Спецпроєкти

Збільшився попит на Жадана, Кідрука, Багряного і Підмогильного. Як за два роки змінилися книжкові вподобання українців


Найбільша мережа книжкових магазинів «Книгарня «Є» проаналізувала продажі в рік до повномасштабного вторгнення та за рік після нього. За останні два роки книжкові вподобання українців змінилися – зокрема суттєво зріс попит на українську літературу. 

«Повномасштабне вторгнення докорінно змінило книжкові смаки українців. Окрім загального зростання попиту на книги значно підвищилась популярність українських авторів. Якщо до війни лише кожна п’ята продана книга була українського авторства, то минулого року це була вже кожна третя книга! І ми бачимо подальше зростання попиту на українське», – розповіла Лариса Гужвинська, директорка зі стратегічного розвитку «Книгарні «Є».

Найпопулярніші зарубіжні автори та авторки у 2023-му

Дитяча проза була найбільш популярною категорію в 2021 році, а минулого року в лідери вийшла зарубіжна проза. Водночас українські автори не сильно поступились своїм іноземним колегам – 6,3% до 8,2% в загальній кількості продажів. 

Найпопулярною у 2023 році стала Агата Крісті: її книжок купили майже вдвічі більше, ніж, наприклад, Стівена Кінга чи Джорджа Орвелла. В порівнянні з кількістю продажів в 2021 році популярність англійських детективів зросла в вісім разів. Попит на книги Кінга збільшився втричі, а на антиутопії Орвелла – вчетверо.

Війна привернула більше уваги і до творів Ремарка – продажі його творів злетіли всемеро.

В «Книгарні «Є» відзначають також відчутне зростання попиту на літературу іноземними мовами. Так, в 2023 році книжки англійською купували майже вдвічі частіше, ніж в 21-у році. А загалом англомовна книга зайняла приблизно 2% від всіх продажів.

Українські письменники й письменниці

Серед українських авторів в «Книгарні «Є» найбільшим попитом користувались книги Сергія Жадана, Макса Кідрука та Ілларіона Павлюка. Тоді як в десятку 2021 року входило лише дві українські письменниці – Юлія Ярмоленко та Галина Вдовиченко.

Загалом українці стали купувати суттєво більше наших класиків: попит на твори Івана Багряного зріс в 12 разів, Підмогильного – в десять разів, Винниченка – вдев’ятеро, Симоненка – в вісім разів. Книги Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки минулого року купували удвічі-утричі частіше, ніж до повномасштабного вторгнення.

Суттєво зросла після початку повномасштабної війни категорія «Сучасна українська поезія» (в чотири рази). Серед найпопулярніших авторів – Сергій Жадан та Павло Вишебаба.

Які книжки купують рідше

Найбільш «просівша» категорія – дитячі книжки. У кількості продажів зміни несуттєві, але враховуючи значне зростання загального попиту на книжки, у відсотковому значенні дитяча література значно втратила в популярності.

«Дитяча проза», яка була найпопулярнішою категорією в 2021 році з показником 10,6%, у 2023 році опустилась на третє місце з 7% від загальних продажів. Частка шкільних підручників впала з 2,4% до 1,4%. Водночас категорія «Авторські казки», навпаки, зросла – з 4,1% до 5% в загальному розрізі продажів.

Раніше ми публікували добірку книжкових новинок, які варто почитати цьогоріч.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь