Спецпроєкти

Коли біткойн перестане бути лідером, скам та стратегії заробітку: 13 дурних запитань криптотрейдеру


bit.ua знайомить із сучасними технологічними професіями. Для цього ми спілкуємося зі спеціалістами й ставимо їм 13 дурних запитань. 

У цьому матеріалі ми мучимо криптотрейдера, співзасновника Cryptology (Криптолоджи) та партнера спільноти GRUPPIROVKA Костянтина Кудо.

Хто такий криптотрейдер і що він робить?

Загально – Cryptology Key розбираємося в проєктах у сфері криптовалют і цифрових активів.

Тут треба розповісти про два типи трейдерів. Перші – трейдери, які торгують у межах дня. Тобто слідкують за графіками й грають на підвищенні або зниженні ціни. 

Другий тип – це інвестори, які розбираються в довготривалих проєктах та інвестують у проєкти, які мають зростати в майбутньому. Чим більше проєкт зріс, тим більше зростають ваші інвестиції. 

Часто трейдери працюють одночасно й на довгу перспективу та торгують у межах дня. Це робиться для диверсифікації ризиків. 

Що це за валюта така, за яку не купити навіть жувальну гумку? Навіщо вона потрібна?

Криптовалюта вже легалізована в багатьох країнах. У Норвегії та Іспанії можна вільно купувати автомобілі, нерухомість тощо. У Дубаї можна вільно все купувати, там спеціальні картки є. 

Monobank планує підтримувати криптовалюту. Біржа WhiteBIT співпрацює з Lifecell. Тому вже багато чого можна оплачувати. 

Моя бабуся каже, що всі ці «інтернет-гроші» – це МММ 

Тоді можна сказати, що долар – це МММ, бо є ж криптовалюта Tether, яка прив’язана до вартості долара. 

Крім цього, треба розуміти, що є два види ринків – це фондовий ринок і криптовалютний, вони між собою пов’язані. 

Якщо, наприклад, індекс S&P 500 падатиме, то й криптовалюта падатиме. Якщо криптовалюти сильно впадуть, то потягнуть за собою індекси. 

Також за багатьма цифровими активами стоять проєкти, які роблять життя людей кращим. Наприклад, ігри, які дозволяють заробляти криптовалюту. 

У чому саме ваша робота? Цілими днями купуєте й продаєте?

Спочатку я аналізую графіки, дивлюся, що сталося на ринку криптовалют, читаю закордонні новини.  

Після цього створюю план на день, тобто те, які монети буду торгувати та який дохід до свого депозиту потрібно виконати. 

Після виконання планів я це все закриваю й працюю над іншими своїми проєктами. Тобто мій робочий день може бути з 10 до 14. Далі я перемикаються на іншу роботу, наприклад зараз готую до запуску освітній проєкт. 

Це ж ризикована справа – один твіт Маска, і все полетіло вниз. Як виживати на такому ринку?

Всі новини, які пишуться, вони пишуться вже після того, як все сталося на ринку. Будь-яка новинна маніпуляція одразу видна на графіку. Людина, яка вміє аналізувати цей графік, вчасно зробить потрібні дії та заробляє. 

Друге – Ілон Маск, наприклад, обвалив біткойн із 34 до 28 тисяч доларів, але це не завадило бітку піднятися вище від 60. Тобто це все одно вигідно.

Ці мінливі новини й коливання туди-сюди не роблять мені великої погоди, адже я працюю в довгострокову перспективу. 

Де ви цього навчилися? Є якісь курси чи в університеті вчилися?

Повністю навчався в олайні. Перші курси – це були Phantom. Це британці, вони дуже агресивно торгують у середині дня. 

Друге – ICT, міжнародна академія з трейдингу. Вони навчають більш позиціоному трейдингу, можуть позицію тримати декілька днів. 

Зараз купуємо навчання WWA й щодня читаємо статті, які виходять. 

Ви самі робите курси з крипти, навіть для дітей, це вам навіщо й навіщо дітям?

Дітям це важливо, бо в школі не вчать, як керувати фінансами. Якщо людина не вміє керувати своїми фінансами, то їй буде важко жити в цьому світі, важко досягати своїх цілей. 

Навчати дітей трейдингу придумали не ми, ця ідея взята в британців. Вони навчають дітей із 9 років розподіляти свої активи, щоб через місяць або більше виходити в прибуток. 

Це навчить дитину більшої самостійності, їй не потрібно буде чекати від батьків оплати навчання, купівлю авто, квартири тощо. Дитина зможе сама інвестувати й заробляти. 

Середньостатистична дитина, отримавши 100 гривень, може купити шоколадку, квиток у кіно тощо. Після таких курсів дитина зрозуміє, що може 100 гривень через деякий час перетворити на більшу суму, і почне заощаджувати та примножувати. 

Чув історію про хом’яка, який заробив на крипті. Це так легко?

Ми навіть самі робили схожий експеримент. З дотриманням усіх правил трейдингу та ризик-менеджменту, навіть якщо підкидати монетку на купівлю/продаж, то ви свій депозит ніколи не втратите. 

Він буде приблизно на тому ж рівні. Може трохи менше, а може навіть більше. 

Зараз крипта в сірій зоні, її легалізація й оподаткування – це для вас плюс чи мінус?

Звичайно плюс. Це приведе більше людей у сферу, це підвищить волатильність, не треба буде реєструвати бізнес за кордоном, бо все легально й простіше відкрити в Україні. 

Перестануть вважати сферу мильною бульбашкою, бо все стане офіційним, задокументованим, оподатковуваним

Криптотрейдери можуть стати традиційними трейдерами, чи там є багато відмінностей?

Так, усе працює за одними законами. Фондовий ринок більш технічний, бо він існує довше, а криптовалюти – молодша сфера. 

Інвесторам із великими портфелями вигідніше торгувати на фондовому ринку. Маючи 10-15 мільйонів і більше, торгувати криптою вже стає некомфортно. 

Останній місяць із криптою відбувається щось дивне. То стрельне мемна крипта Shiba Inu, то розробники втечуть із грошима після падіння крипти по «Грі в кальмара». Якісь несерйозні речі відбуваються.

Це говорить радше про несерйозність деяких людей. Якщо людина торгує криптою, але не слідкує за якістю активів, то вона може попастися на так званий скам. Тобто проєкти мильні бульбашки. 

Те саме буває й на фондовому ринку. Якийсь сумнівний актив набирає популярність, а згодом розсипається. 

У криптовалюті це яскраво виражено, бо в цій сфері можна робити не +30-40%, а +3000%. 

Та сама крипта по «Грі в кальмара», її можна було купити, але неможливо було продати. Там писалося, що переводити актив можна було лише раз. Людина, яка розбирається у сфері, одразу б зрозуміла, що щось тут не те. 

Про Shiba Inu – це мемкойн, розробник одразу заявив, що створював його заради приколу. Торгувати ним – лотерея. 

Але відмінність від скаму в тому, що проєкт активно розвивається, працює над оновленням, веде соцмережі. 

Є шанс, що якась криптовалюта обійде біткойн за вартістю? Чи біток назавжди перший?

Це звісно станеться. Біткойн не є нескінченним, як ми знаємо, і в цьому його цінність. Коли його весь добудуть, то на заміну прийде інший актив. Чи буде це Ethereum, чи якийсь інший проєкт – поки невідомо. 

Зараз взагалі дуже росте проєкт Solana. Вона за транзакціями вже обігнала Ethereum, і є на другому місці за бітком. 

Нам потрібна криптогривна чи якась інша українська криптовалюта? Що це може дати?

Це вже є й це потрібно для того, щоб розуміти цінність і відмінність активів. Не всі працюють у доларовому еквіваленті, можливо хтось рахує в гривнях. Це визнання країни, ми зможемо відцифровувати свої активи. 

Третє – це маркер інформаційного розвитку. Україна взагалі перебуває в топі з володіння цифровими активами, і в нас є великий потенціал для збільшення сфери. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь