Спецпроєкти

Що почитати восени: 10 кращих книжок, які допоможуть пережити осінь

Осінь, осінь, александрійська епоха року, згромаджуюча у своїх величезних бібліотеках ялову мудрість 365 діб сонячного оберту. О старечі світанки, жовті, як пергамент, солодкі від мудрості, як пізні вечори! Передполудні, усміхнені, усміхнені хитро, як мудрі палімпсести, багатошарові, як пожовклі старі книги!

Такою бачив осінь Бруно Шульц. Редакція bit.ua поки що не може вміщувати стільки ліричності у прозу, але класні книжки на найелегійнішу і найнеквапливішу пору року залюбки порадить. Отже — 10 найкращих творів на осінь (за нашою версією).

Любко Дереш «Трохи пітьми»

Важко повірити, що у творі з такою назвою вміщується стільки світла. Так, до цього світла треба пробиватися, але з певної сторінки (не будемо спойлерити) воно вибухає і огортає собою все навколо. Так, «Трохи пітьми» Дереш писав, коли був зовсім-зовсім юним, і це відчувається. Проте книжка вийшла живою, моментами лячною і неприємною, моментами — найсвітлішою з усіх, що ви могли читати. На осінь — саме те, що потрібно.

Юрий Поляков «Парижская любовь Кости Гуманкова»

Ця книжка точно сподобається прихильникам Довлатова. З легкістю і гумором автор розказує історію головного героя Кості, якого відправляють у відрядження до Парижа. Костя виривається з СРСР і опиняється у країні, яка від його батьківщини разюче відрізняється. А ще у Парижі є Алла з Філіала — напрочуд чарівна і недоступна. А вдома на Костю чекають дружина Вєра Геннадіївна та донька Віка, яких він теж по-своєму любить.

 Незважаючи на драматичність того, що відбувається, читається книжка без сліз та серцевих ран. Навпаки — залишає після себе якийсь дивний солодкий щем.

Мілан Кундера «Нестерпна легкість буття»

Меланхолійна і при цьому пронизлива книжка про найважливіші речі у житті. Кундера розповідає історію кількох героїв — Томаша, його дружини Терези та коханки Сабіни, — яка розгортається на тлі російського вторгнення до Чехословаччини (саме там живуть всі троє). Про страхи і щастя кожної людини, причини нічних кошмарів, про кохання, зради і ту саму нестерпну легкість буття — настільки нестерпну, що моментами вона видається найважчою.

Вільгельм Гауф «Холодне серце»

Зовсім маленька казка про вугільника Петера Мунка, який в один момент настільки втомився від бідності, що вирішив продати власне серце. Міхель-велетень з радістю прийняв єдину цінність бідняка, зробивши його взамін багатим. Крім грошей, у Петера з’явилося нове серце — щоправда, несправжнє, кам’яне. Воно не могло переживати, радіти, боліти. Не відчувало зовсім нічого.

Просте оповідання про вічне. Гауф написав казку у далекому 19 столітті, і з того часу насправді мало що змінилося. Страждання людини залишаються такими ж, та і бажання — теж.

Бел Кауфман «Вгору сходами, що ведуть вниз»

Історія, яку розказує вчителька мови та літератури, починається 1 вересня. Книга складена із діалогів, записок, оголошень, листів і паперів, які йдуть до «Шухляди пропозицій». Складні діти, вчителі, які дійсно намагаються навчити їх всьому і при цьому не збожеволіти, і одвічний конфлікт між поколіннями, між менторами і учнями. Своєрідний стиль написання книги спершу може здаватися незвичним, але потім захоплює з головою. Це схоже на гортання старих шкільних фотоальбомів, де залишали побажання на пам’ять. Тож читати восени обов’язково.

Саша Соколов «Школа для дураков»

Цю книжку ми вже колись радили, але просто не можемо не згадати в осінній підбірці. Головний герой вчиться у цій самій «школі для дурнів», мріє про свою вчительку Вєту і пише їй листи, подумки (а іноді вголос) звертається до свого вчителя П(С)авла Петровича і бачить красу світу у дрібницях. Моментами текст зривається від повільного оповідання, позбавляється розділових знаків і починає летіти, мерехтіти, кружляти, палати, виходячи далеко за межі сторінок.

Читати насправді можна у будь-яку пору року, але восени зайде найкраще.

Патті Сміт «Просто діти»

Автобіографія відомої на весь світ музикантки, яка згадує своє життя кінці 60-х — початку 70-х років. Атмосфера тодішнього Нью-Йорку, музиканти, письменники, режисери, фотографи та інші митці, серед яких була і сама Патті. Про «Клуб 27», смерті друзів і відсутність грошей навіть на їжу. І про шалене бажання творити, про музику, яка рветься зсередини.

Патті не тільки крута музикантка, але й письменниця нівроку: відірватися від книжки вкрай важко.

Владимир Набоков «Камера обскура»

З прізвищем автора, мабуть, у 90% читаючих асоціюється «Лоліта». Але «Камера обскура» анітрохи не гірша книжка. Сюжет, до речі, схожий: дорослий чоловік захоплюється зовсім юною і поверховою дівчиною. Але все ще трагічніше, бо він має дружину і хвору дитину. 

Про шалену пристрасть, нерозсудливість і те, до чого може призвести випадкова інтрижка. 

Еріх Фромм «Мистецтво любові»

Фромм не був ідеальним чоловіком, судячи з кількості його розлучень. При цьому з усіма колишніми дружинами він зберіг дружні стосунки і про кохання знав чимало. «Мистецтво любові» — роздуми Фромма про почуття, про обов’язки у парі і вчинки, які до кохання не мають жодного відношення. 

Читайте, думайте, сперечайтеся (або погоджуйтеся) з автором і пригортайте до себе коханих людей. Восени це вкрай важливо. Та й в інші пори року — теж.

Стівен Кінг «Історія Лізі»

Лізі все життя була у тіні свого чоловіка-письменника. І її це, у принципі, влаштовувало: вона мала найголовніше — кохану людину поруч. Але Лізі переживає смерть чоловіка, вчиться жити без нього і при цьому згадує його життя. Жінці доводиться стикатися з минулим Скота, його скелетами у шафі. І вони куди страшніші, ніж можна було уявити. Найгірше те, що ці скелети — не плод фантазії, вони реальні і загрожують життю Лізі.

Напівдетективна і напів-хоррор-сторі — саме те, що потрібно тягучими осінніми вечорами. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь