Спецпроєкти

7 стрічок, які допоможуть зрозуміти сучасне мистецтво


Парадоксальне, сміливе, огидне – сьогодні мистецтво далеко не завжди прагне бути прекрасним. І зрозумілим. Сучасні художники говорять не лише мовою кольорів. Популярним стає той, для кого власне «Я» важливіше за канони мистецтва та симпатії глядачів.

Кінопродюсер і сценарист Юрій Рудий підібрав 7 стрічок, які допоможуть розібратися в contemporary art.  

«Мій 5-річний син намалює так само…», «Це неперевершено!» одні й ті ж роботи сучасних митців викликають діаметрально протилежні реакції. Власне, так було завжди. І сьогодні мистецтво – всупереч засиллю digital-технологій – все ще має надзвичайно потужну силу. Воно змінює долі – а часом навіть гендер! – тих, хто віддає йому свою душу. Примушує ховати обличчя. Або батожити полотно боксерськими рукавицями. І все це заради того, щоб створити шедевр, який принесе автору визнання й гроші.

Документальні стрічки, байопіки та фікшн на тему сучасного мистецтва – для всіх, хто цікавиться модними мистецькими течіями. 

Квадрат, 2017

Шведський режисер Рубен Естлунд зняв стрічку-сатиру про світ сучасного мистецтва – з усіма цими варіаціями на тему «Чорного квадрату», арттусовками, нечесними аукціонами та дивакуватими художниками.

У центрі фільму – куратор шведської галереї сучасного мистецтва Крістіан, бонвіван і богемний красень. Він готує нову інсталяцію з назвою «Квадрат» – прямокутник зі світових ламп, який, за задумом автора, повинен викликати в глядачів почуття любові та альтруїзму.

Коли в самого Крістіана викрадають гаманець і телефон із безцінними контактами, усі його прагнення до альтруїзму летять шкереберть. Він сповнений рішучості знайти зловмисника – і хтозна, куди заведуть його ці пошуки… 

Вихід через сувенірну крамницю, 2010

Стрічка про епатажного графіті-художника Бенксі радше ставить запитання, ніж дає відповіді. Вона цікава і як артексперимент Тьєррі Гетта, французького кінодокументаліста з Лос-Анджелеса, і як спроба пролити світло на бога стритарту, самого Бенксі.

Тьєррі Гетта зумів знайти художника й познайомитися з ним. У фільмі Бенксі не показує свого обличчя – та є його голос (щоправда, змінений), який розповідає про тенденції вуличного мистецтва й про власне місце митця в цьому процесі. Є про що подумати після перегляду. 

Дівчина з Данії, 2015

В основі цієї драми – реальна біографія однієї з перших трансгендерних осіб (не лише в історії мистецтва), яка пройшла через хірургічну корекцію статі. Події стрічки відбуваються у 1920-х у Копенгагені.

Непримітна художниця-ілюстраторка Герда Вегенер має щасливий шлюб, та їй хочеться ще й творчого визнання. Якось Герда просить свого чоловіка Ейнара, теж художника, попозувати їй як модель-жінка. Портрети перевдягненого в жінку Ейнара приносять Герді славу. Але й Ейнар розуміє, що образ Лілі Ельбе, який він створив, – це не просто художній експеримент, а його справжня сутність. Як далі розвиватимуться стосунки в подружжі та яким буде творчий шлях художниць Герди Вегенер і Лілі Ельбе? 

Cutie and the Boxer, 2013

Дублювання українською у стрічки немає, у російськомовному прокаті вона вийшла з назвою «Милашка и боксер». Документальний фільм розповідає про шлюб Усіо Сінохари, «поганого хлопця» від сучасного японського мистецтва, та його дружини Норіко. Пара живе в Нью-Йорку у 1970 рр., вони товаришують із багатьма видатними особами, зокрема з Енді Ворголом. А сам Усіо мріє здійснити революцію в мистецтві.

Сінохара створює свої експресивні картини в доволі дивовижний спосіб: нокаутує чисті полотна боксерськими рукавицями, перемазаними фарбою. Арткритики поважали «боксерський живопис» Усіо, вважаючи, що в такий спосіб художник показує бурхливі настрої японської молоді. 

Робота без авторства, 2018

Стрічка розповідає про художника на ім’я Курт Барнерт, прототипом якого став німецький художник Герхард Ріхтер, один із найвидатніших митців сучасності. Значну увагу у фільмі присвячено тому, як саме в митця народжується ідея майбутнього шедевру та як він потім її втілює.

Якщо ви колись бачили роботи Ріхтера, навряд чи зможете їх забути: його живопис – чи то реалістичний, чи то абстрактний – не лише прекрасний як такий, а й порушує важливі соціальні теми. Зокрема митець намагається переосмислити нацистське минуле Німеччини та знайти відповідь на запитання: «Як стали можливими жахи Другої Світової?».

Баскія: Вибух реальності, 2017

За своє коротке – всього 27 років – життя Жан-Мішель Баскія, син гаїтянина та пуерториканки, встиг стати найвідомішим вуличним художником свого часу. У 1980 рр. Баскія починав із графіті на будівлях Мангеттену, згодом здобув популярність, товаришував із Мадонною та Енді Ворголом. У біографічній стрічці розповідається про те, що саме сформувало унікальну творчу манеру художника-неоекспресіоніста. Творцям фільму вдалося зобразити атмосферу центральних вулиць Нью-Йорка за життя Жана-Мішеля та зібрати чимало цікавих фактів про митця. 

Питання смаку з Грейсоном Перрі, 2012

У 3-серійному мінісеріалі епатажний британський художник Грейсон Перрі проводить унікальний експеримент: досліджує смаки трьох класів сучасної Англії: робочого, середнього та аристократії. Для цього митець спілкується з представниками кожного класу, вивчає їхні звички, побут, інтер’єр, гардероб – і намагається зрозуміти, чому люди певного соціального прошарку віддають перевагу саме цим речам. Міщанство? У жодному разі, адже в результаті свого антропологічного дослідження Грейсон створює серію гобеленів, які зображують смаки сучасних британців. У фільмі також показана реакція людей, які надихали художника, коли вони вперше побачили витвори митця. Пізнавально, іронічно й надзвичайно захопливо. 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь