STEM-освіта. 5 книжок для дітей про науку, інженерію та клімат
За 10 років в США підготували 108 000 вчителів STEM-напрямку. Про це написав Барак Обама у нещодавньому пості.
STEM-освіта – це відповідь на потреби сучасного гнучкого і технологічного світу. STEM – це не тільки про природничі науки, технології, інженерію та математику. Це коли навчатися – не нудно. Це коли важливо матеріал не завчити і розказати, а відразу застосувати на практиці. Це коли просто і доступно про складні речі – через наочні матеріали, ілюстрації, експерименти та навіть роботу в лабораторіях.
Це дозволяє дитині зрозуміти процеси, а не тільки завчити теорію, це розвиває критичне мислення і дає кращу підготовку до викликів дорослого життя.
В Україні вже звучить тема STEM-освіти, можливо, у нас запрацює своя програма з підтримки вчителів STEM-напрямку, але у книгарнях вже є книжки, які допоможуть зацікавити школярів наукою, цифрами, технологіями та природничими науками. У цій підбірці видання для читачів віком 8-13 років, які будуть чудовим подарунком до зимових свят.
«Класна наука. Експерименти» Еліс Джеймс, Петра Баан, Емілі Барден
Ця книжка не тільки допоможе на деякий час зайняти руки та голови допитливих дітей, вона відкриває секрети наукового мислення, розповідає як працюють науковці, з чого починають роботу і як складають плани своїх проєктів. Якщо коротко, то ця книжка вчить досліджувати, винаходити, уявляти і дізнаватись.
А щодо експериментів, то їх тут кілька десятків, малі дослідники можуть спробувати створити власний мультфільм, чи досліджувати нічне небо, навчитись писати дзеркальним почерком, скласти модель скелета, перевірити себе на сприйняття кольору, придумати робота чи визначити тип відбитків своїх пальців. Для більшості експериментів потрібні всього лиш книжка, олівець, папір, клей, скотч, ножиці.
Окрім експериментів, тут ще й різні цікаві факти, наприклад, про інфекції та віруси, як вони поширюються і як працює вакцинація, або про сонячну сисмету, чи міграцію тварин, чому зебри у чорно-білу смужку та про відомих винахідниць та винахідників. Буде цікаво й дорослим.
«Класна наука. Інженерія» Едді Рейнолдс, Даррен Стоббарт
А ця книжка навчить розв’язувати будь-які проблеми так, як це роблять інженери, а крім цього – будувати, розробляти, винаходити. Бо хто, як не інженери знаються на розв’язанні найрізноманітніших проблем? Саме вони змінюють наш світ, винаходять щось нове, щоб зробити наше життя більш комфортним та безпечним, вони будуть мости і цілі міста, винаходять машини та прилади, літальні апарати, комп’ютери та інші гаджети, розробляють речі та упакування після яких утворюється менше відходів та шкідливого сміття.
Книжка містить не тільки секрети інженерії, а й інструкції до перших спроб у винахідництві. Для виконання експериментів достатньо мати олівець, папір, клей або скотч і ножиці.
Читачі можуть спробувати сконструювати паперові літаки, намалювати мости у 3D чи свої американські гірки, запрограмувати робота на випікання тортів та навіть спроектувати ціле місто. Та й загалом тут ще дуже багато цікавої інформації, наприклад, як працюють прості механізми чи як короткі замикання можуть оживити робота, як придумати власне гібридне авто.
«Клімат для початківців» Енді Прентіс, Едді Рейнольдс
Як пояснити дітям про все те, що відбувається з кліматом? Автори цієї книжки роблять це через кольорові ілюстрації, графіки та сторітелінг. Дівчинка Дані – екоактивістка, вона вирушає з татом і братом Беном на пікнік, де дуже просто розповідає їм все, що дізналась про кліматичну кризу. Вона спілкувалась із вченими-палеокліматологами, які досліджують клімат у далекому минулому і знають, як клімат змінювався протягом історії. А від вчених-кліматологів з Міжурядової групи експертів із змін клімату Дані дізналась дуже багато деталей про причини кліматичної кризи, від чого найбільше шкоди – і про колообіг вуглецю, про інші гази, які нагрівають клімат, чому викопне паливо чудове і чому – ні. Під час їхньої довгої розмови і Бен, і тато ставлять багато запитань, на які дівчинка має відповіді. І як глобальне потепління впливає на нас, на здоров’я людей, на міста та країни, що робити вже сьогодні таким дітям як Дані та Бен, а що їхнім батькам.
«100 фактів про планету Земля» Джером Мартін, Дарран Стоббарт, Еліс Джеймс, Том Мамбрей
Напевно екоактивізм та любов до пироди починається саме з таких книжок. В кольорових ілюстраціях, схемах та у фактах читачам відкривають таємниці, чому наша планета така унікальна та ідеальна, як вона формувалась, як стала придатною до життя, які дивовижні істоти її населяють і який ідеальний рослинний світ. Є, звісно, багато фактів і про людську діяльність – яка покращує нашу планету, і яка їй дуже шкодить. І ще про інші процеси, які тут відбувались і впливали на неї. Наприклад, чи чули ви як два десятки кроликів змінили ландшафт Австралії, а зграя вовків змінила русло річки? Які матеріали та породи створили люди і чим вони небезпечні? Чому в Арктиці завжди холодно? Які істоти живуть у льодовиках? І як графіті може врятувати дзьобогруду черепаху? Що допомагає спрогнозуватии погоду? Загалом тут 100 ілюстрованих історій.
«100 фактів про числа, комп’ютери і програмування» Еліс Джеймс, Едді Рейнолдс, Мінна Лейсі, Роуз Голл, Алекс Фріт
«Числа, цифри, комп’ютери і програмування», як на мене, це вже страшно звучить. Але є книжки, які дуже доступно можуть пояснити речі, що здаються надскладними. Це видання із серії «100 фактів» може навіть зацікавити тих дітей, які все ж таки більше люблять літери і читання.
У цій книжці, наприклад, можна прочитати як зламати таємний шрифт, або як вільно спілкуватись комп’ютерною мовою, чи як людина розпізнає числа, яка ділянка мозку за це відповідає, або чому гравці у крикет бояться числа 111, чи як комп’ютери змішують три кольори у 16 мільйонів комбінацій і де проходить інтернет, чи про те як прості числа допомагають вижити комахам. І ще багато цікавого.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.