Спецпроєкти

Явки та паролі: які особисті дані можна оприлюднювати та не боятися


Кожен із нас іноді параноїть, коли доводиться, наприклад, кидати в повідомленні номер картки. Як перестати боятися викрадення даних і що точно потрібно зберігати в таємниці – розбираємося разом з експертом із безпеки даних.

Залишайте в таємниці всі паролі

Захищайте власний телефон і паролі від усього. Не називайте їх навіть дуже близьким людям.

Річ не в тім, що близькі скористаються цим паролем. Є інші неблагодійні сценарії.

Перший – зловмисники зламають ваш месенджер і дізнаються пароль.

Другий – складніший. Уявіть, що ви повідомили пароль своїй мамі. У неї в голові відклалась думка про те, що так робити безпечно. І коли їй зателефонують шахраї, вона може мимоволі назвати пароль.

Не варто також записувати паролі в нотатках телефона чи на папірцях. Усе має бути у вашій голові. В одній серії «Кремнієвої долини» була ситуація, коли головні герої зламали всю базу конкурентів завдяки тому, що знайшли папірець із паролем на столі.

Ну й ще раз нагадаємо, що не варто записувати пін-код від банківської картки на папірці й носити його в гаманці.

Краще генерувати декілька паролів для різних сайтів. Це не має бути модифікація одного пароля – так його легше зламати.

Найбільш надійним пароль робить довжина. Придумайте просте, але довге слово, не використовуйте складні символи, які потім буде важко запам’ятати.

Для особливо важливих сайтів і додатків використовуйте двофакторний захист – підтвердження з повідомлення. У налаштуваннях будь-якого сайту є вкладка security, де можна змінити пароль й увімкнути двофакторку.

Кому потрібні ваші дані та що можна повідомляти?

На більшості ресурсів достатньо придумати логін і пароль та підтвердити пошту. Якщо у вас запитують іншу інформацію, потрібно розуміти, для чого вона ресурсу. Це можна дізнатися у служби підтримки.

Платіжну інформацію запитують тільки тоді, коли щось оплачуєш. Для оплати в інтернеті потрібно вказати номер картки, дату кінця її дії, іноді ім’я на карті та CVV-код, що зазначені на звороті.

Перш ніж оплачувати щось в інтернеті, переконайтеся, що сайт безпечний. Найкращий спосіб – запитати у знайомих, чи користувалися вони цим ресурсом.

Дуже підозріло, коли вимагають оплату тільки в криптовалюті. Так, багато де можна вже розплачуватися криптою. Але в безпечних сервісах це лише один зі способів.

Якщо у вас десь вимагають якісь документи на кшталт паспорта, потрібно розуміти, для чого вони потрібні. Варто знати закон, який вас може захистити. Наприклад, на вимогу законодавства паспортні дані й ідентифікаційний код у вас можуть вимагати банківські установи.

Чи можна публічно викладати номер телефону?

Якщо у вас до номера прив’язана дисконтна картка магазину й ви називаєте його на касі – це цілком безпечно. Але краще не залишати свій номер публічно – у соцмережах, наприклад.

Зловмисники навряд чи будуть чатувати на вас у магазині – а от соцмережі ваші перевірять. Що більше інформації ви викладаєте про себе, тим ви вразливіші.

Знаючи ваш номер, шахраї можуть надсилати повідомлення з небезпечним посиланням або телефонувати, щоб дізнатися якусь інформацію про вас. Пам’ятайте, що не варто переходити за будь-якими підозрілими посиланнями.

Так, технічно номер не є конфіденційним. Але краще не оприлюднювати його публічно. Звісно, за допомогою самого номера телефону шахраї не зможуть зламати ваші профілі, та все ж краще не оприлюднювати зайву інформацію про себе.

Чи правда, що нас прослуховує Facebook?

Я вважаю, що Facebook активно прослуховує свої додатки (Facebook, Messenger, Instagram). Сама компанія відхрещується від використання мікрофонів своїх користувачів.

Ніхто не намагається заволодіти вашими секретними даними. Усе це заради таргетованої реклами.

Люди проводять самостійно експерименти – говорять, що збираються щось купити, але не гуглять цю річ. Потім Facebook видає їм відповідну рекламу.

Є припущення, що прослуховування – це міт, адже хтось із працівників компанії вже б проговорився про це журналістам. А також для зберігання й розшифрування даних потрібно багато ресурсів. Через це реклама мала б значно зрости в ціні.

Тому вирішуйте самі, чи давати доступ до мікрофона додаткам Facebook. Хоч я не впевнений, що це щось вирішує.

Замість висновків

Отже, не варто бути параноїком, але й викладати особисті дані в загальний доступ не потрібно. Менше інформації – менше шансів, що вас зламають.

Деякі дані певні ресурси можуть вимагати від вас на рівні законодавства. Тож вивчайте закон і розбирайтеся в тому, що й кому ви повинні.

Не називайте свої паролі навіть рідним, у жодному разі не записуйте їх ніде й не лишайте в месенджерах.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь