Спецпроєкти

Правило п’яти секунд: чи можна їсти те, що впало на підлогу


Негласне правило нашого дитинства каже: якщо їжу підняти впродовж 5 секунд після того, як вона впала на підлогу, її можна їсти. Мікроби ще не встигли стрибнути на неї, і шматок, який ви підняли з підлоги, офіційно не вважається брудним.

Але чи дійсно це так? Редакція bit.ua вирішила розібратися в цьому делікатному питанні.

У науковій роботі студентки Гарварду Джилліан Клар ідеться про те, що 70% американських жінок і 56% чоловіків вважають: якщо миттєво підняти їжу з підлоги, то її можна з’їсти, адже бактерії на неї «перебігти» не встигли. Джилліан, до речі, настільки заглибилася в «Правило п’яти секунд», що присвятила цій темі свою дипломну роботу і навіть отримала за неї Шнобелівську премію.

Сама людина щогодини викидає в навколишнє середовище близько 38 мільйонів бактеріальних клітин.

Проте вчені мають зовсім іншу думку із цього приводу. Доведено, що в наших будинках на всіх поверхнях у пилу ховається близько 9 тисяч мікроорганізмів, більшість з яких є бактеріями. Щоправда, багато із цих бактерій нешкідливі і супроводжують нас усе життя – наприклад, постійно мешкають на нашій шкірі. Крім того, велика частина бактерій потрапляє до нашого організму тоді, коли ми просто вдихаємо повітря. При цьому сама людина щогодини викидає в навколишнє середовище близько 38 мільйонів бактеріальних клітин.

За словами Джека Гілберта, еколога-мікробіолога з Університету Чикаго, будь-яка їжа при зіткненні з підлогою «збирає» бруд, пил і, як наслідок, мікробів. «При цьому важливо зрозуміти, що бактерії не сидять на підлозі, чекаючи, поки ви впустите їжу до них, вони просто знаходяться всюди. Тобто, по суті, неважливо, куди ви впустили шматочок їжі: на підлогу, на стіл або собі на одяг», – каже Джек Гілберт.

Учений стверджує, що спокійно піднімає їжу з підлоги і їсть її за умови, що це сталося у відносно чистому місці, наприклад удома.

Джек Гілберт
еколог-мікробіолог з Університету Чикаго
«Якби я впустив шоколадку в чумну яму, то в цьому разі я не став би її піднімати. Але загалом ми занадто серйозно ставимося до бруду, адже підхопити патоген можна суто випадково у будь-який час і за будь-яких обставин. Деякі вчені жартують, що лизнути сидіння унітазу безпечніше, ніж випадково лизнути, наприклад, свій смартфон. І в цьому жарті є доля правди».

Водночас інші вчені кажуть, що все ж таки не варто забувати про здоровий глузд: між нами і бактеріальним світом немає магічного бар’єру. Не варто, наприклад, піднімати їжу з підлоги, якщо хтось у вашій родині має вірусне захворювання або якщо ви живете в країні з низьким рівнем санітарії.

Серед мільйонів нешкідливих мікроорганізмів трапляються одиниці небезпечних. Вони можуть бути не лише на підлозі, але й на столі, стільцях, дверних ручках і в будь-якому іншому місці вашого будинку. У цьому разі можна заразитися якоюсь хворобою, навіть якщо ви ніколи в житті не їли підняту з підлоги їжу.

Незважаючи на дослідження американських учених, яке показало, що ризик зараження їжі сальмонелою через 5 секунд після зіткнення з патогеном був меншим, ніж після хвилини, більшість сучасних наукових джерел підтверджують, що кількість бактерій на їжі не залежить від того, як довго вона пролежала на підлозі. Дві секунди або хвилина – шкідливі бактерії в будь-якому разі досягають своєї мети.

Водночас для прихильників «правила п’яти секунд» усе ще залишилася лазівка: виявляється, тип поверхні підлоги має вирішальне значення. У результаті одного з досліджень вчені з’ясували, що їжа, піднята з килима, містила 1% всіх бактерій, а з плитки та дерева – від 51% до 70%.

Тож що ми зрештою маємо? Чи можна вживати їжу, яка впала на підлогу? Можна, але при цьому треба керуватися логікою і здоровим глуздом.

Якщо ви перебуваєте вдома, де чисто і ніхто не хворіє, з вами нічого не трапиться від того, що ви з’їсте бутерброд, який побував на підлозі. Але в громадському місці така схема, звісно, не працює.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь