Спецпроєкти

Смартгодинники, автопілот і дистанційне навчання: 5 передбачень художників-ретрофутуристів


Ретрофутуризм – це те, як люди минулого уявляли собі майбутнє. Гарний приклад – фільм «Чужий», 1979 рік.

У цьому фільмі люди колонізували купу планет, створили величезні космічні кораблі, розумних андроїдів, але не додумалися до графічного інтерфейсу ПК і пласких моніторів.

Проте фантасти минулого багато в чому мали рацію. bit.ua створило добірку передбачень, які зробили ретрофутуристи.

Facetime у 1930-х

Фото з сайту Rarehistoricalphotos

Приблизно у 1930 році німецький виробник маргарину Echte Wagner випустив книгу з колекційними картками. На одній із карток зобразили двох льотчиць, які розмовляють із родиною з допомогою відеозв’язку.

Facetime вперше з’явився в iPhone 4, який Стів Джобс презентував у 2010 році. Того ж року для Android випустили мобільну версію Skype.

Але для нормального зв’язку в лісі, де сидять льотчиці, потрібен нормальний інтернет. В Україні повноцінний 3G запрацював у 2015 році.

Тож німецькі художники випередили час на 85 років.

Передбачення дистанційного навчання й онлайн-курсів

Фото з сайту Paleofuture

У 1958 році художник Артур Радебо зобразив високотехнологічну школу завтрашнього дня.

У його уявленні діти все ще ходять у школу, але вже не пишуть у зошитах, а працюють на персональних комп’ютерах.

Учителя в школі немає, замість нього – записані заздалегідь відеоматеріали.

Ну а ще там персональні гелікоптери літають. Але цього, мабуть, не станеться ніколи.


Першим комп’ютером, який більш-менш схожий на концепцію Радебо став XEROX PARC Alto. Він мав монітор, графічний інтерфейс, клавіатуру, комп’ютерну мишку й можливість з’єднання локальною мережею. Представили цей пристрій у 1974 році.

Комп’ютери Артур Радебо мали дуже дивну клавіатуру, зовсім не схожу на сучасні аналоги. Зате він намалював вебкамери. Перша вебка представлена у 1993 році.

Сучасній людині ця робота може трішки нагадати дистанційне навчання, щоправда, дистанціюється тільки вчитель. Або онлайн-курси. Але для цього не потрібно нікуди йти, їх можна проходити вдома.

Безпілотні автомобілі 1950-х

Фото з сайту Paleofuture

У 1958 ЗМІ показали фантастичну технологію безпілотного автомобіля. Не треба крутити кермо, не треба тиснути на педалі, авто все робить саме.

До того ж автомобіль мав їхати електричною супермагістраллю й керуватися з допомогою електроніки.

Наразі електричні дороги не стали щоденням. Вони існують у Швеції та Німеччині. Але це технологія більш далекого майбутнього.

Деякі експерти прогнозують, що до 2028 року ринок електричних доріг сягне 18 мільярдів доларів.

Автопілоти вже дійсно стали щоденням. Далі за всіх у цій сфері просунулася компанія Tesla. Її автопілот здатен повністю контролювати всі етапи водіння. Але ШІ в автомобілі теж помиляється, через що вже загинуло кілька пішоходів.

Роботи

Тейлер фільму 1954 року Tobor the Great

Про роботів людство мріє ще з 40-років минулого століття. І тільки зараз технології просунулися настільки, що роботи справді на щось здатні.

Роботи-собаки Boston Dynamics патрулюють вулиці Сінгапура та Нью-Йорка, інші роботи перестрибують бар’єри й крутять сальто. Різні компанії тестують автоматизовані доставки дронами. Роботи-пилосмоки прибирають пил у мільйонах домівок. Декілька роботів живе на Марсі.

Так, антропоморфні роботи ще не є щоденністю нашого життя, але вони вже існують, і в деяких куточках світу з ними навіть можна зустрітися на вулиці.

Смартгодинники

Фото з сайту Soonishpodcast

Це ще одна робота художника Артура Радебо, створена у 50-ті. У його розумінні в майбутньому люди дивитимуться телевізор на крихітному екранчику в себе на зап’ястку.

Так і було. У 70-х роках вийшов наручний телевізор компанії Seiko.

Тут у майбутньому нам зрозуміло, що екран на годиннику не для того, щоб дивитися відео, а для того, щоб читати повідомлення, відповідати на дзвінки й читати статистику своєї рухливості.

Бум розумних годинників почався у 2015 році з виходом Apple Watch. Тобто Артур знову в чомусь мав рацію.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь