Спецпроєкти

Чому жіночі соски цензурують, а чоловічі – ні?

Якщо захочеться викласти в Інстаграм фото оголених дівочих грудей, доведеться закривати на цій світлині соски. Таке ж цензурування діє в інших соцмережах, наприклад, у Фейсбуці. Про ставлення до оголення жіночих грудей у суспільних місцях годі й казати: ще досі поширена думка, що навіть годувати дитину груддю на вулиці неприпустимо, не кажучи вже про оголення «без мети». 

До 9–12 років груди хлопчиків і дівчаток особливо не відрізняються. А потім настає період статевого дозрівання, коли й починається формування вторинних статевих ознак. Саме в цей час дівчаткам ходити на пляж без верхньої частини купальника і взагалі перебувати в суспільних місцях топлес стає вже нібито непристойно. Дівчатам та жінкам потрібно ховати соски не лише під одягом, а й під ліфчиком, щоб їхні обриси не проступали під тканиною. Чоловіки можуть спокійно оголювати соски та викладати світлини топлес – їх не забанять за це і знімки не вилучать.

Звісно, таке ставлення до жіночого тіла не могло залишитися без протидії. Протягом останніх років активно просувається ідея антицензури дівочих сосків. Існує навіть рух Free the Nipple, прибічники якого виступають за скасування заборони показу жіночих грудей у соцмережах. У світі навіть акції проти цензурування сосків проводяться: наприклад, влітку цього року на вулицях Нью-Йорка біля офісу Facebook зібралося кілька десятків напівоголених чоловіків та жінок. Вони виступали за можливість викладати у соцмережі (Фейсбук та Інстаграм) світлини, де видно жіночі соски, і не боятися блокування за ці фото. Організатори акції вважали, що цензурування голого тіла заважає багатьом митцям показувати свої роботи в соцмережах. 

З’ясовуємо, чому жіночі груди цензурують, а чоловічі – ні, і наскільки ця цензура об’єктивна.

Чому жіночі соски цензурують?

Прибічники закривання дівочих грудей стверджують, що ця частина тіла може збуджувати протилежну стать, тому закривати їх потрібно, як і чоловіки закривають член та мошонку. Та це порівняння не зовсім коректне, бо у чоловіків це первинні статеві ознаки, як у жінок – вульва, яку також прийнято закривати одягом. Адамове яблуко, або кадик належить до чоловічих вторинних статевих ознак, та ховати його під шарфами чи воротами водолазок ніхто не поспішає.

Соски у дівчат починають цензурувати після початку статевого дозрівання, коли ростуть самі груди. Ця частина жіночого тіла в силу традицій асоціюється із сексом та материнством, відповідно, оточена певним ореолом загадковости. Через можливе збудження, яке оголені дівочі груди можуть спровокувати, їх і доводиться закривати. Звісно, це залежить і від культури спільноти, до якої належить людина. У деяких племенах – наприклад, хімба – жінки здавна ходять топлес. Звісно, в цій спільноті оголеність жодних запитань чи нарікань не викликає, бо це традиційна модель поведінки. На нудистському пляжі оголену жінку також засуджувати не будуть, бо навколо оголені всі. А от відверті світлини із цього пляжу в соцмережі викласти не вдасться.

Цікаво ще й те, що самі жіночі груди – частину поза сосками – не вимагають цензурувати. Тобто щоб уникнути бану в соцмережах, на відвертому знімку з дівочими грудьми варто закривати лише сосок. Є, до речі, ще один спосіб, яким користувалися автори профілю genderless_nipples в Інстаграмі. Вони викладали світлини сосків крупним планом, де було важко зрозуміти, це чоловічі соски чи жіночі. Тож блокування профілю чи видалення світлин не відбувалося. 

Інший варіант – закрити жіночі соски чоловічими. Правда, у такому випадку світлину також можуть видалити, сплутавши чоловічий сосок із жіночим. Справді є такі прецеденти: кілька місяців тому Інстаграм видалив знімок, на якому український ведучий Майкл Щур демонструє свої соски: очевидно, алгоритм з якихось причин сприйняв їх за жіночі. 

Підходимо до одного з головних запитань: як алгоритми соцмереж розпізнають чоловічі і жіночі соски? Скоріш за все, в контексті: якщо на світлині напівоголений чоловік, соски розпізнаються як чоловічі. Також жіночі можуть відрізнятися за опуклостями самих грудей. Але в такому випадку груди повних чоловіків або чоловіків з гінекомастією (доброякісне збільшення грудних залоз) алгоритм також може розцінити як жіночі і видалити знімок. 

Чи потрібно цензурувати жіночі соски?

Запитання й досі відкрите. 

Проблема в тому, що оголення жіночих сосків у нашій культурі досі вважається табу. Через цензуру в соцмережах у деяких випадках видаляють навіть світлини з мистецькими витворами – картинами , де зображена оголена жінка, чи ню-скульптурами. Спробуйте вмовити якийсь пострадянський будинок культури влаштувати в одному з приміщень малювання з напівоголеної натури – і зрозумієте ставлення до людського тіла.

Жіноче тіло продовжують суб’єктивувати у відверто еротичній рекламі, а красиві світлини, на яких відкриті соски, стають предметом цензури й осуду. Ці подвійні стандарти досі доволі гармонійно співіснують у суспільстві. Доки ставлення до людського тіла загалом не зміниться, змінювати стандарти цензури не вийде. З іншого боку – зміна сприйняття тіла також потребує рішучих дій, можливо, й  «провокативних» – як акції руху Free the Nipple.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь