Спецпроєкти

Як з’ясувати, чи вживає людина наркотики? Лайфхак від учених


За зовнішніми проявами визначити, чи вживає людина наркотики, не можна зі стовідсотковою точністю. Певні ознаки, які нібито вказують на це – розширені  зіниці тощо – не є точними маркерами споживання заборонених речовин.Тож навскидку визначити, чи знаходиться людина перед вами під дією наркотиків, як мінімум важкувато.

Раніше ми розповідали про незвичайний спосіб визначення кількості людей, які вживають наркотики. Дослідники вимірювали рівень заборонених речовин у неочищених стічних водах. Після цього досліджували залишки чотирьох заборонених речовин: кокаїну, амфетаміну, метамфетаміну та метилендиоксиметамфетаміну (МДМА). За допомогою цього методу можна виявити, в яких країнах найчастіше вживають наркотики та що саме це за речовини.

Такий засіб дослідження широко розповсюджений у Китаї. У Піднебесній з дослідниками співпрацює поліція, виявляючи людей, які зберігають, реалізують чи вживають наркотики. У багатьох інших країнах до дослідження підходять не так радикально і поки не використовують його з метою виявлення розповсюдників та споживачів. Та вимір рівню наркотиків у стічних водах допомагає зрозуміти масштаб проблеми: наскільки розповсюджені заборонені речовини. А це у свою чергу дає можливість планувати продуману антинаркотичну компанію.

Нещодавно вчені представили ще один метод виявити вживання наркотиків, цього разу — в окремої людини. Ні, йдеться не про якісь швидкі аналізи крові. Новий метод навіть не передбачає проколів шкіри, все значно простіше.

Як визначити, чи вживає людина наркотики

Команда вчених з Університету Суррея навчилася визначати наркоспоживачів за відбитками пальців. Новітня тест-система за допомогою відбитків виявляє героїн і кокаїн та їхні продукти розпаду (метаболіти). 

Під час дослідження свої відбитки залишали люди, які вживали кокаїн чи героїн протягом останньої доби. Після цього споживачі ретельно мили руки з водою та милом і певний час носили нітрилові перчатки. Потім вони здавали відбитки ще раз. Для чистоти дослідження вчені зібрали й зразки відбитків у людей, які наркотичних речовин не вживали, проте, наприклад, тиснули руку наркозалежному.

На відбитках чітко можно було виокремити зразки сполук, з якими контактувала людина. Навіть якщо вона потискала руку іншій людині, яка їх вживала, – сліди наркотиків все одно залишалися. Не змогли їх змити і вода з милом: система розпізнавала залишки та метаболіти навіть після ретельного миття. 

Новий метод дозволяє визначати навіть якість вживаного наркотику. Якщо піддослідний вживав неякісний героїн чи кокаїн, на відбитках були помітні сліди морфіну, носкапіну та ацетилкодеїну.

Звісно, така методика навряд чи найближчими роками стане розповсюдженою і доступною. Проте вже незабаром в лабораторних умовах дослідники зможуть швидше виявляти людей, які страждають від наркозалежності і, відповідно, швидше їм допомогти. Насправді метод варто взяти на замітку й поліцейським, які з його допомогою зможуть вираховувати продавців наркотиків.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь