Спецпроєкти

Всеукраїнська зоозахисна премія: в Україні відзначили волонтерів, які рятують тварин під час війни


У Києві відбулася друга Всеукраїнська зоозахисна премія. Її отримали 15 зоозахисників, які рятують життя тварин в Україні. Відзнаку ініціювали Всеукраїнський гуманістичний рух UAnimals та міжфракційне об’єднання «Гуманна країна». 

На сайті UAnimals кожен охочий міг номінувати на премію волонтерів, працівників громадських організацій та притулків, ветеринарів та інших зооактивістів. Список переможців серед 1206 заявок, поданих українцями, визначило експертне журі премії.

Переможці другої Всеукраїнської зоозахисної премії

Вікторія Кручина (Куп’янськ, Харківська область). Зооволонтерка, яка годує, доглядає, лікує безпритульних тварин у прифронтовому Куп’янську. У 2016 році першою в місті впровадила програму стерилізації та вакцинації безпритульних тварин: створила благодійний фонд «Промінь милосердя», щоб протистояти вилову собак з подальшою евтаназією. Під час окупації Куп’янська російськими військами забезпечувала їжею та ліками тварин на вулицях міста і навіть продовжила стерилізувати їх у місті та населених пунктах поблизу. UAnimals неодноразово допомагала волонтерці з фінансуванням стерилізацій: навіть у таких надскладних умовах жінці вдалося стерилізувати понад 200 тварин.

Олена Котова (Олександрія, Кіровоградська область). Засновниця ГО «Зоодопомога», що є центром реабілітації та стерилізації в Олександрії. Допомогою тваринам займається майже все життя, 10 років тому запустила проєкт стерилізації та вакцинації тварин у місті. Серед врятованих Оленою не тільки коти й собаки, а й оленятко, білченя та різноманітні птахи.

Під час повномасштабної війни зоозахисниця приймає у своєму центрі велику кількість тварин, евакуйованих з гарячих точок.

Олеся Леонова (Дніпро). Співзасновниця реабілітаційного центру «Друг» у Дніпрі. Зараз під опікою Олесі понад 200 тварин. Здебільшого це тяжкохворі коти. На жаль, у таких тварин значно менше шансів знайти того, хто гідно піклуватиметься про них, тому такою людиною стає для них пані Олеся. Жінка навчилася ставити крапельниці, переливати кров та виконувати інші необхідні процедури. Заради чотирилапих волонтерка не евакуювалася з Дніпра попри постійну загрозу обстрілів. Усі два роки від початку повномасштабного вторгнення Олеся приймає в притулку евакуйованих з фронту котів та продовжує  лікувати й прилаштовувати своїх підопічних. 

Ілона Джалаганія (Суми). Співзасновниця та керівниця притулку «Сумське товариство захисту тварин». Під опікою Ілони в притулку перебувають 400 собак, а ще 30 живуть у неї вдома. З початком повномасштабного вторгнення Ілона з командою приймають у притулку евакуйованих тварин із зони бойових дій, зокрема з Донеччини, Херсонщини, Сумщини. Тварин не тільки лікують та доглядають, але й прилаштовують у родини. Крім цього, команда активно займається стерилізацією тварин у Сумах.

Марія Вронська (Гостомель, Київська область). Власниця та керівниця Гостомельського притулку, де під опікою перебувають понад 700 тварин. Серед них багато евакуйованих собак та котів, і притулок продовжує приймати врятованих чотирилапих. Марія з чоловіком були одними з перших волонтерів, які поїхали рятувати тварин на Херсонщину після підриву Каховської ГЕС.

Марія з командою не тільки змогла відновити притулок (до чого також долучилася UAnimals), який пережив окупацію та постраждав від обстрілів, а й активно розширює свою роботу: вона придумала та реалізувала проєкт AdoptMe Days, завдяки якому успішно прилаштовують тварин із різних притулків, будує центр для евакуйованих тварин та організувала програму безплатної стерилізації в Гостомельському районі. 

Алісія Полиха (Київ). Членкиня команди порятунку тварин KARG. Собаки, коти, замерзлі лебеді, травмовані бобри чи кажани в біді — волонтерка рятує всіх беззахисних тварин, незалежно від їх виду й того, наскільки складна чи небезпечна ситуація. Алісія з командою також евакуювали хвостатих із найгарячіших точок України: Бахмута, Авдіївки, затоплених селищ Херсонщини тощо.

Віктор Шельвінський (Кожичі, Львівська область). Ветеринар, засновник Центру реабілітації птахів «Вільні крила», що він його облаштував власними силами прямо у дворі свого будинку та прилеглих ділянках. Тільки за останній рік на реабілітацію сюди потрапили 300 птахів 63 видів. Їх сюди привозять з усієї України травмованих, хворих, виснажених. Віктор їх лікує і повертає в дику природу, якщо це можливо. 

Марина Шажко (Бахмут, Донецька область — Вільне, Дніпропетровська область). У 2012 році під керівництвом Марини було створене Бахмутське товариство захисту тварин «Лада» для утримання безпритульних тварин, які постраждали внаслідок жорстокого поводження людей. До повномасштабного вторгнення у притулку було понад 160 підопічних. Коли перебування у Бахмуті стало неможливим, Марина з чоловіком евакуювали їх усіх до Дніпропетровської області. Зараз у притулку трохи більш як 200 тварин, і їхня кількість збільшується, бо Марина приймає евакуйованих, зокрема тих, кого вивозять наші військові. Також у притулку проводять освітню роботу, що стосується гуманного ставлення до тварин.

Роман Остапчук (Донецька область). Військовий, який неодноразово звертався до UAnimals по допомогу в евакуації тварин, врятованих з місць бойових дій. Собаки, коти, дикі тварини, птахи і навіть кажан — Роман нікого не залишає в біді. Окрім порятунку, захисник підгодовує тварин на місці своєї дислокації, а також співпрацює з волонтерами, які допомагають діставати корм. Частину врятованих тварин Роман прилаштував, а деякі тепер живуть із його родиною на Тернопільщині.

Тетяна Куцуконь (Бориспіль, Київська область). Засновниця Благодійного фонду допомоги тваринам «Фенікс», волонтерка, яка вже понад 15 років рятує беззахисних тварин. Під її опікою зараз близько 100 тварин, яких вона лікує, доглядає та прилаштовує в родини. Більшість — це старі тварини з хронічними хворобами, інвалідністю, зооагресією та ті, хто потребує довічного лікування. Також у притулку Тетяни приймають евакуйованих тварин. 

Михайло Русін (Київ). Кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту зоології імені Івана Шмальгаузена, фахівець ГО «Українська природоохоронна група», засновник Центру порятунку хом’яків. Зоозахисник розробив проєкти природно-заповідного фонду для всіх колоній ховрахів та активно просуває ідею про захист дрібних ссавців, яка поки що не має великого відгуку в суспільстві, втім, команда UAnimals впевнена, що скоро це зміниться. 

Ініціативна група Free Svydovets. Активісти, борці за збереження екосистем гірського масиву Свидовець та цілого Карпатського регіону. Спеціальну відзнаку отримала керівниця комунікацій Української природоохоронної групи, активістка ініціативи Free Svydovets Тетяна Шаміна. 

Емма Іґуаль та Ентоні Ігнeт (Іспанія та Канада). Волонтери громадської організації Road to Relief, які співпрацювали з UAnimals. Вони були переконані: хоча діяльність їхньої організації не спрямована на допомогу тваринам, але вони мають рятувати всіх. У 2023 році передали команді UAnimals віслюка та козу Сніжку, яких перед тим забрали у військових на Донеччині. Нагороджені посмертно.

Арман Солдін (Франція). Французький журналіст, який врятував з окопу їжака, а невдовзі загинув внаслідок ракетного обстрілу поблизу Часового Яру, про що повідомили колеги з AFP, які стали свідками події. Нагороджений посмертно.

Експертне журі другої Всеукраїнської зоозахисної премії

 • Олександр Тодорчук — військовослужбовець ЗСУ, засновник Всеукраїнського гуманістичного руху UAnimals та ініціатор створення МФО «Гуманна країна»
 • Юлія Овчинникова — співголова МФО «Гуманна країна», народна депутатка України, голова підкомітету Верховної Ради з питань лісових ресурсів, біорізноманіття, природних ландшафтів, об’єктів природно-заповідного фонду та з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу
 • Дмитро Ревнюк — засновник ГО «Зоопатруль Україна»
 • Тамара Х’юман — очільниця ГО «Кожна Тварина»
 • Марина Суркова — президентка Асоціації зоозахисних організацій України (АЗОУ)
 • Інес Костич — депутатка нідерландського парламенту, політологиня і політикиня Партії захисту тварин, Нідерланди
 • Мередіт Вітні — менеджерка Міжнародної ради з реабілітації дикої природи, США
 • Ребекка ле Муан — політикиня і зоозахисниця, членкиня парламенту Швеції
 • Келі Донітан — директорка відділу з порятунку тварин під час ліквідації наслідків глобальних стихійних лих, HSI (Humane Society International), США
 • Рейнеке Хамелеєрс — головний виконавчий директор Eurogroup for Animals, Бельгія
 • Марго Додс — співзасновниця Marine Connection та Chair of Dolphinaria-Free, Велика Британія.

Раніше ми повідомляли, що волонтери створили найповніший список культурної спадщини України.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь