Спецпроєкти

Сміх як комунікація. Чому сміятися вкрай важливо (і не лише для здоров’я)?


Поради родичів усміхатися для шкільних фото та йти по життю з оптимізмом зазвичай тільки бісили. При цьому здоровий глузд у цих порадах однозначно є. Звісно, натягнута усмішка на світлині навряд чи зробить вас щасливими, а от навичка дивитися на світ позитивно і не впускати можливість щиро посміятися може й зробити.

Яку роль у нашому житті відіграє сміх, чому ми частіше сміємося в компанії, ніж наодинці, і чому це вкрай важливо – в матеріалі.

Що таке сміх і для чого він потрібен

Нейробіолог і професор психології Університету Меріленда Роберт Провіні присвятив вивченню сміху понад 20 років. У 2001 він випустив роботу «Сміх: наукове дослідження», в якій проаналізував роль наших позитивних емоцій.

За словами Провіні, сміх відіграє роль «позивного», соціального сигналу. Дослідник з’ясував, що ми сміємося найчастіше в компанії: вірогідність розреготатися над жартом у 30 разів вища, якщо поруч є друзі або навіть просто знайомі.

«Сміх завжди має на увазі наявність стосунків», – каже Провіні. І ми не можемо з ним не погодитися.

Учений також наголошує, що здатність сміятися розвилася в нас завдяки впливу сміху на інших, а не тому що сам по собі сміх покращує настрій чи здоров’я. Тож комунікаційна роль сміху не менш (а то й більш) важлива від фізіологічної.

Подібної думки притримується і Софі Скотт, нейробіологиня Університетського коледжу Лондона. Вона також присвятила вивченню сміху та його функції багато часу і дійшла висновку, що саме сміх є тою універсальною емоцію, яку найкраще розпізнають представники різних народів, культур, поколінь. 

Крім того, Скотт з’ясувала: люди можуть щиро сміятися, тільки якщо розслаблені і почуваються в безпеці. Нервовий сміх не рахується – він швидше є способом пережити важку ситуацію, і його причиною точно не є розслаблення. До речі, функцію допомоги переживання виконує чорний гумор – детальніше про це ми розказували в цьому матеріалі.

Софі визначає сміх як емоцію, яка допомагає знаходити спільну мову та зближатися. І якість жартів, як і тема для них, вже не відіграють такої важливої ролі. 

«Сміх є показником стосунків, – говорить дослідниця, підтверджуючи думку Провіні. – Коли ви разом з іншими людьми смієтеся, ви показуєте, що вони вам подобаються, або ви з ними погоджуєтеся, або належите до однієї й тої ж групи».

Скотт наводить приклад налагодження контакту: коли люди на побаченні сміються над жартами одне одного. Це не обов’язково свідчить про класне почуття гумору обох, але є показником, що парочка одне одного приваблює. Якщо сміх зберігається у довготривалих стосунках, це теж добрий показник: значить люди й досі не втратили тяжіння між собою. Про те, як сміх дає нам можливість налагодити стосунки та зберегти їх на все життя, можна почитати тут.

Чому ми сміємося нещиро

Неприродньо гучний сміх над жартом шефа-тирана, спроби вичавити з себе усмішку після невдалого жарту на побаченні – навіщо це все?

Якщо відштовхуватися від ролі сміху як засобу комунікації, все стає очевидним: ми імітуємо його заради налагодження контакту. Сміх, як ми вже з’ясували, дає можливість іншим людям зрозуміти, що ми прихильні до них та симпатизуємо їм. Тож якщо нам потрібно створити таку ілюзію, ми й використовуємо нещирий сміх, сподіваючись, що це подіє. І це іноді реально працює: хоч люди й доволі непогано зчитують емоції, навіть на неприродну усмішку можуть зреагувати принаймні як на спробу налагодити контакт і надати нам такий шанс.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь