Спецпроєкти

5 мотивувальних фільмів про стартапи: уроки, досвід, натхнення


Напевно, перед кожним із нас час від часу постають питання: «Я на своєму місці? Яке моє призначення?». Почати власну справу ніколи не пізно. Кінопродюсер і сценарист Юрій Рудий підібрав 5 найкрутіших фільмів про стартаперів усіх часів і народів. В основі кожного – реальна біографія амбітного підприємця чи підприємиці. Дивіться та надихайтеся.

Вовк із Волл-стріт (2013)

Стрічку знято на основі мемуарів американського оратора та бізнесмена Джордана Белфорта. У 1990-х він із нуля заснував брокерську контору й досяг фантастичного фінансового успіху. Та ця історія не про успіх, а про те, до яких руйнівних наслідків можуть призвести «швидкі» гроші, якщо ти до них не готовий. Леонардо Ді Капріо в головній ролі вкотре довів: він актор надвисокого класу, який блискавично втілює суперечливих персонажів із неоднозначною вдачею.

Негідник, безпринципний злодій і наркоман Містер Белфорт у виконанні Ді Капріо вийшов дуже живим. Його ненавидиш, ним захоплюєшся, чекаєш на покарання і водночас сподіваєшся, що, може, він таки виплутається – і так до останньої хвилини фільму. Зрештою, Вовк із Волл-стріт був не лише хитрим махінатором – він став людиною, яка побудувала себе сама. Слова «неможливо» для нього не існувало, а його талановиті спічі могли переконати будь-кого.

Соціальна мережа (2010)

Стрічка про розробників Facebook Марка Цукерберга й Едуардо Саверіна. Історія створення Facebook – це класичний приклад того, як може «вистрілити» нестандартна ідея. Цукерберга зіграв Джессі Айзенберг – і йому вдалося передати психологію успіху: те, як підприємець ставиться до своєї справи, як спілкується з партнерами, інвесторами та конкурентами. Для талановитого айтівця Цукерберга головним мотивом створення компанії були навіть не гроші, а бажання впевнитися в тому, що його ідея робоча. Що ж, вона спрацювала так, як амбітний герой навіть не очікував.

Слоган фільму – «Неможливо знайти п’ятсот мільйонів друзів, не наживши кількох ворогів» – нагадує про те, що все в житті має свою ціну. Конфлікт, а згодом і суд із колишнім другом Едуардо Саверіним – лише частина тієї ціни, яку довелося і все ще доводиться платити Цукербергу. Чи шкодує він? Думаю, стрічка дає якщо не відповіді, то підґрунтя для роздумів. Фільм отримав три «Оскари» і чотири «Золотих глобуси».

Чистка до блиску (2008)

За основу сюжету взято історію двох подруг, які відкрили неподалік Сіетла агентство з прибирання небезпечних органічних забруднень. За сценарієм подруги перетворилися на сестер Лорковскі (Емілі Блант та Емі Адамс). Обидві переживають фінансову скруту. Нору звільнили з ресторанчика, де вона працювала офіціанткою. А сина Роуз вигнали зі школи – і в неї, простої покоївки, нема грошей на те, щоб влаштувати хлопця до приватного закладу, де в нього з’явиться шанс виправити поведінку й оцінки. Тоді героїні вирішують відкрити власну справу.

До брудної роботи вони призвичаєні, тож сестри відкривають «Чистку до блиску» – службу з прибирання… місць злочину. Робота специфічна сама собою, до того ж Нору та Роуз аж ніяк не можна назвати акулами бізнесу – а тут перед дівчатами несподівано постають серйозні виклики приватного підприємництва. Та хіба вони можуть зупинитися, коли пішли гроші й нарешті з’явився шанс вирватися зі злиднів?!

Джобс: Імперія спокуси (2013)

Інтерес до неординарної особистості засновника Apple надихає біографів, письменників та режисерів. Ця стрічка Джошуа Стерна цікава тим, що охоплює також ранній період становлення бізнесмена. У ті часи Джобс захоплювався філософією хіпі, був не проти наркотиків і разом із найкращим другом Стівом Возняком мріяв створити реальність, у якій персональні комп’ютери будуть у кожному будинку.

«Гаражний» період Apple показано дуже скрупульозно – завдяки цьому легше зрозуміти, через що довелося пройти талановитому підприємцю на початку своєї кар’єри. Утім, Стів Джобс був «вічним стартапером», його творча натура постійно спонукала до пошуку революційних рішень – навіть тоді, коли, здавалося б, можна було просто спочивати на лаврах. Стрічка охоплює період із 1971 по 2011 роки, до самої смерті Джобса. Його персонаж на екрані втілив Ештон Катчер.

Джой (2015)

Головна ідея стрічки: успіху може досягти кожен. Й історія Джой Мангано (Дженіфер Лоуренс) ілюструє справедливість цієї тези якнайкраще. Мати-одиначка, вона ледве зводить кінці з кінцями, сяк-так перебивається на роботі, намагається розв’язати купу домашніх проблем. Одного дня вона ранить руку, коли прибирає з підлоги вологою ганчіркою осколки розбитого келиха. У відчаї Джой думає: мільйони домогосподарок стикаються із цією проблемою – невже нема простого способу її розв’язати. Способу дійсно не було – і тоді хвацька Джой вигадала його сама.

Вона створила швабру Miracle Mop, яку не потрібно віджимати руками. Це було у 1990 році, а сьогодні винахід Джой популярний в усьому світі! Та жінці-підприємиці довелося пройти важкий шлях до справжнього успіху. Щоб відвоювати своє місце у світі великого бізнесу, Джой довелося навчитися грати за його правилами: ніколи не здаватися, щоразу пробувати знову й не звертати уваги на тих, кому твій успіх стає поперек горла.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь