Спецпроєкти

Гендерні дослідження. Як в українських університетах викладають інтимні теми


Під час навчання на четвертому курсі КПІ я відвідала цікаву лекцію, на якій обговорювалися питання сексу, стосунків, гендерної рівности, відповідь на які я аж ніяк не очікувала знайти у своєму університеті, тим більше на парі.  На цій лекції я зрозуміла, як іноді мені не вистачало таких знань і що було б класно отримати їх ще до своїх перших стосунків або сексуального досвіду.  

Сьогодні я зустрілася з викладачкою того самого курсу «Гендерні дослідження», науковицею та членом професійних і громадських об’єднань Стребковою Юлією Віталіївною

Про сферу діяльности

Я — викладач-науковець, моя діяльність пов’язана з викладанням і науковими дослідженнями. Також я входжу до складу професійних, громадських об’єднань, як-от наприклад, Українська гендерна мережа.

Щодо викладання, то в КПІ є Український центр гендерної освіти. Тут з 2000–2001 років ми створили факультатив для студентів, який складається з інформації про безпеку в сексі і про те, як уникнути негативного досвіду та небажаних наслідків. Він став дуже популярним, були повні авдиторії, люди навіть стояли, бо не було місць. Тоді в 2003 з’явився курс  «Теорії статі та гендеру для фахівців інженерного напрямку». Потім до цього додався факультатив та консультації, куди студенти могли приходити парами (зі своїми партнерами), поодинці та в групах. Там ми обговорювали інтимні питання, пов’язані із сексом та гендером. Зараз ми продовжуємо цю практику.

Про курс  «Гендерні дослідження» в КПІ

У цьому курсі ми намагалися не давати забагато теорії, адже зараз покоління Z може знайти всю інформацію в мережі. Ми хотіли сформувати науковий підхід, який допоміг би студентам зробити своє інтимне життя безпечним і класним. Щоб ці знання допомагали в кар’єрі, а не заважали розвитку. Крім цього, гендерні норми, культура і етикет в інших країнах може відрізнятись, а студенти часто працюють за кордоном. Ми хотіли навчити терпимости та толерантности.

Про гендерні дослідження в Україні та ресурси для вивчення

Гендерні дослідження в Україні зараз на стадії розвитку (посміхається). Стадію становлення ми вже пройшли.

Є багато джерел для вивчення. Усе залежить від того, що саме людина шукає. Якщо потрібні знання для себе, я можу порекомендувати ваш ресурс, тут точно можна зберегти анонімність. Якщо цікавий гендер та поради, як вийти із ситуацій, що пов’язані з дискримінацією, насиллям, порушенням прав, то рекомендую Гендер в деталях. Якщо цікавить фемінізм — Фемінізм УА. Якщо людина хоче вивчати цю тему — є магістерська програма в КНУ Шевченка, де можна здобути спеціальність соціолога в контексті стосунків між чоловіками й жінками. Якщо цікаво отримати ще більший обсяг знань з цієї галузі…, в КПІ є аспірантура на катедрі філософії — тут можна отримати докторський ступінь «Соціальна філософія і філософія історії».

Реакція студентів на курс 

Більшість завжди реагує позитивно. Але є люди, які не готові до того рівня відвертости, що панує в авдиторії. Тут вже завдання викладача знайти підхід. 

Загалом кожне покоління, яке приходять на курс, відрізняється своїми поглядами й ставленням до сексуального життя. Ті студенти, які зараз вступили на перший-другий курс, мають уявлення та підхід до питань сексу дуже близький до мого, тому я їх краще розумію.

Також є такі люди, яких зовсім не цікавить тема сексу, особливо це інженери та студенти технічних напрямків — їм, наприклад, цікавіше зібрати квадрокоптер, ніж поговорити про секс. Але це тільки до того моменту, поки в них не з’являються стосунки. І тоді вони розуміють, що який сенс у квадрокоптері, якщо ти не можеш зібрати докупи стосунки з дівчиною за сусідньою партою, — і звертаються до нас за консультаціями.

Про фідбек від студентів

Іноді бувають такі запитання, з якими студенти просто не можуть звернутися до батьків чи друзів, тому вони часто приходять з ними на заняття. 

Я проводила лекцію, в авдиторії сидів хлопець за ноутбуком, дуже тихий, нічого не казав. Почалася дискусія про обрізання: хтось зі студентів говорив, що це необхідність, хтось — що це зовсім треба заборонити, це каліцтво геніталій, хтось — що це вибір кожної людини. Відтак ми захопили тему фімозу (фімоз — патологічне звуження отвору крайньої плоті пеніса). І тут цей хлопець каже: «У мене фімоз, і я не буду робити обрізання». І далі просто продовжує щось друкувати на комп’ютері. У своєму віці вони вже не можуть звернутися з такою проблемою до батьків і відкриваються на парах.

Або, наприклад, була пара, яка звернулася до нас на консультації. Вони хотіли спробувати анальний секс, готувалися, шукали інформацію. Після того як вони спробували це на практиці, в дівчини почався запальний процес. Коли вона звернулася до гінеколога, то не наважилася розповісти лікареві про свій новий досвід. Виявилося, що ця пара не знала про той факт, що якщо після анального перейти одразу на вагінальний секс, то може виникнути запальний процес. Дівчина не змогла розповісти гінекологу, бо боялась осуду. І це насправді може статися, адже лікарям не викладають курс гендерних досліджень, іноді вони можуть мати свої погляди і транслювати їх на пацієнтів, що, звісно, неприпустимо.

Про дейтинг-сервіси та секс на одну ніч

Варто розуміти, навіщо це вам і що буде потім. Секс із незнайомцем, груповий секс, секс для нових відчуттів або взагалі перший сексуальний досвід і ви хочете зробити це з незнайомою людиною — потрібно завжди розуміти наслідки у вашому житті. Які із цих практик можуть вплинути на вас у майбутньому.

Загалом з появою таких технологій зникає цінність інтимности, бо її вже важко втримати. Звісно, є захищені телеграм-канали й інші способи, але це все відносно. Ви ж знаєте, що в інтернеті нічого не зникає. І якщо це ще не використали проти вас зараз, не означає, що цього не станеться в майбутньому, коли ви, може, вирішите балатуватися на державну посаду.

Про рівноправність у сексі

Секс пам’ятають і жінки, і чоловіки, і перший секс так само. Але навіть спогади про неймовірний секс і про конкретних людей згодом стираються. Якщо це були тривалі стосунки з глибоким зв’язком, чоловіки так само будуть пам’ятати жінку все життя. Хлопці-студенти приходять якраз через глибокий психоемоційний зв’язок, сексуальні практики не відіграють такої ролі.

«Окрім сексу, є багато речей, які впливають на наше життя. Секс просто заради сексу — це трохи примітивно».

Якби ви могли провести лекції для всіх студентів в нашій країні, які три теми ви обрали б першими?

Перша — чого не варто робити… (сміється) в сексі й у стосунках. Друга — сексуальність як складний біосоціальний феномен: що таке секс і стосунки загалом. Бо інформації настільки багато, що самостійно можна загубитися в цьому. І третя тема — які мають бути стосунки і яким має бути секс. Мабуть, так.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь