Спецпроєкти

5 криптовалютних афер: кальмари, королеви та фейкові прибутки


Нові криптовалюти з’являються доволі часто. Тільки нещодавно ми писали про мемну криптовалюту Shiba Inu

Вони ростуть і падають залежно від твітів Ілона Маска. Але перш ніж вкладати в них гроші, варто впевнитися в їхній стабільності. І не вірити в обіцянки неймовірних зростань, навіть якщо свою цифрову валюту заснувала ваша улюблена попзірка.

Розповідаємо про найскандальніші ситуації з криптовалютами, що завдали збитків на мільйони доларів своїм інвесторам.

Криптовалюта з «Гри в кальмара» – падіння за три тижні

Токен за мотивами серіалу з’явився 20 жовтня цього року. Його планували використати для проходження криптогри, що мала повторити раунди змагань серіалу «Гра в кальмара». Для участі в кожному потрібно було заплатити токенами Squid. Криптогру планували запустити в листопаді. А переможцям обіцяли 90% зібраних коштів.

Однак криптовалюта мала «червоні прапорці», на які варто було б звернути увагу клієнтам. Наприклад, її сайт існував лише три тижні й містив безліч помилок. А в телеграм-каналі й твітері користувачі не могли залишати коментарі. А головне – той, хто купив криптомонету, не міг її продати.

Свого піку токен Squid досяг 1 листопада – 2861 долар. Але після того, як Twitter помітив пов’язані з криптовалютою акаунти як підозрілі, її вартість впала до нуля.

Після цього сайт і соцмережі Squid перестали працювати. А власники токена зникли з 3,38 млн доларів.

Компанія Mt.Gox і загроза біткоїна

Спершу японська компанія працювала як майданчик для реалізації карт. Але через рік роботи вона перетворилася на обмінний ресурс. До 2013 року близько 70% обмінних операцій у мережі проводили за участі Mt.Gox.

У 2014 році керівництво біржі сповістило про зникнення 850 тис. біткойнів. З них 100 тис. належали компанії, а решта кошти клієнтів. Через цю ситуацію було втрачено 7% світових запасів біткойнів на суму 450 млн доларів. Повернути вдалося 200 тис. біткойнів, решта безслідно зникли.

Незалежне розслідування показало, що кошти почали виводити ще з 2011 року. Як наслідок, проти власника ресурсу Марка Карпелеса було порушено справу за звинуваченням у розкраданні.

Через цю ситуацію криптоспільнота пророкувала падіння криптовалюти як такої. Адже у 2014 році біткойн лише почав закріплюватися на міжнародному ринку. І розкрадання валюти в такому масштабі могло призвести до краху його репутації.

Компанія Mt.Gox припинила існування, оскільки не змогла протистояти величезній кількості судових позовів.

Фінансова піраміда OneCoin і її криптокоролева

Це одна з найбільших фінансових пірамід, заснувала її Ружи Ігнатова у 2014 році. І майже за три роки в ній перебувало 3 млн людей, які вклали 4 млрд євро.

Піраміда працювала за принципом мережевого маркетингу: приведи нову людину й отримай вигоду. Засновниця передбачала, що OneCoin буде використовуватися для оплати у всьому світі та «вб’є біткойн».

Криптовалюта відрізнялася від інших. Її не вдавалося майнити, а всі операції здійснювалися лише через офіційні сайти, що перебували під контролем керівництва.

Боротьба проти піраміди почалася у 2015 в Болгарії. Комісія з фінансового нагляду заявила, що ця цифрова валюта не визнана фінансовим інструментом, а інвестиції в неї ризиковані. Після цього OneCoin перестав працювати в країні.

Далі ризикованою для користувачів криптовалюту назвала Великобританія. Саме тоді британці інвестували в OneCoin близько 30 млн євро.

Наступними були Австрія, Італія та Німеччина. Країни заборонили будь-які дії з криптовалютою.

Імовірно, саме інтерес фінансових регуляторів спонукав «криптокоролеву» Ігнатову на дії. У 2017 році вона мала зустрітися з інвесторами на конференції у Лісабоні. Але не з’явилася. З того часу про неї нічого не відомо. А збиток вкладників становив, за неофіційними даними, 15 млрд євро.

Криптобіржа Cryptsy – загадкове зникнення грошей

Компанія припинила свою роботу у 2016 році. Офіційно керівництво заявило про хакерську атаку, внаслідок якої зникло 13 тис. біткойнів та 300 тис. лайткойнів. Тоді це становило 6 млн доларів.

У ході розслідування виявилося, що злочин стався ще у 2014 році. Але керівництво намагалося його приховати й відшкодувати кошти клієнтам за допомогою ресурсів біржі.

Та вже через рік користувачі почали скаржитися на проблеми з виведенням коштів. Спершу директор компанії Поль Верон намагався заперечувати факт складного фінансового становища Cryptsy. Але коли цей факт вже було неможливо приховувати, у всьому звинуватили розробника ресурсу.

Більшість користувачів Cryptsy вважають винним саме директора та його колишню дружину. Адже саме тоді вони купили віллу у Флориді й автомобіль класу люкс.

Bitconnect – обіцянки неймовірних прибутків

Компанію створила невідома команда розробників у 2016 році. Її керівник називав себе Сатао Накамото. Інвесторам пропонували купити токени й тимчасово їх заблокувати. На платформі нібито працював бот, що мав повернути вклад і 40% щомісячного прибутку. Для виконання умови кошти потрібно було заблокувати на 299 днів.

Також клієнти, які вклали більшу суму, могли отримати свій прибуток раніше. А ще мали додатковий щоденний відсоток доходу.

Першим про схожість Bitconnect із фінансовою пірамідою заявив розробник Ethereum. Він назвав щоденний процент прибутку схемою Понці.

Згодом попередження щодо Bitconnect висловив уряд Великобританії. Однак піраміда продовжила працювати й навіть стала спонсором конференції ICO EVENT в Амстердамі.

Крапку в діяльності Bitconnect поставив уряд США. У 2018 році бізнес-модель компанії визнали фінансовою пірамідою. Після цього торговельні майданчики почали виключати токени Bitconnect зі списку фондової біржі. І ціна на таку криптовалюту знизилася з 500 до 30 доларів. У такий спосіб збитки інвесторів становили 3,5 млрд доларів.

Читайте також:

Я вклала кошти в біткоїн: досвід новачка на крипторинку й поради від трейдерів

Раніше Bitcoin допомагав наркоторговцям, а тепер ФБР: історія боротьби уряду з Darknet

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь