В Україні набув чинності закон про «нерухомі пам’ятки України»: як це вплине на монументи російських діячів
З 15 червня в Україні набув чинності закон «Державного реєстру нерухомих пам’яток України», що допоможе демонтувати пам’ятки, які стосуються рф чи радянського союзу.
Подробиці
Раніше, 3 травня, Верховна Рада ухвалила зміни до закону «Про охорону культурної спадщини», який Президент Зеленський підписав 12 червня. Розробкою документа займався Мінкульт.
Закон доповнили інформацією про те, які об’єкти не можуть потрапити до реєстру:
- символіка комуністичного тоталітарного режиму відповідно до закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;
- символіка російської імперської політики відповідно до закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Державний реєстр нерухомих пам’яток – це перелік об’єктів культурної спадщини, які держава офіційно бере під охорону. Після внесення об’єкта до реєстру той набуває статусу пам’ятки, і тоді його не можна знести або перемістити.
Також можуть ухвалити:
- вилучення об’єкт із реєстру;
- згоду на переміщення об’єкта в інше місце;
- демонтаж окремих елементів об’єкта;
- зміну назви або виду пам’ятки, якщо у назві є символіка рф та срср;
- збереження об’єкту в реєстрі, якщо він становить виняткову мистецьку цінність.
Раніше ми розповідали, що з публічного простору Києва приберуть погруддя російського поета Пушкіна та меморіальну дошку радянській письменниці Ванді Василевській.