Спецпроєкти

Дослідження: у квантових пристроях час може рухатись у минуле


Вчені з’ясували, що час у квантових пристроях може рухатись як вперед, так і назад.

Про це йдеться в Communications Physics.

Деталі

Міжнародна група фізиків дослідила, що час у квантових системах може протікати назад. Шляхом експерименту науковці встановили відкриття, яке згодом дасть поштовх для розвитку й розроблення нової побутової техніки.

Експеримент

Вчені у своєму експерименті простежили ентропію.

Ентропія – фізична величина – прагнення замкнутих систем від упорядкованості до стану з великим безладом.

Так якщо процес викликає ентропію у великій кількості, то повернення до попереднього стану стає неможливим. Але вчені зауважили одну особливість: якщо кількість ентропії замала – система може повернутися в часі природним шляхом.

«Ми з’ясували, що принцип квантової суперпозиції застосовний і для стріли часу. Іншими словами, квантові системи можуть рухатися не тільки вперед або назад у часі, але й одночасно в обох напрямках», – заявили експерти Бристольського університету.

Вчені таке явище пояснюють на прикладі зубної пасти.

«Для прикладу ми можемо взяти послідовність речей, які ми робимо вранці. Якби нам показали, як наша зубна паста переміщається із зубної щітки назад у тюбик, ми не сумніваємося, що це перемотаний назад запис нашого дня. Однак, якби ми обережно стиснули тюбик так, щоб вийшла лише невелика частина зубної пасти, було б не так вже й дивно спостерігати, як вона знову потрапляє в тюбик через декомпресію», – пояснює доктор із Лабораторії квантових інженерних технологій Бристольського університету Джулія Рубіно.

У результатах дослідження вчені зазначають, що це відкриття можна застосувати в термодинаміці. Відтак завдяки поверненню часу назад можна значно покращити роботу холодильників або, наприклад, обігрівачів.

Читайте також

Учені встановили мозковий імплант пацієнтам. Він допоміг полегшити симптоми тривоги. 

Учені винайшли новий метод 5D-запису даних на диски з кварцового скла. 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь