Спецпроєкти

«Оптимізація» Довженко-Центру і не менше 600 годин серіалів на рік: Кабмін може ухвалити стратегію розвитку кіно, яку критикує культурна спільнота


Кабінет міністрів міг ухвалити складену Державною агенцією з питань кіно Стратегію розвитку кіно до 2027 року на засіданні 31 жовтня. Про це повідомив Довженко-Центр у своєму фейсбуці.

«На розгляд Кабінету Міністрів України винесено проєкт Стратегії розвитку кіно в Україні до 2027 року”. Під тиском громадськості Держкіно зімітувало обговорення цього документа, але практично всі зауваження були відхилені. Запропонований документ навіть формально не є “стратегією”, радше “переліком справ”, без обґрунтувань і конкретики. Утім, у цьому переліку справ Держкіно до 2027 міститься цілком прагматичний розділ, що містить загрозу знищення Національного центру Олександра Довженка», – йдеться в дописі.

Через увагу культурної спільноти і громадськості до стратегії її розгляд перенесли на п’ятницю, 3 листопада.

Про Стратегію і чому її критикують

У Довженко-Центрі пояснюють, що в документі зокрема йдеться про реорганізацію Центру, яка планувалася й раніше. У тексті вона зазначена як «оптимізація».

Інформації про розгляд Стратегії на сайті Кабінету міністрів України немає.

Прессекретарка голови Кабміну Ольга Куришко на прохання УП.Культура підтвердити імовірний розгляд Стратегії повідомила – до уряду потрапляють «тисячі документів», – а також порадила звернутися до Міністерства культури та інформаційної політики як до профільного відомства. В УП Культура нагадують, що Держкіно вивели з підпорядкування МКІП в 2021 році, і зараз прямим керівником є Кабмін.

За словами переможниці конкурсу на посаду керівника Довженко-Центру Олена Гончарук, вона дізналася про розгляд Стратегії на засіданні 31 жовтня дізналися випадково.

У розмові з УП.Культура Гончарук розповіла – представників та представниць Довженко-Центру не залучали до підготовки Стратегії, в якій йдеться про «оптимізацію» цієї інституції.

У червні цього року Стратегію вже намагалися розглянути в одному з комітетів, але під тиском громадськості Держкіно було вимушено оголосити «громадське обговорення» документу.

«Практично всі зійшлися на думці, що цю розробку слід відкликати через відсутність обґрунтувань і доцільності, невідповідність часу і фінансовій ситуації, закритість і розбалансованість. Артикульовані цілі конфліктують із конкретними завданнями», – пояснює Гончарук.

Представники і представниці кіноспільноти зазначають, що Стратегія розвитку кіно не змінилася за два місяці, відведених для обговорення. Крім реорганізації Довженко-Центру, про яку йдеться як про «оптимізацію», у документі передбачається виробляти за державні кошти не більше 20 повнометражних ігрових фільмів на рік і не більше семи авторських фестивальних категорії «А». Натомість телевізійних серіалів має вироблятися не менше 600 годин на рік.

Водночас у плані йдеться про те, що у 2027 році серед очікуваних результатів – вісім українських стрічок-переможців (або номінантів) на фестивалях категорії «А». Водночас, як зазначено вище в документі, кошти планують виділяти на максимум сім фестивальних фільмів.

Нагадаємо, що у червні цього року Держкіно скасувало наказ про реорганізацію Довженко-центру.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь