Безжальна медицина: чим дивним та небезпечним лікувалися й лікуються люди
У 2020-му Дональд Трамп запропонував дослідити властивості дезінфікувальних засобів як один із методів лікування коронавірусу. Експерти його розкритикували, та знайшлися люди, які дійсно спробували лікуватися відбілювачем – і ні до чого класного це передбачувано не призвело.
Неперевірене лікування – на кшталт вживання того ж відбілювача – не належить до доказової медицини. Саме поняття доказової медицини – лікування, заснованого на доказах ефективності та фактах – вперше пролунало у 1991 році. Лікарі закликають спиратися саме на принципи доказової медицини й не користуватися неперевіреними чи небезпечними засобами.
Ми долучаємося до закликів спеціалістів, а ще згадуємо, які методи – дивні чи небезпечні – іноді використовують під час лікування. У нашій добірці є й перевірені ліки, і ті, які перестали вживати від певних хвороб, і зовсім небезпечні методи народної медицини.
Цей матеріал не є пропагандою наркотичних засобів. Ми застерігаємо від самолікування й радимо завжди звертатися до спеціаліста перед прийманням будь-яких лікарських препаратів.
Чим небезпечним лікувалися й лікуються люди
Героїн
Синтезували діацетилморфін наприкінці 19 століття, і вже за десять років випустили перші ліки проти кашлю з назвою «героїн» (походить від heroic – «героїчний»). Лікарський засіб був призначений для дітей та дорослих як заміна морфію, який визнали небезпечним.
Пізніше з’ясувалося, що в печінці героїн трансформується на морфій, а люди почали підозріло зловживати засобами проти кашлю. У 1924 у США заборонили продавати ліки, у складі яких є героїн, та його можна було легально купити ще кілька десятків років у різних країнах світу.
Метадон
Опіоїд, який використовують для лікування героїнової залежності.
Метадонову замісну терапію практикують ще з 60-х років. У 70-х у США з’явилася система метадонової підтримки.
Метадон дає наркозалежним можливість соціалізуватися. Залежність від героїну заганяє людину в нескінченне коло «доза – пошук дози». Метадон, який наркозалежні вживають щодня за розкладом, не викликає ейфорії, не заважає навчанню чи роботі – хоча, звісно, сам препарат безпечним не є.
Призначають терапію не всім: лікар зважає на досвід вживання, вік пацієнта та інші чинники.
Зараз практика метадонової терапії поширена в багатьох країнах, зокрема Україні, і підтримується на державному рівні.
Кодеїн
Алкалоїд опіуму, який був у складі багатьох ліків проти кашлю – таблеток чи сиропів. За великих доз може викликати стан ейфорії чи отруєння.
Колись кодеїновмісні ліки могли продавати в аптеці без рецепта. Зараз – принаймні в Україні – лікарські засоби, що містять кодеїн, продають тільки за рецептом.
Сеча
Однозначно даних про ефективність уринотерапії немає, та це не заважає людям пробувати лікувати сечею ледь не будь-що – від акне до ожиріння. Втім, лікарі нагадують, що сеча не є стерильною й містить речовини, від яких наш організм має позбуватися. Випиваючи її, люди створюють додаткове навантаження на нирки й збільшують ризики інфікування, оскільки в сечі є бактерії.
Керосин
Багато років керосин використовують для виведення вошей. Засіб є дійсно ефективним, але небезпечним: керосин може викликати опіки шкіри чи отруєння організму. Тому, якщо не хочете лікуватися ще й від цього, краще порадьтеся зі спеціалістом щодо безпечного засобу.