Спецпроєкти

Дорж Бату – відомий письменник, якого звинувачують у брехні щодо власної біографії. Що відбувається – коментарі сторін


Журналіст, блогер, співзасновник партії «Демократична Сокира» Віктор Трегубов заявив, що письменник Дорж Бату вигадав свою біографію, зокрема ту частину, що стосується співпраці з NASA. Про це Трегубов написав у своєму фейсбуці. bit.ua розповідає деталі конфлікту і наводить позиції всіх сторін, що взяли в ньому участь.

Подробиці: сутність звинувачень на адресу Бату

За словами блогера, письменник Дорж Бату (справжнє ім’я – Андрій Васильєв) нібито ніколи не працював у NASA.

Аргументи Трегубова:

  • Згадує, як Бату розповідав про свою роботу в НАСА на базі у Конектикуті, де базувався 103-й авіаполк Національної гвардії США, також відомий, як Flying Yankees, під командуванням полковника Вескота. Трегубов нібито попросив письменника показати фото полковника, а отримав світлину з візиту Flying Yankees до Австралії у 2013-му році. В описі візиту не згадувалася наявність там цього командира, а на сторінках Flying Yankees в Вебі та на ФБ не згадувався такий офіцер.
  • Згодом, зазначає Трегубов, Бату нібито забанив його після уточнювальних питань. Потім, коли історія знову спливла в мережі, письменник розбанив співзасновника «Демсокири», але видалив переписку.
  • Також блогер заявив, що через «компетентних друзів» перевірив, чи працював Васильєв у NASA  – і відповідь виявилася негативною.

Крім цього, Трегубов звинуватив Бату «у вигадуванні з нуля» інтерв’ю з російським опозиціонером і блогером олексієм навальним для «Голосу Америки».

Відповідь Доржа Бату

Письменник заявив, що востаннє спілкувався з Трегубовим у 2019-му році і не банив його в соцмережах.

Також Бату наголосив – він не є держслужбовцем і ніколи ним не був:

«Працював і працюю на умовах контракту на приватні компанії, які виконують замовлення державних органів. Ці приватні компанії не розголошують інформацію про своїх штатних працівників».

Випадок з навальним, за словами Бату, він не раз обговорював публічно і описував у своїй книжці «Франческа. Повелителька траєкторій». Крім цього, письменник стверджує, що з «вовчим квитком» з російської служби «Голосу Америки» його ніхто не виганяв, як зазначав сам Трегубов.

Щодо імен персонажів – автор книжок пояснює, що не розкриває реальних ПІБ прототипів своїх героїв:

«Я не пишу документалістику. Я ретельно працюю з фактами, але мої книжки - це, насамперед, веселі і добрі історії. Якщо мої персонажі не проти, щоб я їх розкрив, я це роблю, як зробив у "Моцарті". Якщо ні - вони залишаються літературними персонажами».

Завершив свій пост Бату заявою, що звіт за автівки і кошти він надасть окремо (письменник збирав гроші для ЗСУ – прим.ред). Також він планує проконсультуватися щодо обговорення цієї теми «в юридичній площині».

Коментарі «Видавництва Старого Лева»

Саме ВСЛ випускало книжки автора – «Франческа. Повелителька траєкторій», «Франческа. Володарка офіцерського жетона», «Моцарт 2.0», Таємниця старого Лами, «Коко 2.0». У видавництві вже дали коментар з приводу звинувачень на адресу їхнього автора.

«Ми у “Видавництві Старого Лева” вважаємо неприпустимими обман та маніпуляції та віримо, що наші автори не вдаються до подібних речей. Так само неприпустимими та жахливими є бездоказові публічні звинувачення, бо вони здатні руйнувати людські життя, навіть якщо є неправдою. “Видавництво Старого Лева” наразі не має фактів, які змусили б сумніватися у словах Доржа», – йдеться в дописі ВСЛ на фейсбуці.

Реакція соцмереж

Все неоднозначно, як і сама ситуація. Частина користувачів зазначає, що ще до публікації поста Трегубова сильно сумнівалися у співпраці Васильєва з NASA і правдивості його книжок. Хтось дорікає медіа за непрофесійність і нездатність перевірити факти з біографії автора – натомість згадують безліч інтерв’ю з Васильєвим, в яких він багато розповідав про свою роботу.

Позиція інших – книжки автора все одно цікаво читати, і не має значення, чи вигадав він їх або списав з реальності. Також дехто звинувачує Трегубова у недостатній кількості наведених фактів і їхній непереконливості.

Згадують і те, що племінник письменника Олексій з 2020-го року захищає Україну і досі не може отримати громадянство – і на цьому тлі пост співзасновника «Демсокири» здається деяким користувачам маніпулятивним і недоречним.

Довідка

Дорж Бату народився та виріс в Бурятії, закінчив Бурятський державний університет. Має освіту історика-сходознавця, спеціаліста з історії Китаю. У 2002-му переїхав до України. Працював тв-журналістом на «1+1» та «Інтер»; у США був кореспондентом «Голосу Америки». Автор книжок «Франческа. Повелителька траєкторій», «Франческа. Володарка офіцерського жетона», «Моцарт 2.0», «Таємниця Старого Лами». Після початку російського вторгнення брав участь у зборах коштів на потреби ЗСУ.

Фото: з фб Доржа Бату, авторка Валентина Кузан

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь