Спецпроєкти

Коли від новин стає зовсім нестерпно: як боротися з тривожністю


Якщо ви не панікуєте через новини і не гуглите «як боротися з тривожністю» – або вам пощастило і ви надспокійна людина, або просто ігноруєте новини від слова взагалі. 

Та, найшвидше, останнім часом вам хочеться назавжди закрити стрічку новин, аби перестати переживати. Ви не одні! Зараз ми так чи інакше стикаємося з тривожністю через події на Сході Україні та можливе повномасштабне вторгнення. Аби зайвий раз не накручувати себе і не панікувати там, де краще обійтися без паніки, спробуйте дотриматися порад, які ми зібрали. Вони покликані знизити рівень тривожності і зробити ці неспокійні для всіх нас дні трошки кращими.

Отже, що варто робити, аби менше переживати?

Найперша порада – читайте менше новин

Якщо ви погортаєте свої підписки, впевнені, знайдете з десяток-два новинних каналів, які транслюють одну й ту саму інформацію. За частого повтору і без того не найоптимістичніші новини починають здаватися катастрофою.

Видихніть. Так, зараз не найспокійніший час, і ми всі це розуміємо. Втім, від читання одних й тих самих новин ваше життя не зміниться на краще. Тож передивіться свої підписки і позбудьтеся тих ресурсів, які менш оперативні або взагалі клікбейтні і, крім страху й відрази, нічого не викликають.

Не намагайтеся придушити всі негативні емоції

Якщо ви як мантру повторюватимете «я себе накручую, варто припинити, все добре, все добре» або взагалі злитиметеся на себе через надмірну емоційність, краще не стане. Боятися і тривожитися – нормально, це звичайні людські емоції, які неможливо не відчувати взагалі в нинішній ситуації. Водночас варто відділяти занепокоєність від моментів, коли ви дійсно себе зайвий раз накручуєте – наприклад, вп’яте за кілька хвилин оновлюєте стрічку новин.

Залиште собі право на емоції. А замість того, щоб придушувати їх чи повністю віддатися тривозі, краще подумайте над альтернативою – наприклад, пошукайте перевіреного психотерапевта. 

Вживайте менше кофеїну та тютюну

Кофеїн та сигарети – романтично у фільмах, а насправді те, за що ваша нервова система у складні дні не подякує. Особливо якщо ви на додаток маєте проблеми з серцем чи судинами, краще мінімізувати кількість чашок кави та викурених сигарет.

А ще радимо відмовитися від алкоголю та наркотичних речовин. Навіть якщо вони тимчасово заспокоюють, в подальшій перспективі накопичувальний ефект не зіграє вам на руку. 

Алкоголь – це все ж депресант, тож він дає лише ілюзію спокою на певний час. Крім того, він підвищує вірогідність отримання тяжких отруєнь та побутових травм або захворювань – наприклад, любителі випити значно більше ризикують отримати деменцію чи хворобу Альцгеймера. 

«Пити для здоров’я» – це міф. Ми не хочемо залякувати – просто нагадуємо, що любов до алкоголю немає сенсу виправдовувати піклуванням про здоров’я. Тож келих червоного, найвірогідніше, більше шкодить, ніж допоможе – існує лише така кількість спиртного, яка найменш руйнівна для вашого організму. У 2016 році така кількість дорівнювала шести пінтам пива середньої міцности або семи келихам вина на тиждень. Водночас лікарі застерігають – краще зовсім утримуватися від алкоголю.

Якщо не можете взагалі відмовитися від келиху пива чи чарки вина, принаймні слідкуйте, щоб алкоголь (або наркотичні речовини) не став єдиним засобом боротьби зі стресом в ці непрості часи.

Намагайтеся нормалізувати режим сну

Недосипання може погіршити будь-який день, навіть більш-менш непоганий. А за умов підвищеної тривожності мало і погано спати взагалі протипоказано. Тож згадуйте те, що чули безліч разів, і намагайтеся втілити це в життя – відкладайте телефон подалі за кілька годин від сну і читайте паперові книжки (або віддавайте перевагу електронним читалкам без підсвітки). А ще – не їжте важку їжу на ніч, останній келих алкоголю пийте також за кілька годин до сну. І, будь ласка, не читайте новини на ніч. 

Визначте, що вас максимально непокоїть

Маємо на увазі тригери, що тільки погіршують ваш стан. Можливо, це спілкування зі знайомими, які нагнітають тривогу і кидають новини з неперевірених сайтів, або прокручування одних й тих самих думок абощо. 

Уникнути їх на 100% ви не зможете, та зменшити кількість – цілком. Обмежити спілкування зі знайомими (якщо вони не надто близькі), з близькими – відверто поговорити, що вас турбує і чому ви не хочете бачити стільки неперевірених новин в особистих. 

Згадайте, які речі/ритуали вас заспокоюють

Улюблений плюшевий ведмедик, старі ностальгійні серіали, какао та печиво зранку, обійми з кішкою – так, це все те, що ми так любимо. І не можна від цього відмовлятися, тим паче зараз! Забудьте про фразу guilty pleasure та присвячуйте принаймні якийсь час тому, що приносить задоволення і за що соромно (тільки без порушень законодавства): перегляд «Секса у великому місті», гра в Sims або обійми з іграшкою цілком підійдуть. 

Не соромтеся жартувати

Якщо це зараз єдине, що підіймає вам настрій, чому б ні? Єдиний стоп-сигнал – реакція оточення: варто розуміти, що не всім можуть зайти чорні жарти про смерть тощо. 

Відвідайте спеціаліста, якщо взагалі не можете впоратися з тривожністю

Не можна зволікати, коли ви втратили здатність концентруватися на будь-якій задачі, плачете кілька разів на день і фізично відчуваєте, як тривожність на вас впливає. Будь ласка, не займайтеся самолікуванням, не глушіть біль алкоголем чи наркотичними речовинами, не виписуйте собі снодійне – краще витратіть сили та кошти на психотерапевта. 

Бережіть себе, підтримуйте зв’язок з близькими і пам’ятайте – ми переможемо.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь