Спецпроєкти

Як поєднувати школу, універ і тренування: 13 дурних запитань про молодіжний кіберспорт


bit.ua знайомить із сучасними технологічними професіями. Для цього ми спілкуємося з фахівцями та ставимо їм 13 дурних запитань. 

У цьому матеріалі ми мучимо таланта (коментатора) WePlay Esports Юрія «Strike» Терещенка. WePlay Esports – флагманська компанія кіберспортивної групи WePlay Holding, яка організовує кіберспортивні турніри у всьому світі. Ми дізнались у Юрія, хто такі кіберспортсмени, чим вони відрізняються від геймерів і як влаштовані юнацькі кіберспортивні академії.

Юрій «Strike» Терещенко – талант WePlay Esports. Фото: WePlay Holding

Хто такі ці кіберспортсмени? Чим вони займаються?

Кіберспортом (сміється). Це такі самі спортсмени, тільки з приставкою «кібер-», бо все відбувається у віртуальному світі. Якщо серйозно, професійними кіберспортсменами зазвичай називають гравців, які виступають на офіційних турнірах. Вони постійно вдосконалюють свої навички, розробляють стратегію, аналізують помилки, працюють із тренером тощо. 

Існують різні кіберспортивні дисципліни – якісь більш популярні, якісь менш. Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) – це мастодонт, який багато пережив за свою історію. Це король чи, можна навіть сказати, батько всіх інших дисциплін. Dota 2, на мою думку, посідає друге місце за кіберспортивною популярністю. 

Ваші ігри – це втрата часу. Треба вчитися, щоб знайти роботу, а потім ходити на неї п’ять днів на тиждень до пенсії. Це ж усі знають. 

По суті, так можна сказати про будь-який вид спорту, адже займаються ним мільйони, а успіху досягають лише одиниці. Кіберспорт сьогодні – офіційний вид спорту, який швидко розвивається і має неабиякі перспективи розвитку. 

Вже зараз, за підрахунками аналітичної компанії NewZoo, кіберспортивна аудиторія в Україні перевищує мільйон осіб. Враховуючи динаміку сфери, з часом цей показник лише зростатиме.

Топові кіберспортсмени високого рівня можуть забезпечити собі безбідну старість ще задовго до виходу на пенсію. 

За кіберспорт платять? І скілки? Звідки там узагалі гроші?

Основними, але не єдиними джерелами доходу професійних гравців є зарплата та виграні призові. Наприклад, на головному турнірі з Dota 2 The International 10 призовий фонд становив понад 40 млн доларів, з яких команда-переможець отримала 18 млн доларів. Тобто навіть після сплати податків гравці залишилися доларовими мільйонерами.

Звідки в кіберспорті гроші? Так само як і всюди – від продажу рекламних інтеграцій. Це можуть бути бренди одягу, виробники комп’ютерних складників, бетингові організації тощо. 

Мій племінник теж грає в ці ваші стрілялки. То може й він кіберспортсмен? Як його послати на чемпіонат, щоб виграв хоча б мільйон?

Головна відмінність кіберспортсменів від геймерів – ставлення до гри. Геймери грають у комп’ютерні ігри, щоб розслабитися, відпочити. А кіберспортсмени беруть участь у змаганнях, турнірах, регулярно тренуються, покращують свою майстерність, аналізують ігри, розбирають помилки. Це нелегка праця. Якщо в людини є амбіції, можна спробувати себе у змаганнях. Але простого «хочу» недостатньо. 

Юрій «Strike» Терещенко – талант WePlay Esports. Фото: WePlay Holding

Потрібно тренуватися, щоб грати? А як же школа, репетитор з англійської та басейн?

З власного досвіду можу запевнити: одне іншому не заважає. Я пам’ятаю себе в підлітковому віці: я займався футболом, ходив на плавання і паралельно грав у CS. 

Щоб досягти хороших результатів у кіберспорті, недостатньо просто грати, потрібно регулярно тренуватися. Професійні гравці тренуються не менш ніж 40 годин на тиждень. Проте це все індивідуально. 

Стосовно навчання, є, наприклад, спортсмени, які можуть забити на навчання і потім через спортивні федерації здобути вищу освіту. Але є чимало прикладів, коли спортсмени самі розбираються, навчаються, складають екзамени. 

А як щодо соціалізації? Сидять у своїх «компухтерах» і не вміють спілкуватися. 

Це міф. Насамперед люди під час гри спілкуються. Починаючи з переписок, голосових чатів і завершуючи публічними виступами. Не важливо, у якому стилі (сміється), це може бути позитивне спілкування, негативне. Але так чи інакше це досвід. 

Якщо говорити про командну гру, для досягнення певної цілі потрібно шукати спільну мову та взаємодіяти з іншими людьми. 

Як потім в універ поступати, коли ігри забирають увесь час? Усі батьки знають, що без вишки не можна. 

Кіберспорт та навчання в університеті можна вдало поєднувати. Все залежить від того, на якій стадії розвитку ти перебуваєш. Кіберспортсмени, які грають у командах вищої ліги, відвідують багато турнірів. Зазвичай графік дуже щільний, до того ж чимало часу забирають тренування.

Але за великого бажання й діалогу з викладачами все можна вирішити, наприклад перейти на індивідуальний графік навчання. Зі мною відбувалося саме так. Я навчався в Національному авіаційному університеті, активно тренувався, брав участь у чемпіонатах із Counter-Strike.

До того ж можна навчатися на кіберспортсмена. Вищу навчальну освіту з кіберспорту можна здобути, наприклад, у Національному університеті фізичного виховання і спорту України (НУФВСУ). В університеті функціонує магістерська програма з кіберспорту, розроблена за підтримки Федерації кіберспорту України. Крім цього, університети впроваджують суміжні дисципліни. 

Що таке WePlay Academy League? Це як юнацька ліга у футболі, чи як? Що цей турнір дає молодим гравцям?

WePlay Academy League – це серія кіберспортивних турнірів із CS:GO для молодіжних складів організацій. Брати участь можуть гравці віком від 16 до 20 років. Основна мета, яку ми переслідуємо, – сформувати стандарти дисципліни CS:GO для зростання нових талантів. Якщо порівнювати з футболом, WePlay Academy League – це радше як Ліга Чемпіонів U-19. 

Команда MOUZ NXT на фіналі WePlay Academy League Season 2. Фото: WePlay Holding

Молодих перспективних гравців часто забирають до складу професійної команди, але через відсутність великого турнірного досвіду спортсмени не можуть грати на високому рівні. Так ми створили ще один щабель для юніорів, завдяки якому зробити крок у професійний кіберспорт стало ще легше. Адже для багатьох гравців WePlay Academy League – перший досвід виступу на офлайн-змаганнях, можливість позмагатися за чималий призовий фонд. 

У нас вже є кілька успішних кейсів. Наприклад, після другого сезону нашої ліги про гравця Natus Vincere Junior Іллю «m0NESY» Осипова дізнався весь світ. Інший приклад – бразильський клуб Furia, що взяв до основи молодого гравця Андре «drop» Абрея, який теж виступав на наших змаганнях. 

Фінал WePlay Academy League Season 2. Фото: WePlay Holding

Команда Alliance виграла The International і потім наступні сезони грала дуже посередньо. Те саме з Newbee. Dendi ніяк не може повернутися на професійну сцену Dota 2. Здається, що пік у кіберспортсменів дуже швидко проходить. 

Команда не може перебувати в суперформі й забирати чемпіонство завжди. Тоді це буде не спорт, а якась тотальна домінація. 

За принципом футболу та будь-якої спортивної дисципліни, забратися на гору може будь-яка команда. Не завжди мають значення кількість грошей, клас гравців. Важлива загальна командна форма. 

Так само в CS:GO. Є ера, коли команда «знайшла» свою ідеальну гру. Але утримувати високу планку постійно складно. Дістатися до неї можна, але коли команда стає першою, вона мотивує інших вдосконалюватися, придумувати нові тактики. 

Олексій «уХо» Малецький та Юрій «Strike» Терещенко – таланти WePlay Esports. Фото: WePlay Holding

Що робити, коли кіберспортивна кар’єра завершиться? 

Багато ексгравців перекваліфіковуються, наприклад ідуть працювати у структуру клубу, стають менеджерами, скаутами або тренерами. Крім цього, можна стати аналітиком чи коментатором, як це зробив я. А ще можна створити власну організацію чи стати головою наявної. 

Спортсмени влаштовуються офіційно? Ну щоб стаж роботи був і пенсія потім.

Кіберспортсмени працюють за контрактом, який індивідуально укладається між організацією та гравцем. Топові кіберспортсмени можуть забезпечити собі безбідну старість задовго до виходу на пенсію. 

У спортсменів є різні професійні травми й захворювання. На що хворіють кіберспортсмени?

Оскільки гравці багато часу проводять сидячи у кріслах, вони часто стикаються з болем у спині та шиї, мають проблеми з поставою. Але це проблема чи не всіх офісних працівників. 

Також через одноманітні рухи кіберспортсмени інколи мають травми кисті та ліктьового суглоба. Розвивається так званий тунельний синдром (синдром «комп’ютерної мишки») – коли утискається нерв у ліктьовому суглобі. 

Мій племінник каже, що якийсь там Саша «s1mple» – зірка, мабуть, перебільшує? Які в іграх можуть бути зірки?

Впевнений, якщо Саша «s1mple» вийде прогулятися вулицею, він обов’язково зустріне своїх шанувальників, які проситимуть зробити спільне фото. Наприклад, щоразу, коли ми з моїм другом, професійним гравцем у Dota 2, Олександром «XBOCT» Дашкевичем, з’являємося на публіці, його атакують фанати, просять про фото чи автограф. 

Читайте також:

Про знання коду, навчання в університеті та баги: 13 дурних запитань QA Engineer компанії Reface

Коли біткойн перестане бути лідером, скам та стратегії заробітку: 13 дурних запитань криптотрейдеру

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь