Спецпроєкти

Панічна атака: розповідаємо, як діяти, щоб допомогти людині


За даними ресурсу BetterHealth, панічні атаки трапляються у 35% населення світу. 11% американців звертаються до фахівців зі скаргами на панічні напади. Статистики панічних атак серед українців наразі немає, оскільки за допомогою до фахівців звертаються одиниці.

І дарма, оскільки від нападу до панічного розладу, який потребує тривалого лікування, часто дуже короткий проміжок часу. Розповідаємо, як діяти в ситуації, коли в людини поряд із вами панічна атака.

Попри те, що панічна атака – явище психічного характеру, його фізичні прояви цілком очевидні. Зовні панічна атака може нагадувати серцевий напад. Якщо поряд із вами людину кидає в піт, у неї пульсують скроні, калатає серце, підстрибнув пульс, вона хапає ротом повітря – усе це прояви панічної атаки.

Під час такого нападу в організмі стається викид адреналіну, як при фізичній небезпеці. Якщо не звертатися до фахівців, стан може загостритися – і напади можуть ставати справді страшними.

Як допомогти людині з панічною атакою?

Фактично панічна атака – це раптовий короткотривалий і сильний приступ тривожності, страху й часом напруги. Виникати вони можуть різко, часто супроводжуються так званими флешбеками – ніби як спогадами про якісь ситуації чи переживання. Але часто про наближення панічної атаки може сигналізувати наростальна тривожність, тремор рук, прискорене серцебиття.

Під час панічної атаки людина відчуває те, що відчуває під час реальної загрози. Навіть якщо жодної загрози немає.

Навіть усвідомлюючи всю ірраціональність виникнення панічних атак, позбавитися їх без допомоги фахівця складно.

Інструкція для того, хто поряд із людиною в стані панічної атаки

1. Самі зберігайте спокій. Усі ваші сили та переконання мають піти на те, щоб заспокоїти людину. Вигляд людини у стані панічної атаки може дійсно лякати. Але вам потрібно тримати почуття під контролем, щоб допомогти людині зокрема власною стриманістю.

2. Якщо людина прямо говорить про те, що зараз у неї почнеться панічна атака, відведіть її в тихе місце якомога далі від натовпу й сторонніх шумів. Якщо ви в метро чи торговому центрі – виходьте на вулицю або знайдіть безпечний куточок.

3. Запитайте, чим допомогти. Часто в людини є розуміння, яка допомога їй потрібна. Іноді через ускладнене дихання людина не може озвучити інструкцію. Але може просигналізувати вам жестами. Тримайте за руку, рахуйте вдихи й видихи, описуйте місце та час, у якому ви зараз перебуваєте.

4. Не говоріть занадто багато. Часто людині потрібно чути спокійний знайомий голос. Говоріть впевнено й розмірно, звучіть так, щоб ваш друг чи знайомий виходив зі своїх тривожних думок і повертався в реальність.

5. По закінченню панічної атаки запитайте, що потрібно людині зараз. Можливо, вона хоче додому, хоч ви йшли на вечірку. Плани після пережитого стресу можуть змінитися. Поважайте їх!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь