Спецпроєкти
30 історій незалежності
Цьогоріч незалежна Україна святкує своє 30-річчя. До свята люди, які змінювали і змінюють нашу країну на краще, розповіли про сприйняття незалежності через особистий досвід.
30 історій незалежності
Олександр Педан, телеведучий, засновник всеукраїнського руху JuniorZ
Моя дитяча мрія — служити в театрі. Тобто розуміння, що творчі професії — це моє, прийшло дуже давно. Закінчив школу мистецтв, театральне відділення. Але потім познайомився з КВК, і зрозумів, що це моя віддушина.
А потім почалася ера «Підйому». І робота мрії зі сцени перейшла на великий екран. Це було відчуття абсолютної свободи.
Саме в КВК я став ведучим, навчився виступати на сцені, вчити тексти й жартувати. З просто гравця досить швидко перетворився на штатного конферансьє нашої команди. Тоді ж уперше відчув медійність і популярність. Спочатку стали впізнавати в школі. Коли виступ нашої команди показали на «Інтері», ми стали зірками й уже не проходили непоміченими вулицями Хмельницького.
Усвідомлення того, що це ще й подобається людям, надає величезне задоволення. А ми бачили й чули цей позитивний фідбек постійно. Це був період шаленого професійного росту.
Чотири роки ранкових прямих етерів. Щодня за будь-яких обставин і самопочуття, ледь відкривши очі, потрібно було працювати, жартувати та заряджати бадьорістю мільйони глядачів. Ба більше, у «Підйомі» ми могли спробувати себе в багатьох ролях: були репортерами, ведучими, новинарями та інтерв'юерами.
Екскурс в історію ТВ через особистий досвід
У 2008 році, коли почав працювати на «Новому каналі», сфера телебачення відрізнялася від сучасної. Почнемо з того, що тоді ТБ мало дуже багато грошей, з'являлися масштабні проєкти на кшталт «Фабрики зірок». Зараз мало медіахолдингів можуть собі дозволити витрачати такі бюджети.
Телебачення було основним носієм інформації, трендсетером, там зосереджувалося все. Шалені рейтинги та ціна на рекламу, хороша зарплата. На кожному проєкті мала роботу велика кількість людей.
Єдине, що, на мою думку, залишилося незмінним із часом – фанатизм працівників ТБ-сфери. І тоді, і зараз люди говорять про магію телебачення й досить складно розлучаються з роботою на телеканалах. Проте скептиків, які в цю магію не вірять, зараз, звісно, більше. Коли я говорю про певний трудоголізм телевізійників, маю на увазі не тільки тих, хто за кадром, а й нас, ведучих, також.
Потім були роки успішної роботи. Після них – паузи в проєктах, коли мене починали забувати. Тому я говорю, що це постійні злети й падіння. На телебачення звісно дуже впливає ситуація в країні та світі. У часи революцій і криз люди не потребують розважального контенту.
Робота ведучого досі багатьом здається лайтовою. Та це не так. У мене було кілька моментів, про які говорять «прокинувся зіркою». І було стільки ж, якщо не більше, коли ця зірка падала. Доводилось знову й знову починати заново й доводити, що ти професіонал.
Радію, що почав поєднувати роботу на ТБ із digital-діяльністю ще до кризи. У такий спосіб ми з командою не тільки змогли втриматись на плаву, а й набрати обертів.
Для «Нового каналу», який спеціалізується лише на таких проєктах, у ці часи було непросто. Під час пандемії сфера шоубізу теж зазнала величезних втрат.
Історична подія, яка змінила медіасферу
Робити Україну найкращим місцем на планеті можуть українці будь-яких професій
У липні 2019 року Незалежна Україна отримала, на мою думку, найцінніший подарунок за останні роки – набув чинності закон про мову.

Для мене ця подія стала найвизначнішою і з особистого, і з професійного погляду. Коли працівників усіх сфер зобов'язали говорити українською, коли державна мова стала лунати на радіо й телебаченні – це було справжнє свято.

Розумію, що в багатьох цей перехід викликав певні труднощі. Особливо в моїх колег, від яких вимагають ідеальне володіння мовою. Проте як людина, яка закінчила російськомовну школу й усе дитинство говорила російською, скажу, що все можливо. Саме з мови починається патріотичне виховання й розуміння своєї ідентичності загалом.
У певний момент, коли вже досяг досить високої професійної планки та з'явилась фінансова стабільність, виникла потреба робити щось не лише для себе, а й для країни. Хочеться лишити за собою слід, зробити щось корисне для наступних поколінь. Звучить гучно, але це насправді так.
Разом із партнеркою Оленою Левандовською ми відкрили pedan|buro. Працюємо над піаром, інфлюенс-маркетингом, СММ та відеопродакшеном. А головне – допомагаємо людям і компаніям розповідати свої історії. Адже історія як для маленького бренду, так і для всієї країни є дуже важливою складовою та фундаментом для розвитку в майбутньому.
Майбутнє медіа-сфери
Уже кілька років телебачення ділить авдиторію з інтернетом. І в перспективі, через 10-20 років, ТБ стане чимось на кшталт Netflix. Глядачі самі вибиратимуть контент, який хочуть дивитися. Трендсеттером стане авдиторія, а не ті, хто створює продукти. З появою соціальних мереж я зрозумів, що майбутнє – в інтернеті, і застрибнув у цей digital-світ. Розвиваюсь як блогер, а тепер ще й як підприємець.
Давно мріяв про справу, що нестиме прибуток і не буде потребувати моєї цілодобової присутності. Зібрав свій досвід на телебаченні, у рекламі та блогінгу й вирішив ділитися ним і розвивати сферу комунікацій.
Перша така історія сталася на початку кар'єри. Я переїхав до Києва з Хмельницького, Comedy club Україна готувався до трансляції на ТБ. Команду гумористичного шоу подивився продюсер і сказав, що беруть усіх, окрім ведучого, тобто крім мене, бо розмовляю неграмотною українською. Тому переді мною постало два варіанти: здатися й поїхати додому або швиденько вчити мову. І знову брати участь у кастингу. Я вибрав другий варіант. Боровся за своє місце й переміг.
Студія ранкового шоу стала місцем, де я міг вільно ділитися своїми думками, мати власний погляд.
Так чотири роки тому з'явився проєкт JuniorZ. Ми змінюємо застарілу програму фізкультури в школах, пропонуємо дітям альтернативні сучасні види спорту. З майстер-класами для вчителів обїздили вже близько 20 українських міст. Витрачаємо на це дуже багато часу й фінансів. Але коли бачимо з командою щасливі дитячі очі, усміхнені обличчя, їхню цікавість до нових видів спорту – розуміємо, що все недаремно.
Любко Дереш, письменник
Чим для мене є наша Незалежність? І чим для мене є незалежність у цілому?
Спершу це була збірка його поезій «Екзотичні птахи та рослини», а потім – романи «Рекреації» та «Перверзія». Для мене пʼятнадцятилітнього це став прорив у яскравий україноцентричний всесвіт, у якому дивовижна проза вже не пахла радянським нафталіном і могла розказувати історії не лише про понуру американську глибинку (як я вже звик, виростаючи на голлівудському кіно та американській літературі горору), але й в Україні.
Уперше я гостро зрозумів, що наша українська Незалежність породила принципово свою, не радянську і не американську, реальність, коли я натрапив на твори Юрія Андруховича.
Такими ж етаповими для мене стали тексти Юрка Іздрика з їхнім принциповим запереченням правил та іграми з абсурдом, а далі – тексти Юрка Покальчука, Володимира Єшкілєва, Юрка Винничука, Оксани Забужко, Василя Кожелянка та інших. Роки мого становлення як особистості у випускних класах збіглися з відкриттям для себе цих імен.
Досі памʼятаю день після іспиту в ліцеї. Я навчався у Львові, мені було тоді, напевне, таки 15 і було – мабуть, 2000-й рік. Пообіді захмарилося, парило, як перед грозою, і я, перш ніж поїхати додому, довго стирчав у двох маленьких запилених книгарнях на Привокзальній, розташованих одна біля одної, навпроти величного костелу святої Ольги.
Розчарований, я пішов на свою маршрутку, аж раптом… несподівано я побачив на тротуарі неподалік від Привокзального базару 20 гривень, які хтось загубив. Саме 20 гривень, щоб купити книжку Жолдака!
Уже починалася гроза, коли я повернувся в книгарню та купив таку жадану збірку новел. Тоді ж пройшов найкращий дощ у моєму житті, з якого починалося, можливо, найкраще моє літо – літо з книжками нових українських авторів.
Напевне, того ж літа я й сам почав писати під час грози, бо відчував (і досі відчуваю) незрозумілий творчий звʼязок із цією стихією. Так само гостро я відчував тоді власну незалежність – інтелектуальну, емоційну. Я дорослішав із кожним днем, і писати так як я відчував усередині – було для мене шляхом утвердження себе, своєї окремішності від батьків, від оточення, від усіх життєвих обставин. Досі памʼятаю, як щоранку я, залишаючись у батьківському домі сам, гучно вмикав записи «Братів Гадюкіних» та «Кому вниз» – ще одних, уже тепер музичних, апостолів нашої Незалежності.
Без перебільшення, якби не підтримка Іздрика та його схвальна оцінка «Культу», мій шлях у літературі був би зовсім іншим. Саме з подачі Юрка «Культ» опублікували окремою книжкою, а потім, за такої ж доброї рекомендації Юрка Андруховича, цей текст помітили німецькі видавці.
Моя подальша літературна карʼєра стала радше нетиповою. Проте я точно можу сказати, що вона могла відбутися в такий спосіб лише в незалежній державі.
Від тих перших кроків у літературі мої стосунки з літературним процесом і середовищем були дуже різними, сповненими не лише поезії, але й прозаїчними. Я здобував як визнання (як-от призові місця в конкурсі «Книга року ВВС» чи титул «Золотий письменник України»), так і глузування (наприклад, премії «Золота булька» чи «Золотий хрін»). Але, гадаю, і перше, і друге однаково важливі частини мого шляху.
І ось не минуло й року, як я вже їхав разом з іншими українськими письменниками в Ляйпциґ на міжнародний літературний ярмарок. У готелі, де ми жили під час ярмарку, зупинився також – о дивовижа! – письменник Богдан Жолдак. Той самий, чию книжечку я купував за знайдені 20 гривень кілька років тому. Досі шкодую, що не підійшов тоді до цього великого (у всіх значеннях) письменника за сніданком у ресторані готелю «Mercury», не подякував йому за збірку «Бог буває», за ту літню грозу після іспиту, що змінила мене.
Деякі явища й люди надихали на творення нового. Кожен Форум видавців у Львові (відомий сьогодні як Bookforum Lviv) у середині двотисячних був для мене зануренням у магію літературного процесу. Численні спільні поїздки з іншими авторами Україною та за її межами завжди були відкриттям нового – у собі, у моїх блискучих колегах, власне, у самій Україні, у спогляданні її різноманіття та намаганнях побачити її в перспективі великого світу.
Деякі явища, навпаки ж, розчаровували – як-от залежність літературної тусівки від алкогольного формату спілкування, через що я як абстинент і досі почуваюся вкрай погано інтегрованим у загальне письменницьке комʼюніті.
З Незалежністю нас усіх, і нехай вона буде притомною.
Певною мірою українська література ще перебуває в процесі перетравлення радянського спадку й історичних травм. Війна на Донбасі актуалізувала цей процес, але він існував і до 2014-го року. Така орієнтованість на минуле, хоч нерідко й вишукана та багата на серйозні роздуми, усе ж цікава й потрібна більше нам, аніж світові. А віднайдення способів розказувати питомо українські історії так, щоб вони, не втрачаючи своєї індивідуальності, говорили також і про загальнолюдські речі, мені здається, є ключем до амбіцій зовсім нового рівня.
Зрештою, аби говорити про загальнолюдське, а не лише про своє, потрібні час і дистанція – насамперед дистанція до самих себе. Тридцять років – не багато й не мало. Це той вік, коли ти нарешті починаєш більш-менш притомно розуміти, ким ти насправді є. А щойно приходить знання себе, захищати свою незалежність, свої погляди, свій шлях уже не так складно.
У 16 років, написавши роман «Культ», я відніс його в редакцію контркультурного часопису «Четвер» самому Іздрикові, котрий на той час не тільки був його редактором, але й вів власну літературну передачу на незалежному львівському радіо «Ініціатива».
Я вірю, що новітня українська література, література Незалежності, обовʼязково подарує світові й самим українцям багато хороших текстів – красивих, важливих, мудрих і добрих. Що б не завадило нашій літературі – так це певний універсалізм, орієнтація не лише на специфічно українську проблематику, але й на загальнолюдські виклики.
Щодалі, то більше я переконувався, що сучасна українська література – це потужна стихія, самодостатня й ні на що не схожа.
Обидві книгареньки були завалені дикою мішаниною старої радянської літератури, дешевого перекладного бульварного чтива й перевиданої української класики. Я намагався знайти серед цих книжок щось таке ж екстравагантне як Андрухович.
І ось успіх! Збірка оповідань «Бог буває» Богдана Жолдака. Про нього я читав дуже схвальні відгуки в газеті «День». Але 20 гривень за тонку книжечку – дорого. Таких грошей я не мав.
Єгор Валовскі , співзасновник Fintellect
Тридцятка – період криз і неочікуваних вчинків. Зазвичай це говорять про людей, але, напевно, це можна сказати й про країну.
Мої спогади з хештегом #незалежність повні енергії, суперечок та намагання зробити так, аби українське ДНК стало помітнішим.
Третій десяток – це часто не пройдений підлітковий бунт, недоотримане шибайголовство та природна дурнуватість. Така енергія існуватиме до того як ми знайдемо адекватнішу дорослу версію самих себе. З особистого, дуже специфічного та вельми упередженого погляду саме такою я бачу Україну у свої тридцять.
Пам'ятаю, як у 2013-му на застіллі з польськими друзями чув приємні тости на честь України та побажання «аби все вийшло».
Пам'ятаю, як ще в шкільному віці зустрічав своїх родичів із Сибіру. Тоді надвечір моя тітка запитала свою малу дочку, як їй перебування в іншій країні, і дістала щиро здивовану відповідь: «В какой стране?».
Пам'ятаю, як за часів доковідних євротурів зустрілися з казахськими мандрівниками, які, дізнавшись, що ми з України, раптово вибачились та перейшли на англійську.
Згодом через нашу щиру підліткову енергію спротиву ми змогли викреслити себе із кордонів (пост)совкового забуття. Змогли зберегти зародки демократії, зробити так, аби права людини в Україні принаймні щось значили. Змогли зробити так, аби нас трішки помітили, визнали та зрозуміли.
Пам'ятаю, як після якогось моменту почав чути від закордонних знайомих, що їм подобається Україна, що вони мають улюблений бар або готель в Одесі, Києві чи Львові.
Багато подорожуючи, я почав дедалі більше помічати цікаву рису українців – ми добряче вміємо бунтувати. У минулому це було тим, що допомогло вижити та будувати свою країну, замість того, щоб потонути в мафіозній диктатурі.
Бунтарство, волелюбство та максималізм – незамінні якості, аби вибороти самостійність та суб'єктність. Утім, навчившись бунтувати, ми маємо навчитись будувати. Сподіваюсь, свою колонку про сорокову річницю напишу саме про це.
Tayanna, співачка
У дитинстві слухала музику з татом – він полюбляв «Січових стрільців» та Миколайчука. Близько 12 років тому почала писати власні пісні.
Наша країна дуже родюча на талановитих співаків, музикантів і митців. Важко окреслити, яким буде шоу-бізнес навіть через рік, не кажучи вже про 5 чи 15 років. Точно, що він трасформується, будуть нові форми та правила, але все одно найголовніше залишиться – музика, яка не підпорядковується нікому й нічому.
Естрада тоді була цікавою, вже зі своїми кумирами, топ-зірками. Я захоплювалась тим, як швидко з року в рік все більше талановитих артистів мали змогу показати свою творчість на великий загал. Держава цьому сприяла всіма можливими культурними заходами.
Українському виконавцю потрібні унікальність та самобутність, а ще – віра у свою справу. Запорука успіху суперпроста – хітова пісня. Також багато чого залежить від досвіду та віри в себе.
Артист/-ка точно не може обійтись без команди. Команда потрібна, щоб делегувати більшість справ. А ще, коли ти знаєш, що з тобою є поруч люди, які підсилюють віру в те, що ти робиш, це додає ще більше натхнення та впевненості. І тоді за такої підтримки вже море по коліно.Багато подорожуючи, я почав дедалі більше помічати цікаву рису українців – ми добряче вміємо бунтувати. У минулому це було тим, що допомогло вижити та будувати свою країну, замість того, щоб потонути в мафіозній диктатурі.
Оксен Лісовий, директор Малої Академії Наук України
Наука — всюди. Завдяки їй архітектори проєктують котеджі та хмарочоси, лікарі розробляють вакцини та біонічні протези для людей з інвалідністю, а інженери створюють дрони для українських аграріїв. Знання з фізики чи IT, біології або юриспруденції допомагають виконати й більш буденні, навіть непомітні для нас таски: оплатити комуналку онлайн, очистити питну воду в домашніх умовах або прибрати домівку, просто запрограмувавши на це робота-пилосмока.
У 60-х роках через самвидав мій тато почав поширювати альтернативну думку про соціальні, політичні та гуманітарні проблеми того часу. Ситуація не змінювалась, тож із часом він почав виступати ще й із відкритим протестом. За своє, таке природне для вільної духом людини прагнення до поширення правди, радянська система покарала його на 7 років ув'язнення і 3 — заслання. Реабілітували батька лише 1989 року.
Мій шлях до науки почався ще з дитинства завдяки батькам. Мати здобула ступінь кандидатки наук із філології, батько ж був кандидатом філософських наук. Вони починали свою діяльність за часів складної радянської системи, бачили всі її вади та не могли сліпо коритися. Внутрішні переконання спонукали батька до участі в дисидентському русі.
Своїм прикладом тато довів: можна й варто завжди залишатися вірним своїм цінностям. Він продемонстрував, що робота — це ціннісне поняття, синонімічне до «справа всього життя». Це не історія про висиджування в офісі з 9:00 до 18:00, щоб заробити гроші. Натомість історія про невпинні й сміливі дії заради big idea, реформ у вибраній сфері та загалом суспільства, у якому живеш.
У свої 20 років я почав шукати себе. На початку працював звичайним підприємцем: мав магазини, кіоски, побудував заправку. Та згодом зрозумів, що світ навколо не обмежений лише моїм бізнесом. Я прагнув змін та нових рішень, мріяв створювати країну, у якій буде комфортно жити мені та моїм майбутнім дітям.
Чому саме МАН?
Але зміни треба починати, вибачте за тавтологію, із самого початку. Тільки нове покоління свідомих і вільних у думках змінотворців може апгрейднути наше суспільство. Аби долучитися до формування цього покоління, 17 років тому я прийшов працювати до Малої академії наук.
Довгий час МАН асоціювали лише з Конкурсом-захистом науково-дослідницьких робіт. Це наш флагманський проєкт, який донедавна допомагав дістати пільги під час вступу до ЗВО. Часто саме це й приваблювало дітей та їхніх вчителів-наставників до участі. Але коли ми проаналізували результати наших абітурієнтів, то побачили, що вони й так мають високі оцінки, коли складають іспити самостійно. Тому ми скасували пільги, оскільки наш конкурс — про творчість, винахідництво та дослідження, а не спроби вибити собі «плюшки» та бонуси.
У 2020 році ми почали змінювати формат конкурсу, аби віднині оцінювати дітей за міжнародними прозорими правилами. По-перше, прибрали контрольну роботу, оскільки прагнемо оцінювати проєкт дитини, а не її базові знання з певного предмету.
Згодом змінили й сам формат захисту робіт. Тепер журі не оцінює проєкти в одній залі, а можуть упродовж дня пройти залами, де кожна дитина захищає свій постер і відповідає на запитання. У такий спосіб учні багато разів повторюють свою презентацію, і їм стає набагато легше підготуватися до власного виступу.
З часом випливали й інші проблеми: до реформи учні не мали адекватної мотивації, простору для наукової та дослідницької роботи. Були ті, хто плагіатив та копіпастив наукові роботи з мережі. Траплялися й випадки, коли роботи за дітей писали викладачі. Ми зрозуміли, що маємо бути місцем для саморозвитку, де панують чесність і справедливість. Тому тепер учні підписують декларацію про академічну доброчесність і проходять UniCheck — програму для перевірки на плагіат.
Як і чим МАН допомагає дітям?
Окрім конкурсу, МАН має чимало інших проєктів та продуктів, які виконують різні освітні цілі.
Торік ми відкрили Музей науки — інтерактивне середовище, де дитина може познайомитися ближче зі справжньою наукою, яка оточує нас всюди, а не живе лишень у запилюжених книжках. Тут можна покататися на велосипеді з квадратними колесами, побачити двометрову голограму чи 60-кілограмовий кристал, власноруч побудувати магнітний міст зі сталевих шайб чи керувати роборукою.
По-перше, ми прагнемо залучати та зацікавлювати.
Друга наша ціль — навчати та формувати. Ми даємо дітям знання та інструменти для їхнього здобуття, закладаємо ціннісні орієнтири. Прокачати свої скіли в письменництві їм допоможе наша Всеукраїнська літня наукова філологічна школа або ж Літня школа креативного письма. Навчитися програмувати — наша IT-School, просунутися в математиці — Всеукраїнська літня наукова математична школа, створювати роботів — Всеукраїнська літня наукова школа з робототехніки.
Ми створюємо місце для реалізації талантів дітей — така наша третя ціль.
На це орієнтовані такі проєкти як «Агенти змін». Тут ментори допомагають дітям створити власний цікавий проєкт, що змінить життя людей чи покращить порядок міст/селищ, як-от екофрендлі бренд одягу чи притулок для бездомних тварин.
Ще один важливий проєкт — «Ukrainian Future». Це бізнес-інкубатор і простір для майбутніх підприємців. Тут допоможуть перетворити ідею дитини на реальний проєкт, що змінюватиме світ. Менторами платформи є підприємці та бізнес-консультанти, які навчать дітей складати власний бізнес-план, розробляти фінансову модель проєкту, презентувати свої ідеї, знаходити інвесторів і партнерів та монетизувати цей задум!
Як МАН комунікує й чому саме так?
Ми усвідомлюємо: тікток та інстаграм — це середовище, у якому діти соціалізуються та реалізуються. І якщо ми хочемо привабити зумерів, мусимо комунікувати за їхніми правилами та в їхньому tone of voice :)
Як нам це вдається, можете оцінити хоча б за нашим профілем у тіктоці з 20К+ фоловерами. Там ми розповідаємо наукові цікавинки, демонструємо вибухові хімічні експерименти, ділимося лайфхаками для підготовки до ЗНО тощо.
А що далі?
Щороку учні МАН виграють на численних міжнародних олімпіадах і конкурсах. Наприклад, у 2020-му ми здобули 116 перемог, а за 2021-й вже встигли привезти 31 нагороду з організованого в Польщі змагання «E-NNOVATE» та 11 нагород із виставки «Malaysia Technology Expo 2021».
Наші учні розробили важливі та інноваційні проєкти, як-от застосунок із мапою небезпечних рослин-алергенів, систему безконтактного керування ліфтом, прилад для автоматичного сортування відходів і навіть камуфляж, який робить людину невидимою в тепловізорах!
Такі здобутки справді надихають і додають палива, аби розвивати МАН ще потужніше. Наразі ми плануємо велике будівництво регіональних музеїв у всій країні. У 2022, окрім Музею науки, у Києві з'явиться ще й Музей математики.
Також плануємо відкрити перший в Україні Міжнародний молодіжний науковий центр у Пущі-Водиці. Партнери з ЮНЕСКО надають нам суттєву експертну підтримку. Він стане інноваційним науковим табором для дітей з усього світу. Тут учні дістануть доступ до сучасних STEM-лабораторій, готуватимуться до міжнародних конкурсів, братимуть участь у наукових школах, знаходитимуть однодумців, відвідуватимуть захопливі заходи за участі українських і міжнародних вчених.
Ще один проєкт — Центр наукової освіти — об'єднає під своєю «парасолькою» еталонні лабораторії, сучасний хаб, конференц-зали та багато іншого. Усі ці інструменти допоможуть освітянам обмінюватися досвідом, розвивати професійні навички й поглиблювати знання, створювати інноваційні методики навчання.
Серед найближчих планів — запуск вже цієї осені наукової диджитал-платформи МАН. Там просто й інтерактивно розповідатимемо дітям і дорослим про науку. Готуємо захопливі лонгріди, інтерв'ю, тести, комікси, відео, подкасти, інфографіки й мемчики.
Євгенія Аратовська, засновниця ініціативи «Україна без сміття»
Відбувався WIN-WIN, ми як молодий стартап отримали замовлення й почали активно розвиватися, компанії закрили свій «біль» щодо налагодження системи сортування в офісах ще й із партнером із високим рівнем суспільної довіри. Тоді ми надавали послуги платно, чим сильно здивували традиційний сміттєвий бізнес.

Але наші розрахунки були такими: якщо працюєш у межах закону, ведеш діяльність прозоро, працевлаштовуєш людей і сплачуєш податки, то надавати сервіс безплатно просто неможливо – бо тоді не вистачить коштів покрити поточні витрати. До нас це був тіньовий бізнес, а ми спромоглися переконати компанії оплачувати наші послуги й у такий спосіб дати шанс народитися новому ціннісному гравцю на ринку.
На початку 2016 року ми вже читали освітні лекції щодо сортування в навчальних закладах у статусі громадської організації та відчули, що наш просвітницький напрямок ніяк не може «зустрітися» із практикою.

Після лекції школярі виходили зі школи й не могли впевнено практикувати роздільний збір. Серед можливостей були не дуже приємні пункти приймання вторсировини (з тіньовою схемою ведення бізнесу, яку ми не могли рекомендувати дітям). Також існувала муніципальна система баків, які обслуговували з порушенням усіх правил – сміттєвоз скидав і розділені, і змішані відходи з різних баків разом.

Щоб закрити цю проблему, ми вирішили відкрити першу і тоді єдину в

Україні громадську станцію сортування.

Сьогодні ми бачимо свою стратегію розвитку в масштабуванні громадських станцій сортування й залученні максимальної кількості людей у сортувальний рух.
Рефлексуючи над питанням, як світ дійшов до такого рівня планетарного засмічення, я зрозуміла, що раніше стратегія поводження з відходами була сфокусована на тому, що сміття мали обробляти машини, обладнання, заводи. Від людини очікували, що їй достатньо винести сміття у вуличний бак і не лишати сміття в довкіллі.

Людину виключили із системи, їй відвели суто логістичну роль – донести сміття в бак.

Сьогодні цього недостатньо, бо циркулярна модель економіки передбачає, що відходи мають перетворюватися на корисний матеріал знову й знову, отже людина має не тільки доставляти, але й обробляти відходи вдома – мити, сортувати, розподіляти на різні контейнери. Якщо цього не робити, вони втрачають ціннісний потенціал і стають сміттям та проблемою.

Незалежність від правил традиційної економіки й думки професійної сміттєвої спільноти допомогла нам стати тими, хто ми є – інноваторами, реформаторами та руйнівниками мітів.
Для мене незалежність завжди була синонімом свободи. Незалежність – це перш за все впевнена охорона власних кордонів, коли відчуваєш свою цілісність і розумієш будь-які маніпуляції чи дії, які мають на меті похитнути твою цілісність.

Справжньої незалежності прагнуть сильні особистості. Які не люблять, коли їх використовують, знецінюють або просто намагаються образити.

Незалежність, як і прагнення до свободи, притаманна зрілим особистостям, які готові брати на себе відповідальність, бути автономними й ні від кого не залежати.

30 років – це коли вже достатньо дорослий, зрілий і впевнений у своїх силах, позбувся ілюзій, не вдаєш із себе когось, а хочеш бути самим собою. Усе більше думаєш не стільки про сьогодні, скільки про майбутнє. Плануєш, розробляєш стратегію особистого та кар'єрного розвитку. Відчуваєш, що готовий діяти й досягати цілей.
У 2014 році майже не було сервісів на кшталт «Зелений офіс» для компаній, тому свою діяльність я бачила саме в розвитку цього напрямку – прагнула надавати великим компаніям сервіс під ключ – від навчання команд основ сортування, до встановлення зручних баків для роздільного збору та їхнього обслуговування.

Було неочікувано й дуже приємно, що у 2015-му до нас приєдналися майже всі топові компанії України, які мали офіс у Києві. Ми не чули відмов, усі розуміли необхідність зміцнення зелених цінностей усередині компанії.
Свою «сміттєву діяльність» я розпочала як соціальна підприємиця, а роком пізніше зареєструвала громадську організацію.
Про «Україну без сміття»
Мій випадок із досвідом створення соціального підприємства «Україна без сміття» – класичний приклад ситуативного лідерства. Коли людина, яка не була амбітним лідером, знаходить у собі сили очолити рух, який має вирішити гостру соціальну й екологічну проблему. Бо йому вона сильно болить, він не бачить, хто б міг цю проблему розв'язати швидко.

Я розуміла, чого бракує ринку поводження з відходами – відповідальності, причому з боку всіх учасників – держави, компаній, населення. Були регулярні звинувачення сторін: начебто люди, погані й невиховані, смітять довкола себе, влада байдужа й корумпована, а виробники просто думають про прибутки, а не про чисте довкілля.

Була потрібна зрозуміла комунікаційна стратегія, щоб доступною мовою говорити з громадою про необхідність розумного споживання й сортування відходів. А ще – про те, якою є роль кожного, що держава має створювати правила й закони в сміттєвій сфері, виробники – нести відповідальність за повний життєвий цикл свого товару й пакування, фінансувати організацію роздільного збору. Споживачі зі свого боку мають користуватися інфраструктурою роздільного збору та розділяти власні відходи вдома.
Про незалежність і власну відповідальність
Після подій Майдану я відчула, що українська спільнота згуртована як ніколи раніше та здатна подолати як зовнішніх ворогів, так і внутрішніх (якими є, наприклад, корупція, засмічення довкілля тощо).

Не хотілося сидіти склавши руки й чекати, коли з'явиться лідер чи лідерка, який очолить рух за роздільний збір. Так поступово цим лідером став наш рух «Україна без сміття».

Секретом нашого лідерства є те, що в центр руху ми поставили людину та її інтереси – безпечне та якісне життя в чистому довкіллі – від вулиць до природи.

Сьогодні ми переконані, що без людей проблему засмічення не подолати. Адже тільки людина, роблячи усвідомлений вибір, здатна перетворювати відходи на ресурс або на проблему.

Увесь час поки працювала над проєктом «Україна без сміття» я намагалася бути над системою, щоб відшукати нові шляхи, які відповідають очікуванням сучасності.