Як безплатно отримати землю від держави?
Ймовірно, ви чули про те, що кожен громадянин України має право на безплатну ділянку землі від держави, але не факт, що ви знаєте, як це право на землю в нашій країні реалізувати.
В інтернеті ви можете знайти силу-силенну юридичних посередників, які за винагороду допоможуть пройти всі процедури оформлення землі. Я ж натомість пропоную вам, перш ніж нести свої гроші спеціалістам, спробувати розібратися в тонкощах процедури оформлення землі за допомогою моїх порад і підказок.
Що каже закон?
Так, Основний Закон гарантує, що земля, яка розташована в межах території України, є об’єктом права власности українського народу.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власности на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власности;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власности в таких розмірах:
а) для ведення фермерського господарства – у розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де є фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано кілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній за цими підприємствами. Якщо сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради немає, розмір земельної частки (паю) визначається як середній за районом;
б) для ведення особистого селянського господарства – не більш як 2,0 гектара;
в) для ведення садівництва – не більш ніж 0,12 гектара;
г) для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більш як 0,25 гектара, у селищах – не більш ніж 0,15 гектара, у містах – не більш як 0,10 гектара;
ґ) для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
д) для будівництва індивідуальних гаражів – не більш ніж 0,01 гектара.
Звучить досить просто, але для реалізації свого права громадянинові України, необхідно пройти квест, який розпочнеться з пошуку та вибору вільної земельної ділянки на Публічній кадастровій карті України (https://map.land.gov.ua).
Потім громадянин подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (далі – уповноважений орган), який передає земельні ділянки державної чи комунальної власности у власність.
У клопотанні потрібно зазначити наступне цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри та до клопотання додати графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває в користуванні інших осіб).
У разі звернення щодо земельної ділянки для ведення фермерського господарства треба додати документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Далі уповноважений орган розглядає клопотання в місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову в його наданні.
Відповідно до ч. 7 ст. 116 Земельного кодексу України підставою для відмови наданні такого дозволу може бути тільки невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, ухвалених відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою й техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Рішення щодо відмови в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою може бути оскаржено в суді.
Також варто зазначити, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, що вказані вище, провадиться один раз за кожним видом використання.
Потім треба розробити проєкт землеустрою та погодити і затвердити в порядку, визначеному законодавством.
Уповноважений орган у двотижневий строк із дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ухвалює рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Далі, відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», для державної реєстрації земельної ділянки подаються:
– заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
– оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
– документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Однак, навіть незважаючи на детальну інструкцію, іноді отримати земельну ділянку безплатно дуже важко через позицію уповноважених на це органів влади.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.