Спецпроєкти

Розумні та амбіційні: як молодь підкорює міжнародні компанії та що потрібно, аби потрапити до числа обраних – розповідає HR Philip Morris


1

У 2024 році ринок праці в Україні почав відновлюватись, а кількість вакансій становить 93% від довоєнного показника. 

Проте радіти зарано, адже й людей, які шукають роботу, стало більше та конкуренція між ними зростає. За даними Державної служби зайнятості, станом на 1 серпня 2023-го року рівень безробіття серед молоді становив 22%.

Водночас студенти в Україні починають шукати першу роботу ще під час навчання в університеті і також мають свої вимоги до роботодавців: компанія має бути великою, зарплата – високою, а проєкти – цікавими. 

Редакція bit.ua поспілкувалася з керівницею із залучення талантів компанії Philip Morris Ukraine Людмилою Андреєвою. У розмові ми спробували з’ясувати, як знайти свою першу роботу молодим спеціалістам без досвіду та на що можуть розраховувати кандидати після отримання заповітного оферу.

З чого почати пошук роботи? Складіть свій кар’єрний план

За словами Людмили, найчастіше пошук роботи молодими спеціалістами має такий вигляд: 

  • моніторинг вакансій на сайтах пошуку роботи;
  • складання резюме або CV;
  • відгуки на відкриті вакансії.

​​Це хороша стратегія. Вона може давати бажані результати. Проте є ще один важливий інструмент, який часто випускають із уваги – кар’єрний план. За  своєю суттю це дорожня карта, де будуть прописані ваші короткострокові та довгострокові цілі, а також що саме потрібно виконувати для їхнього досягнення.

У плані варто зазначити, які напрямки роботи та професії вам цікаві, в яких галузях або компаніях ви б хотіли працювати, ваші сильні сторони та зони для розвитку. Формат кар’єрного плану має бути зручним саме для вас. Це може бути написана вручну сторінка у блокноті чи надрукована у Word або презентація у Canva для кращої візуалізації. 

Людмила додає, що одним із головних завдань під час створення кар’єрного плану є детальний аналіз своїх сильних і слабких сторін. Спочатку спробуйте оцінити себе самостійно та проведіть внутрішню рефлексію. 

Які завдання в університеті вам давались легше, ніж іншим? А що давалось складно, але було дуже цікавим? Які завдання ви з захопленням виконуєте, а які відкладаєте до останнього? 

Щоб кристалізувати знання про себе, попросіть оцінку ззовні – у тих людей, кому ви довіряєте. Запитайте у друзів, рідних або викладачів в університеті: якими вони вас бачать? Які якості є вашою родзинкою, а що треба прокачати? Так ви подивитесь на себе очима інших людей і зрозумієте, куди слід рухатись далі. 

Які навички великі компанії шукають у молодих спеціалістах

«Будувати команду – це мистецтво, яке вимагає поєднувати навички, компетенції та досвід кандидатів відповідно до потреб компанії, наче складати пазли. Проте коли йдеться про молодих спеціалістів, рекрутери Philip Morris звертають увагу насамперед на soft skills», – говорить Людмила і додає приклади таких «м’яких» навичок:

  • емоційний інтелект – здатність розуміти свої емоції та емоції інших, а також керувати ними відповідно до ситуації;
  • гнучкість мислення – це про підхід до вирішення нестандартних завдань  і вміння подивитись на ситуацію під різним кутом;
  • комунікаційні навички – здатність знаходити спільну мову з різними людьми, доносити свої думки, домовлятись і досягати мети через спілкування;
  • готовність і вміння навчатись – коли обрана сфера цікава вам настільки, що хочеться розібрати її на молекули та стати експертом у цій галузі. 

Для успіху в кар’єрі однаково важливі як soft, так і hard skills, тому потрібно поступово розвивати у собі обидва напрямки.

Як виділитись на співбесіді серед інших кандидатів?

Припустимо, ви вже визначили цікаві для себе сфери, обрали бажану компанію, визначили свої сильні сторони і вони відповідають навичкам, які потрібні роботодавцю. Але на співбесіді обов’язково спитають про досвід. Де ж його взяти? Без паніки! 

За словами Людмили, досвід молодого спеціаліста – це не лише про роботу. Свої навички можна розкрити на прикладі волонтерських проєктів або навіть блогу у TikTok. Наприклад, замість того, щоб сказати, що ви комунікабельний/ -а, розкажіть, як ви разом зі студентською радою в університеті організували благодійний ярмарок або висадку дерев у парку. Пригадайте, як домовлялись про локацію проведення заходу та скільки людей вдалося залучити. 

Допитливість і бажання cаморозвитку можуть стати ключовою конкурентною перевагою на початку кар’єри. Наразі молодь має безліч варіантів для саморозвитку і вільний доступ до великої кількості освітніх онлайн-ресурсів, різних курсів і вебінарів, що часто є безоплатними, як-от  Philip Morris Business Academy (PMBA). 

PMBA – це онлайн бізнес-академія, що дозволяє дізнатись, як працює міжнародна компанія зсередини. Протягом навчальних модулів досвідчені спеціалісти з компанії розповідають про роботу різних функцій: продажів, маркетингу, фінансів, HR, ІТ, виробництва тощо. Крім того, учасники працюють над виконанням кейсів і отримують за це бали. Найкращі за рейтингом можуть долучитись до програми стажування за спрощеною схемою відбору.

Нетворкінг як інструмент пошуку роботи

Співбесіда – не єдине місце, де можна розповісти, як ви використовуєте отримані знання на практиці. Коли працюєте над власними проєктами, берете  участь у стажуваннях або щось організовуєте – розповідайте про це всім, кого знаєте. 

Згідно з теорією шести рукостискань відстань від вас до будь-якої людини, зокрема і майбутнього роботодавця – це лише пʼять спільних знайомих. Виходить, що ви можете побудувати бізнес-ком’юніті навколо себе. Це довготривалий і кропіткий процес, але це допоможе вашому саморозвитку, побудові особистого бренда та досягненню кар’єрної мети. 

Проаналізуйте своє оточення: хто вас найбільше надихає і на кого ви хотіли б бути схожим? Подумайте, хто з викладачів в університеті або колег на першому місці роботи міг би стати вашим ментором? Підпишіться у соцмережах на сторінки лідерів думок, у яких ви можете навчатись новому, відвідуйте тематичні та нетворкінг-заходи тощо. 

Розповісти про свої проєкти ширшій аудиторії можна у власних соцмережах. Роботодавці частенько переглядають профілі кандидатів у Facebook, Instagram і LinkedIn. Це саме той майданчик, де ви можете відповісти на запитання: «Чому саме мене мають обрати із сотні інших?», ще до того часу, як у вас про це запитають на співбесіді. 

Як потрапити до міжнародної компанії під час навчання в університеті

Рекрутери міжнародних компаній  в Україні шукають молоді таланти так само активно, як і ви шукаєте можливість туди потрапити. Для цього вони організовують різноманітні навчання та бізнес-симуляції, де розповідають, як працює великий бізнес. Для студентів старших курсів компанії пропонують оплачувані стажування з можливістю подальшого працевлаштування.

«Програми для студентів у Philip Morris – це традиція, започаткована у 2012 році. Навіть в умовах воєнного часу у 2023 році ми відновили стажування INKOMPASS і бізнес-академію PMBA. А у 2024-му плануємо запустити ще один новий проєкт. У середньому за рік на наші програми ми отримуємо близько 700 заявок, з них обираємо 20–25 студентів на стажування. За нашими підрахунками приблизно 65% інтернів залишаються працювати в компанії. До речі, іноді ми пропонуємо відкриті вакансії випускникам PMBA, які  добре себе проявили під час навчання в бізнес-академії. Тільки за останні місяці до нас приєдналось троє учасників з останнього потоку», – розповідає Людмила.

Цього року у Philip Morris відкрито набір на стажування INKOPASS. Це глобальна оплачувана кар’єрна програма для студентів 3–6 курсів і недавніх випускників, яка проходить у 32 країнах світу та складається з двох модулів, по пів року кожен. Долучившись до програми, молодь має можливість спробувати себе у ролі співробітника компанії та отримати реальний досвід роботи. 

За словами Людмили, відбір традиційно складатиметься з декількох етапів. 

  •  Відправити заявку можна буде з 11 березня до 8 травня 2024 року. Потім на кандидатів чекатиме тест здібностей, відеоінтерв’ю зі штучним інтелектом англійською мовою та центр оцінювання, де потрібно буде виконати командне завдання та пройти співбесіду.

Звучить трішки складно і, можливо, страшно, але це не іспит і тут не буде правильних чи неправильних відповідей. Під час відбору звертають увагу насамперед на мотивацію, бажання розвиватись, навички та потенціал кандидата. Тому будьте собою, адже усі мають рівні шанси пройти відбір і потрапити на стажування до міжнародної корпорації. 

Спробувати точно варто – як мінімум тому, що всі кандидати отримують розгорнутий фідбек після центру оцінювання. Це дасть розуміння про ваші сильні сторони і те, в чому потрібно розвиватись, щоб досягти своїх кар’єрних бажань. Часто інтерни потрапляють на INKOMPASS з другої або навіть третьої спроби. Той випадок, коли «цілеспрямованість» – це не просто рядок у резюме. 

Пройшли відбір, а що далі? А далі – найцікавіше! 

На кожному етапі роботи стажери мають закріпленого за собою ментора та бадді. Ментор –  це ваш керівник. Саме він передає свої знання, досвід і вміння та направляє в роботі. Бадді – це «своя» людина в компанії, яка допоможе швидше інтегруватись у команду та розкаже, де стоять чашки на кухні або як вмикається принтер в офісі. 

Всім інтернам INKOMPASS дають два проєкти: командний та індивідуальний. Командна робота – це підготовка та проведення Philip Morris Business Academy.  Під супроводом команди із залучення талантів інтерни розробляють концепцію своєї Бізнес Академії, домовляються зі спікерами та працюють над проєктом від ідеї до фінальної реалізації. Людмила зазначає, що така робота допомагає не тільки отримати практичний досвід реалізації проєктів, але й покращує навички комунікації. 

Другий проєкт – індивідуальний. Він стосується завдань у межах відділу, куди потрапляє інтерн. Цього року набір відкриватиметься у такі функції: Marketing, Digital Marketing, Finance, Sales & Analytics, Scientific Affairs, IT та Commercial Learning & Development.

Проте стажування – це не лише про роботу та зарплату. Це можливість потужного розвитку, адже усіх інтернів чекають зустрічі з менеджментом, навчальні сесії та польові візити для глибокого занурення в бізнес-контекст. Це круте ком’юніті та команда, разом з якою хочеться ставати кращою версією себе. Щоб інтерни могли познайомитись та налагодити стосунки між собою, компанія дає можливість неформального спілкування поза межами роботи. Адаптуватись завжди легше, коли поруч є однодумці, бо ми кращі разом.

Висновки

Отримати роботу в міжнародній компанії ще під час навчання в університеті цілком реально вже зараз. Правильно поставлена ціль – це вже половина шляху, тому бажаємо успіхів у ваших кар’єрних починаннях. Подати заявку на стажування INKOMPASS можна за посиланням.

У попередньому матеріалі ми розповідали про те, як подолати свої страхи на першому місці роботи.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram