Спецпроєкти

Хімсекс і принцип згоди. Як секс під наркотиками регулюється законом?


Згода на секс – це невід’ємна частина здорового сексуального життя. Віднедавно і законодавчо: в Україні минулого року внесли зміни до Кримінального кодексу, і відтепер секс без обов’язкової обопільної згоди партнерів/-ок офіційно вважається насильством. 

Якщо раніше зґвалтуванням називали фізичне насильство, погрози або безпорадне становище, то зараз до нього прирівнюють будь-які дії сексуального характеру, пов’язані з вагінальним, анальним або оральним проникненням у тіло іншої людини з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи. Ґвалтівникам загрожує тюремний строк до 5 років.

Та питання щодо згоди та всіх обставин, які передували сексу, все ще залишаються. Приміром, чи можна вважати згодою відповідь «так» у стані зміненої свідомости (під дією алкоголю або наркотиків)? Якщо обидва/-і партнера/-ки перед і під час сексу були напідпитку, чи можна когось із них потім засудити за насильство? Та чи регулюється законодавчо секс під наркотиками? 

Що таке хімсекс і чому його практикують?

Хімсекс (chemsex, або chemical sex – «хімічний секс») – статевий акт, перед яким обидва/-і учасника/-ці цілеспрямовано вживають наркотики.  

Поштовхом до поширення терміну, який увійшов до мови ще у 2001 році, став документальний фільм Chemsex , в якому піднімалася проблема вживання наркотиків геями та бісексуалами з метою поліпшити сексуальні контакти. Найчастіше гомосексуальні пари, про яких йшлося у фільмі, вживали ГОМК (гамма-оксимасляна кислота – психоактивний лікарський препарат, який у багатьох країнах поза законом), метамфетамін (кристалічний мет) та мефедрон.

Популярними наркотиками, які вживають перед сексом, також є марихуана та екстазі.

Багато кого стрічка Вільяма Фермана та Макса Гогарти жахнула: безконтрольне вживання наркотиків з великим ризиком передозування, безладні статеві зв’язки без презервативів (і, як наслідок, поширення ІПСШ, в тому числі ВІЛ). У фільмі згадувалося про причини, які могли призвести до такої поведінки геїв та бісексуалів: самотність, проблеми пошуку сексуального партнера, страх безпосередньо перед сексом та дискомфорт під час нього, розповсюджені в суспільстві прояви агресивної гомофобії.

Хімсексом можна називати статеві акті не лише між гомосексуалами, а й між гетеросексуалами, які вжили наркотики. По факту, це теж «хімічний секс», під час якого партнери/-ки перебувають у стані зміненої свідомости.

Секс під наркотичними речовинами практикують фактично протягом тисячоліть. Люди давно помітили, що наркотики впливають на поведінку до та під час сексу: можуть знижувати хвилювання, подовжувати сам час коїтусу та помножувати задоволення від нього. 

Зараз наркотики вживають з тих же причин: банальна цікавість та бажання отримати нові відчуття, стати розкутим/-ою та перестати соромитися свого тіла перед партнером/-кою, подовжити процес та помножити задоволення. Іноді причиною може бути і залежність когось з партнерів/-ок.

Чому хімсекс – не найкраща практика?

Хімсекс є небезпечним як для психічного, так і для фізичного здоров’я. Серед понад тисячі опитаних хлопців з усього світу, які практикували секс під наркотиками, 60% зізналися в тому, що постійно відчувають хвилювання та навіть помічають у себе симптоми депресії. Майже кожний четвертий розказав про нещасні випадки з їхніми знайомими, які також спробували хімсекс. Кожен десятий зазнавав насильства під час сексу або потребував медичної допомоги в результаті прийому наркотичних речовин.

За результатами іншого дослідження, багато випадків сексуальних домагань відбувається саме в результаті передозування наркотиків: люди втрачають свідомість, а на ранок розуміють, що в них проникли без їхньої згоди. Але частина людей, які зазнали насильства, не хочуть звертатися до поліції і намагаються не трактувати цей випадок як насильство. Можливо, це певна форма психологічного захисту.

Небезпека хімсексу для гетеросексуалів така сама, як і для гомосексуалів: підвищені ризики передозування, зараження ІПСШ (далеко не всі в такому стані думають про контрацепцію) та насильства. У стані зміненої свідомости важче контролювати себе і свої бажання. Це і алкоголю стосується: глобальне дослідження, у якому взяло участь 22 тисячі людей, показало, що п’ята частина з них зазнала насильства.

20% зізналися, що партнери/-ки ними просто скористалися, коли ті перебували в стані алкогольного сп’яніння. Крім того, 14% повідомили: їх навмисно намагалися напоїти або підсунути наркотики, щоб схилити до сексу.

Українське законодавство та наркотики

Згідно зі статтею 21 Кримінального кодексу України особа, яка вчинила злочин у стані сп’яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або подібних речовин, підлягає кримінальній відповідальності. Наркотики й алкоголь не є факторами, які можуть пом’якшити провину.

Українське законодавство передбачає покарання за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів (стаття 307). 

Злочином також є контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів, прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів (стаття 305). 

За ґрати можна потрапити через викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем (стаття 308). 

До злочину прирівнюють незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів без мети збуту, тобто у власних цілях (стаття 309).

Також є покарання за незаконне введення в організм наркотичних засобів, психотропних речовин або аналогів чи схиляння до їхнього вживання (статті 314 та 315). За публічне незаконне вживання наркотиків, наприклад, у парках, на станціях метро або інших багатолюдних місцях, можна потрапити до в’язниці на термін до чотирьох років (стаття 316). 

А от саме вживання (не в публічних місцях) фактично в Україні не є криміналізованим. Караються інші дії, пов’язані з наркотиками, які ми перераховували вище, – виготовлення, зберігання, придбання, пересилання, викрадення, примус до вживання заборонених речовин. 

Секс під наркотиками – злочин? 

Секс під наркотиками може підпадати під статтю «Зґвалтування», якщо хтось із партнерів/-ок не давав своєї згоди та звернувся до правоохоронних органів. Нагадуємо, що особа, яка перебувала під дією наркотиків, не звільняється від відповідальности за власні дії і вважається повністю дієздатною.

Також у поліції можуть виникнути запитання щодо виготовлення/придбання/зберігання наркотиків, які пара вживала до сексу. Та в законі є нюанс: особа, яка добровільно здала наркотичні засоби, психотропні речовини або їхні аналоги і вказала джерело їх придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов’язаних з їхнім незаконним обігом, звільняється від кримінальної відповідальности за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання (частина перша статті 309 Кодексу). 

Тож навіть якщо суд визнає факт зґвалтування, ґвалтівник може уникнути покарання за те, що купував та зберігав наркотики, якщо, наприклад, допоможе знайти розповсюджувача. При цьому факт насильницьких сексуальних дій, звісно, нікуди не зникне – за нього доведеться нести відповідальність.

Ще трохи про принцип згоди в сексі

У суспільстві досі немає однозначного ставлення до згоди на секс, яку людина дала в стані алкогольного/наркотичного сп’яніння. На жаль, ще є стереотипи щодо поведінки жертви на кшталт «він/вона сам/-а винен/-на». Відповідь на запитання, чи може людина спочатку погодитися на секс, а в процесі передумати, для багатьох неочевидна: поки що немає однозначних культурних установ щодо цього.

Головна мета секспросвіти та сексрозвитку суспільства: чітко окреслити норми згоди на секс, мінімізувати ситуації, коли є можливим насильство в сексі, позбутися шеймінгу жертв та робити все, щоб винуватці були покарані. Щодо статевих актів під дією наркотиків і принципу згоди: важливо розуміти, що саме відчувають люди, які вживають заборонені речовини, наскільки зміни їхньої свідомости впливають на можливість дати зрозуміти, чи справді вони хочуть сексу.

Просто поради ніколи не кохатися під алкоголем/наркотиками не змінять суспільство і не зможуть позбавити від усіх випадків насильства. Важливим є дослідження питання: збір наукових фактів та опитування людей, які мали досвід сексу, перебуваючи в стані зміненої свідомости.

Від себе додамо: будь ласка, не забувайте запитувати в партнера/-ки, чи згоден/-на він/вона на секс. Ви можете виробити власні сигнали згоди, головне, щоб секс у жодному разі не був ні для кого примусом або важкою повинністю. Він має приносити задоволення, а не страждання.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь