати від цього задоволення. Колись збоченням вважали гомосексуальність.

З цього робимо простий висновок: сексуальні девіації ‒ це радше соціологічне, ніж медичне питання.

У наших реаліях нормальним сексом вважають стимуляцію геніталій та попередні пестощі між фізично зрілими людьми та за їхнім взаємним бажанням. Ненормальним ‒ усе, що поза цими межами.

Якщо сексуальні бажання не шкодять самій людині та об’єкту, на який вони спрямовані, а також перебувають у межах правової норми країни проживання ‒ це не клінічний випадок.

Психічний розлад відрізняється від нетипового сексуального бажання за такими критеріями:

• людина відчуває тривогу та переживає стрес через свої сексуальні бажання та фантазії;

• сексуальне бажання спрямоване на тих, хто не дав своєї згоди або не може її дати.

Для наочності розмежуймо сексуальні розлади від нетипових сексуальних переважань.

Сексуальні розлади:

  • Педофілія ‒ сексуальний потяг дорослої людини до дитини;
  • Зоофілія ‒ сексуальні дії до тварин;
  • Примусовий садизм ‒ садистичні чи травмувальні дії до іншої людини без її згоди;
  • Некрофілія ‒ сексуальний потяг та/або насильницькі дії до трупів;
  • Ексгібіціонізм ‒ демонстрація статевих органів оточенню без їхнього бажання;
  • Вуаєризм ‒ підглядання / підслуховування за оголенням або статевим життям інших людей.

Як формуються сексуальні розлади?

Зазвичай наведені вище сексуальні розлади є частиною прояву психічних захворювань людини, але не завжди. Іноді це наслідки дитячих травм або генетичних відхилень.

Серед нетипових сексуальних переважань виділяють такі:

  • Геронтофілія ‒ статевий потяг до людей літнього віку;
  • Акротомофілія ‒ потяг до людей з ампутованими кінцівками;
  • Спектрофілія ‒ збудження від сексуальних фантазій про привидів, демонів, богів тощо.

Через те, що більшість людей боїться зізнатись у своїх сексуальних переважаннях, важко оцінити їхню розповсюдженість.

Висновок простий ‒ перш ніж вважати себе чи партнера збоченцем/первертом, спробуйте відверто поговорити та зізнатись у своїх сексуальних бажаннях. І пам’ятайте: нормально все, що робиться із взаємної згоди та не шкодить фізичному й психічному здоров’ю інших.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь