Цифрове шахрайство

Як захистити свій смартфон

Паролі на кшталт qwerty чи 123456 мали давно залишитися в минулому, але українці продовжують активно ними користуватися. І це не єдине ігнорування базових правил кібербезпеки. Тож, попри захищеність деяких OС, все одно можна стати жертвою шахраїв.

Пояснюємо, як захистити гаджети, а з ними і ваші приватні дані.

Безпека

Від чого варто берегтися
власникам/-цям смартфонів

Нагадуємо, яким чином шахраї можуть заволодіти вашими особистими даними (на жаль, варіантів доволі багато):

Фішинг
Підозрілі листи на пошті, незрозумілі повідомлення чи дзвінки про нібито блокування ваших карток чи посилання на сумнівні вебсторінки, де потрібно зареєструватися, небажані підписки й запрошення в «Календарі» – це воно. Таким чином зловмисники намагаються отримати особисті дані – паролі або банківські реквізити.
Шкідливі програми
Які розповсюджують через шкідливі додатки або пошкоджені вебсайти. Ці програми відстежують користувацьку активність та викрадають особисті дані.
Вразливості ПО
Застаріле програмне забезпечення ваших пристроїв, на жаль, відкриває можливості для шахраїв, які можуть отримати доступ до гаджету.
Незахищені громадські Wi-Fi мережі
Так, їх теж можуть атакувати – перехоплювати мережеву активність і отримувати доступ до особистої інформації – паролів, даних банківських карток.
Викрадення облікових записів
Зловмисники можуть спробувати зламати дані входу (згадуємо ті самі слабкі паролі qwerty чи 123456).

Як захиститися від кібератак:

01/05

Оновлюйте програмне забезпечення

Які розповсюджують через шкідливі додатки або пошкоджені вебсайти. Ці програми відстежують користувацьку активність та викрадають особисті дані.

Придумайте надійні паролі

Уникайте паролів з вашими іменами, повторюваними цифрами (0000, 1111) та будь-якими вашими даними. Надійний пароль – це комбінація великих та малих літер, не пов’язаних з жодним словом, та цифр (ToLyA111100 – поганий варіант, LieNfp395kIpasfv9 – значно кращий). І, звісно, різні паролі до різних акаунтів – must have.

02/05

Користуйтеся месенджерами паролів

Замість записування паролів в нотатках на телефоні або на аркушах, прикріплених до ноутбука, краще скористатися надійним сховищем. Менеджері паролів зручні та убезпечують ваші дані.

Пам’ятайте про додатковий захист – Touch ID або Face ID

Щоб доступ до вашого телефону і акаунтів мали тільки ви. Використовуйте двофакторну автентифікацію. Важливо – пароль ідентифікатора Apple ID або коди перевірки маєте знати тільки ви, служба підтримки Apple ніколи не запитує цю інформацію.

Не кажіть нікому особисті дані: паролі від карток чи акаунтів тощо

Будьте пильними щодо використання особистих даних: Обережно поводьтеся з особистими даними, такими як фінансова інформація чи номери соціального страхування, і не передавайте їх ненадійним джерелам або непідтвердженим особам.

03/05

Уникайте ненадійних Wi-Fi мереж

Наприклад, громадських, особливо якщо вам потрібно передати важливу інформацію.

Увімкніть звіт про конфіденційність програми застосунку

Так ви дізнаєтеся, як часто протягом останніх семи днів застосунки отримували доступ до вашого місцеперебування, фотографій, камери, мікрофона та контактів.

04/05

Ігноруйте підозрілі вкладки і посилання

Особливо від незнайомих джерел. Вимкніть автоматичне завантаження файлів на випадок, якщо все ж випадково відкрили посилання від незнайомого відправника. Корисною функцією в браузері Safari є режим «Приватний перегляд»: деталі вашого перегляду не зберігаються і не поширюються на ваших інших пристроях. Також можна очистити історію перегляду, відкрити вікно приватного перегляду на iPhone та видалити всі елементи з папки «Викачане».

Переглядайте налаштування програм

Програми з iOS 14.5 і iPadOS 14.5 повинні запитувати ваш дозвіл, коли вони хочуть відстежувати вашу активність. Налаштування можна змінити на ваш розсуд в будь-який час. Також не варто без потреби надавати вебсайтам дозвіл на збір ваших даних. Не погоджуйтеся з усіма cookies, які пропонують вам сайти – від них можна доволі легко відмовитися.

05

Завантажуйте тільки офіційні застосунки з App Store

Файли і застосунки з невідомих джерел – табу, якщо ви не хочете стати жертвою шахраїв.

Використовуйте надійний антивірус

Та регулярно його оновлюйте. І не забувайте перевірять смартфон на загрози, що можуть нашкодити даним.

Ще одне важливе правило безпеки – купувати смартфони тільки у офіційних ресейлерів Apple

Цифрові картки і безпека платежів

Apple Pay – це зручна послуга мобільного платежу та цифрового гаманця від Apple Inc., що дозволяє здійснювати платежі особисто. Така оплата зручніша від користування звичайними картками, а також безпечніша – і от чому:

Безпека Безпека
01

Дані доданих до Apple Pay карток не зберігаються на пристрої або серверах Apple. Кожна картка унікальний номер, що шифрується і залишається в безпечному елементі пристрою, відокремленому від ОС.

02

Завдяки автентифікації користувача/-ки – за допомогою Face ID (розпізнавання обличчя), Touch ID (сканування відбитка пальця) або коду розблокування пристрою – вашими картками не зможуть скористатися шахраї.

03

Також забезпечує захист даних шифрування та токенізація. Кожна транзакція за допомогою Apple Pay шифрується та використовує унікальний токен, що запобігає витоку особистої інформації. Фактичний номер картки не передається при платежі: замість нього використовується унікальний токен-ідентифікатор.

04

На пристрої не зберігається інформація про вашу покупку: назва магазину, сума платежу та інші деталі. Також Apple Pay не передає особисту інформацію про користувача/-ку (ім'я, адресу або інші особисті дані) продавцям або третім сторонам.

Apple Wallet

Apple Wallet – застосунок для зберігання карток та квитків і керування ними на пристроях Apple – iPhone чи Apple Watch.

Основні функції Apple Wallet:

Зберігання карток лояльності та платіжних карток, особистих документів та електронних квитків на події, кіно, авіаперельоти.

Безпека

Ваші дані в Apple Wallet є максимально захищені завдяки автентифікації через Face ID) або Touch ID (тільки ви маєте доступ до своїх карток та інформації); шифрування, яке унеможливлює доступ до даних в разі втрати або крадіжки пристрою.

Також дані шифруються і не зберігаються на пристрої під час оплати, а унікальні токени не дають шансів шахраям дізнатися ваш номер картки.

Крім цього, інформація, що збирається в Apple Wallet, обробляється з максимальною конфіденційністю і не передається третім сторонам без вашої згоди.

Безпечне завантаження
застосунків через App Store

App Store приділяє велику увагу безпеці та конфіденційності користувачів. От як це забезпечується:

Усі застосунки верифіковані

Тобто проходять перевірку стандартів безпеки й функціональності.

Система схвалення додатків:

Apple ретельно перевіряє додатки на наявність шкідливого вмісту, вірусів, шпигунського ПЗ або інших загроз безпеки користувачів.

Оновлення безпеки

Apple ретельно перевіряє додатки на наявність шкідливого вмісту, вірусів, шпигунського ПЗ або інших загроз безпеки користувачів.

Система обмежень та контролю батьків

Дозволяє захистити своїх дітей від доступу до небажаного і небезпечного контенту. Батьки можуть встановлювати обмеження на використання застосунків, фільтрувати вміст за віковими категоріями та контролювати покупки.

Конфіденційність даних:

Є певні вимоги щодо збору, використання та зберігання особистої інформації користувачів, яких мають дотримуватися розробники.

Photo security&privacy

Photo security & privacy є важливою складовою безпеки та конфіденційності на ваших гаджетах, що стосується зберігання та обробки фотографій. Ось деякі ключові аспекти безпеки та конфіденційності в цьому контексті:

01 Локальне зберігання:

Фотографії, зроблені на вашому iPhone, зберігаються локально, що означає, що вони залишаються на вашому пристрої, якщо ви не обираєте їх синхронізувати або резервувати в хмару. Це надає вам контроль над вашими зображеннями та обмежує доступ до них зовнішніх джерел.

02 Можливість приховати фото та відео:

Такий контент переміщується у фотоальбом «Приховані» й не відображається у вашій фототеці, інших фотоальбомах або у віджеті «Фото» на початковому екрані. На пристроях з iOS 14 і новіших версій можна вимкнути фотоальбом «Приховані», щоб повністю приховати фотографії. А на пристроях з iOS 16, iPadOS 16.1 та macOS Ventura й новіших версій фотоальбом «Приховані» за замовчуванням заблоковано.

Безпека

Як приховати фотографії на пристрої iPhone або iPad:

  • Відкрийте програму «Фотографії»;
  • виберіть фотографію чи відео, що потрібно приховати;
  • натисніть кнопку «Ще» і натисніть «Сховати»;
  • підтвердьте, що хочете приховати фотографію чи відео.

Переглядайте приховані світлини в альбомах у «Фото», прокрутивши донизу екрана та вибравши «Приховано» в розділі «Утиліти». Тоді потрібно буде використати відбиток обличчя або пароль для доступу до прихованого альбому.

Обмеження доступу до фото:

У налаштуваннях можна керувати доступом додатків до фотографій. Це дозволяє обрати програми, які мають право переглядати фотографії.

Додаткове убезпечення: якщо ви втратили
чи загубили телефон

Попри захищеність iOS, все ж варто піклуватися про безпеку даних на випадок, якщо забудете/втратите пристрій або його вкрадуть.

Щодо платежів: завдяки функціям безпеки Apple Pay інші люди не зможуть скористатися ним на вашому пристрої, адже треба авторизувати кожну покупку за допомогою Face ID, Touch ID або коду допуску.

Також радимо позначити пристрій втраченим: це автоматично вимикає Apple Pay на гаджеті. Ви можете зателефонувати емітенту картки, щоб заблокувати або вилучити її з Apple Pay. Також вам стане у пригоді функція «Знайти мій iPhone». Починаючи з iOS 15, ви можете отримувати сповіщення, якщо, наприклад, ви загубили смартфон чи його викрали.

Безпека

Щоб скористатися функцією, треба приєднати свій
телефон до облікового запису Apple ID:

  • Відкрийте «Налаштування», потім перейдіть до [ваше ім'я], і натисніть «Find My».
  • Якщо з'явиться запит на вхід, введіть свій Apple ID.
  • Торкніться «Знайти мій iPhone», а потім перемістіть перемикач управо, щоб активувати цю функцію.

Якщо ваш пристрій в автономному режимі (не підключений до Wi-Fi або мобільного зв'язку), ви можете визначити його місцеперебування за допомогою мережі «Знайти мій», навіть якщо він був вимкнений до 24 годин.

Важливо

Підсумки

Прості правила кібербезпеки – і ваші конфіденційні дані будуть надійно захищені.

Серед того, про що завжди варто пам’ятати: купувати смартфони тільки в офіційних ресейлерів; використовувати двофакторну аутентифікацію та надійні паролі; регулярно оновлювати програмне забезпечення; кориегувати файли cookie та налаштування застосунків.

Спецпроєкти
Ми в Телеграмі
підписуйтесь