Фактор старіння: чому молодість має термін придатності
Протягом життя наша шкіра змінюється, і, зокрема, старіє. Це нормальний фізіологічний процес, який неможливо зупинити, але можна призупинити або прискорити. Які фактори додають нам віку та чому?
Харчування
На поверхні кожної клітини в нашому організмі є особливий білок RAGE, який взаємодіє з кінцевими продуктами глікації (AGE). Більше про вплив раціону на шкіру тут. Коли ми з’їдаємо шматок пирога або робимо кілька ковтків кока-коли, прості цукри, що входять до складу цих продуктів харчування, осідають на молекулах білків. Це і є процес глікації.
Колаген – також білок, основна частина якого залягає на другому поверсі шкіри – у дермі. Прості цукри склеюють волокна колагену та еластину, утворюючи рубці. Склеєні волокна втрачають еластичність, здатність зв’язувати воду, стають ламкими, гальмують синтез нового колагену та еластину в дермі. Через це з’являються зморшки, сухість, гіперпігментація, «пливе» лицьовий овал, обвисають щічки.
Білок RAGE запам’ятовує, скільки цукру ми споживаємо щодня. Опираючись на цю інформацію, він визначає вік людини. Логіка така: якщо у вашому раціоні багато цукру – значить вам багато років. Кава без підсолоджувачів та шматочок темного шоколаду до кави замість пирога – це турбота не лише про фізичну форму, а й про молодість.
Ультрафіолет
У роговому шарі шкіри, тобто в епідермісі, містяться меланоцити. Це клітини, які виробляють пігмент меланін. Меланін – наш природний сонцезахисний крем. Коли ми перебуваємо на сонці, меланін активується і поглинає світлові хвилі різної довжини, щоб уникнути пошкодження ДНК клітин шкіри. Однак його захисту вистачає лише на декілька хвилин. Для світлошкірих людей – у середньому на 10–20 хвилин перебування під прямими сонячними променями.
Потім ультрафіолет вивільняє вільні радикали, які пошкоджують тканини, білкові структури, зокрема волокна колагену та еластину, ДНК клітин. Поява засмаги – це захисна реакція шкіри на пошкодження. А поява гіперпігментації, сухості, зморшок, загрубіння шкіри – ознаки фотостаріння, яке ми прискорюємо, перебуваючи на сонці без захисту.
Ультрафіолет проникає у воду на глибину до 50 м, відбивається від скляних поверхонь, води, снігу. Досягає землі навіть у похмурий день та взимку. Тому найкраще, що ви можете зробити для здоров’я та краси своєї шкіри – це придбати якісний сонцезахисний крем і правильно ним користуватися щоразу, коли виходите на вулицю.
Щоденний догляд
Щоденний догляд за шкірою стоїть на трьох китах:
- очищення – вода кімнатної температури або м’який засіб для вмивання;
- тонізація – тонік без парабенів та спирту у складі;
- зволоження – зволожуваний крем, підібраний за типом шкіри (жирна, суха, нормальна, комбінована).
Базовий догляд за шкірою потрібен для підтримки цілісності епідермального бар’єра. Складається він із гідроліпідної мантії та ліпідо-епідермального бар’єра. Від «справності» епідермального бар’єра залежить якість нашої шкіри – рівень зволоження, колір, чутливість, еластичність, відсутність / наявність висипань тощо.
Гідроліпідна мантія відповідає за кислотно-лужний баланс (pH) і мікробіом.
Ліпідо-епідермальний бар’єр – за рівень води у шкірі.
Наприклад, якщо кислотно-лужний баланс шкіри змінюється з кислого в бік лужного – у нормі шкіра кисла – змінюється мікробіом. У кислому середовищі погані мікроорганізми гинуть. У лужному – активно розмножуються. Ці зміни порушують цілісність гідроліпідної мантії та послаблюють захисну функцію шкіри – виникають висипання, подразнення, сухість, лущення.
Правильний щоденний догляд подовжує молодість зовнішнього шару шкіри – епідермісу, який захищає нас від численних шкідливих мікроорганізмів та алергенів.
Стрес
Будь-який стрес, а особливо хронічний, шкодить нашій шкірі, адже він:
- зменшує синтез мелатоніну – гормону сну, який стимулює імунну систему та сповільнює процеси старіння;
- вивільняє вільні радикали – активні агресивні молекули кисню, які запускають окислювальний або оксидативний стрес. Вільні радикали пошкоджують тканини та ДНК клітин, порушуючи в організмі баланс ферментів, що сприяє старінню і шкіри, і організму загалом;
- порушує мікроциркуляцію крові;
- спазмує судини;
- суттєво підвищує рівень кортизолу – гормону стресу, який послаблює захисні механізми шкіри. Тривалий стрес призводить до появи «прищів», випадіння волосся, розвитку шкірних інфекцій, рецидиву хронічних захворювань шкіри (екзема, псоріаз).
Дбайте про свою шкіру та не стресуйте!
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.