Спецпроєкти

«Містобудівна реформа»: що вона змінить і чому громадські організації проти?


Сьогодні, 13 грудня, Верховна Рада голосуватиме у другому читанні за містобудівну реформу – законопроєкт 5655, ініційований головою партії «Слуга народу» Оленою Шуляк.

Згідно з твердженням представників Мінінфраструктури, реформа покликана спростити і цифровізувати важливі процеси, усунувши людський фактор. Підтримують законопроєкт Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерство цифрової трансформації.

Втім, активісти не настільки оптимістично ставляться до можливих оновлень у законодавстві і закликають не голосувати за законопроєкт. 

Заяву із проханням не підтримувати реформу вже підписали громадські організації «ЧЕСНО», «Центр протидії корупції», «Марш за Київ», «Зберегти Квіти України», «Захистимо Протасів яр».

«Громадські організації та ЗМІ просять народних депутатів не голосувати за цей законопроєкт без належного публічного обговорення зі стейкхолдерами і ґрунтовного доопрацювання з урахуванням зауважень», – йдеться в заяві.

Проти проєкту також архітектори Єгор Штефан, Антон Целовальник, голова Київського осередку Архітектурної Палати Олексій Шемотюк, видавець професійної архітектурної літератури Дмитро Настека та інші. Їхні аргументи – зупинення хаотичну забудову і зберегти міста комфортними для людей.

«Законопроєкт 5655 не має бути ухвалений, якщо ми хочемо, щоби наші міста не виглядали як бетонні джунглі, а мали людяне і комфортне для життя середовище. Законопроєкт пропонує, щоб забудовники самі себе контролювали, але цифровізовано», – заявляє директор CEDOS Іван Вербицький.

Про що законопроєкт (максимально коротко)?

  • Самоконтроль забудовників за допомогою новостворених компаній. Містобудівний контроль передадуть приватним структурам, а держава позбудеться будь-якої відповідальності за забудову.
  • Органи місцевого самоврядування не зможуть вносити додаткові умови у проєкти, окрім визначення висотності, щільності та відстаней від вулиць.
  • Фактична амністія незаконного будівництва.
  • Мінрегіон – монополіст у містобудівництві. Законодавство не передбачає можливості поскаржитися на забудовника.
  • Архітектор може передати авторські права на користь забудовника за його вимогою і більше не впливатиме на будівництво.
  • Збільшення кількості нових контролюючих органів і, відповідно, чиновників. 
  • На погодження проєктів будівництва з органами охорони культурної спадщини дається 14 днів з можливістю продовження ще на 10 днів. Це ставить під загрозу архітектурні пам’ятки міст. 

Детальний розбір законопроєкту зробила заступниця голови Архітектурної палати України Анна Кирій – почитати його можна за посиланням.

Раніше ми повідомляли, що Нова Зеландія заборонила куріння для наступних поколінь, ставши першою країною у світі ухваливши такий закон.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь