Cпецпроєкти

Чи потрібно пити молоко дорослим – пояснює нутриціологиня

З дитинства нам говорили, що молоко потрібно пити, адже воно корисне. Наскільки молоко та молочні продукти (не)корисні для дорослих – пояснює нутриціологиня Мирослава Ульяніна.

Факт про молоко №1 – зумовлює ріст

Молоко – це продукт з особливим біологічним завданням. Це завдання – ріст. У молоці є багато гормоноподібних речовин, які відіграють роль складних сигнальних систем, що стимулюють ріст клітин.

За ріст відповідає насамперед казеїн – компонент молочного білка, який підвищує в крові рівень інсуліноподібного фактора росту (IGF-1). Цей гормон IGF-1 – посередник соматотропного гормону росту. Як і випливає з назви, він зумовлює ріст. От тільки ріст не тільки здорових клітини організму, а й онкоклітин.

Лате на перекус чи кефір на ніч – і так день у день? От ці маленькі, але щоденні звички стимулюють розвиток онкопроцесів. Насамперед під удар підпадає репродуктивна система.
Високий рівень вмісту в крові IGF-1 корелюється з підвищеним ризику раку грудей, простати та інших видів раку. У дослідженні, проведеному 2004 року, пацієнти з рівнем IGF-1 вищим за середній порівнювалися з тими, у кого IGF-1 був нижчим за середній. Результат: перші були на 50% більше схильні до ризику розвитку раку простати й на 65% – раку грудей.

Факт про молоко №2 – стимулює підвищення інсуліну

Той же інсуліноподібний фактор росту (IGF-1) разом з іншими білками молока в сироватці стимулюють підвищення інсуліну. До речі, молочний білок порівняно з іншими білками дає найвище зростання інсуліну. І тут я не лише про молоко, але й домашній сир, ферментовані молочні продукти (кефір, ряжанку, йогурт, кисле молоко, сметану). Виняток – сир (чим більше визрівання, тим краще).

Регулярно високий інсулін – це в перспективі ризик метаболічного синдрому, набутого діабету 2-го типу, неможливість знизити вагу й візуальні проблеми на шкірі. Виробляється більше шкірного сала, з’являється гіперкератоз, комедони, вугрі, акне.

Факт про молоко №3 – є джерелом жіночих гормонів

Молочні продукти є джерелом жіночих гормонів – естрогену та прогестерону, які стимулюють ранній статевий розвиток у дітей, пришвидшують процеси старіння. А в організмі чоловіків, які п’ють молоко, знижується синтез тестостерону.

Список можна продовжувати. Але чи варто?

Варто зрозуміти, що молочна продукція – це складники суто дитячого раціону до 1 року. У кінці першого року життя в людини та всіх ссавців відбувається перехід на дорослий тип харчування, активність ферменту лактази (ферменту, що розщеплює лактозу) знижується, і молоко як продукт припинає виконувати покладені на нього функції.

Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Наші колумністи
Пані М.
блогерка
Сергій Задко
Head of SMM в Isobar Ukraine
Галина Возна
менеджерка з маркетингу Payoneer у країнах Східної Європи
Валерія Іонан
Ми в Телеграмі
підписуйтесь