Спецпроєкти

«Якщо ти в соцмережах не такий, як у житті, – це випливе на поверхню рано чи пізно». Комунікаційниця Наташа Пірак розповідає про правила ведення профілів у соцмережах


56% українців називають соціальну мережу Facebook серед тих, якими користуються для здобування інформації. 25% назвали Instagram. 24% – месенджер Viber. Telegram значно поступається аудиторією месенджеру Viber – його використовує лише 13% респондентів.

Водночас TikTok є важливим джерелом інформації для 8,7% українців.

Такі дані дослідження фонду «Демократичні ініціативи».

Про те, як вести соціальні мережі у 2022 році, що варто публікувати, а що ні та яку очевидну й неочевидну користь приносять соцмережі – ми поговорили з Наташею Пірак, засновницею комунікаційної агенції Fly_Academy

Для чого взагалі варто вести соцмережі, якщо ти фахівець?

Соцмережі – це частина особистої комунікації, яка складається з того, що ти доносиш, як ти спілкуєшся, який вигляд маєш. Соцмережі – це можливість вести особисту комунікацію з аудиторію, вони умовно діляться на професійні, особисті.

Як визначити, «про що» ти в соцмережах?
Потрібно чітко окреслити завдання для себе, а потім завдання для соцмережі, наприклад, на рік. Якщо ти лікар, адвокат, консультант – визнач, чого ти хочеш досягти за допомогою соцмереж. Для прикладу, ти бажаєш привести клієнтів – визнач, яку кількість ти хочеш отримати за рік і як тобі це вдасться.

Або тобі не подобається, що в інстаграмі чимало непрофесійних, скажімо, дієтологів. І ти хочеш нести таку просвітницьку місію та доносити справді компетентну свою позицію. Це теж завдання, яке треба визначити для себе.

Як люди шукають інформацію та компетентних людей у соцмережах?

Це шлях із двостороннім рухом. Люди, які шукають фахівців, і вони тебе як фахівця – автора, програміста, дизайнера, маркетолога – знаходять.
А є навпаки – твоя комунікація, яка доходить до широкого кола читачів.

Ніколи не треба формувати комунікацію в соцмережах, якщо ти не професіонал, якщо в тебе немає експертності.

Чи варто ділити сторінки на робочу / професійну та особисту?

Усе, що потрапляє в інтернет – це публічна інформація. Можна вести дві сторінки – професійну й особисту. Але чому варто вести якесь подвійне життя? Якщо ти живеш своєю професією, наприклад, то чому не можна говорити про свій професіоналізм на особистій сторінці, чому варто це розмежовувати? Якщо це історія про те, що на одній сторінці ти весь такий інтелігентний, а на особистій – такий, як ти є, то це все стане зрозумілим із часом.

Сьогодні ми бачимо ситуацію, коли кожен стає експертом у чомусь і часто відповідає на своїх сторінках у соцмережах на запитання, які йому не ставлять. Це вже дещо лякає. 

Людина починає роздавати поради, ти заходиш на сторінку, а там дім порад, про які не просили, а ще – немає ніякої підтвердженої експертизи. І тут виникає запитання: «Тебе питали про це, ти справді експерт?».

І оце власне сформований через соцмережі особистий бренд і комунікація – їхнє завдання бути такими, щоб аудиторія хотіла в тебе щось дізнатися, а не ти настільки нав’язливий, що ніхто не хоче в тебе нічого спитати. 

Твоя комунікація повинна бути такою, щоб в ідеалі тобі готові були заплатити за знання. 

З іншого боку, якщо ти фрилансер, автор, дизайнер, будь-яка компанія та медіа зацікавлена в тому, щоб ти став додатковим каналом комунікації – тобто фактично писав про свою роботу для цієї компанії та ще більше людей про неї дізнавалося.

Яким соцмережам віддати перевагу? Чи потрібно бути представленим на всіх майданчиках?

Для професійної діяльності я раджу вести профіль в LinkedIn – оновлювати там інформацію, встановлювати контакти, ділитися кейсами. Це твій додатковий спосіб отримати круту роботу. І, як показує досвід, компанії дуже часто перевіряють соцмережі потенційного співробітника, щоб просто дізнатись, яка він людина.

Компанії нерідко звертають увагу, чи є в тебе хобі, яке воно, як ти проводиш дозвілля. Соціальні медіа – це такий собі паспорт і резюме. І відомі випадки, коли людей не брали на роботу через фотозвіти з вечірок у нетверезому стані. 

І перш ніж стрибати в тікток чи клабхаус, треба розуміти, що ти не будуєш там свій аватар, відірваний від життя. Якщо ти в соцмережах не такий, як у житті, – це випливе на поверхню рано чи пізно. 

Не варто йти в усі платформи, не розуміючи, як ти можеш проявитися в тіктоці, як в інстаграмі чи телеграмі. Варто для початку проаналізувати й зрозуміти, навіщо це мені та що я в цій соцмережі можу сказати, як проявити свій талант. Наприклад, тікток – ідеальний канал для творчих людей, артистів, виконавців, можливість популяризувати власну творчість. 

Які дописи та публікації – табу в соцмережах сьогодні?

Усі цифрові сліди, які залишаєш ти або твої друзі про тебе, треба зважувати. Наприклад, твій погляд на політичні процеси, поливання когось брудом, дивні фото – усе це те, що лишиться в інтернеті.

Розміщуючи будь-що, треба ставити собі запитання: для чого я це роблю? Що це дасть моїй аудиторії? Який вплив це матиме на мою кар’єру?

Навіть коли ти думаєш, що на твій пост ніхто не зверне увагу або він нікого не образить, часто це може зіграти проти тебе. 

Якщо ти вчитель і сидиш у компанії та обговорюєш учнів чи студентів – це може стати приводом засумніватись у твоїх компетенціях. 

Сьогодні важливо все: що в тебе на сторінці в соцмережах, як ти говориш, як ти одягнений – усе це несе певну інформацію про тебе. Мало хто хоче займатись у тренера із зайвою вагою, мало хто хоче звертатися до роздратованого в соцмережах психолога, який коментує кожну новину в соцмережах. 

Це все твоя особиста репутація – з появою соцмереж ми всі під увагою, не треба думати, що про свій зовнішній вигляд турбуються лише селебріті чи лідери думок. Ні, це для всіх нас уже актуально.

Назви головні тренди в соцмережах. 

Короткі відео, швидкий та легкий контент, створення чатів для розвитку ком’юніті, скоро створять можливість оплат всередині телеграму, життя в метавсесвітах, посилення захисту даних у соцмережах, створення додаткових можливостей заробітку для креаторів. 

Які твої улюблені кейси в соцмережах?

Мені подобається профіль Софії Аморузо – авторки книжки Girlboss, американської бізнесвумен. У неї дуже круто розбудований бренд і бізнес у різних соцмережах. Якось я послухала її у клабхаусі, і після ефіру мені особисто запропонували приєднатися до її соцмереж. У неї дуже круто побудована робота з кожним контактом. І навіть здається, що це саме вона особисто тобі пише й запрошує подружитися.

Мені подобається, як розповідає про свої цінності українка Саша Дергоусова. Вона теж бізнесвумен, але на своїх сторінках вона нічого не продає, ти просто йдеш до неї за натхненням, за чесністю та за цінностями.

Адам Моссері мені подобається, це голова інстаграму. Він дуже лайфово й легко, просто в буденному середовищі розповідає про оновлення інстаграму. 

Соцмережі – це майданчики, де ми можемо зустріти свою аудиторію. Але першочергова робота над собою та своєю експертністю: визначитися з тим, у чому ти фахівець і визначення на базі цього формату свого контенту.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь