Спецпроєкти

Чоловіки чи жінки: хто частіше заражається коронавірусом (і чому)?


На тлі поширення пандемії коронавірусу світом можна виділити дві категорії людей: одні панічно бояться хвороби і ладні дезінфікувати кожний сантиметр квартири, аби не заразитися. Інші ж ставляться до карантину просто як до додаткових вихідних, спокійно виходять на вулицю і мало переймаються можливістю заразитися. 

До останньої категорії належать здебільшого молоді хлопці та дівчата, пояснюючи це тим, що коронавірус небезпечний тільки для літніх людей. У цьому твердженні є логіка: дідусі та бабусі справді вразливіші до вірусу, ніж діти та молодь. Також до групи ризику входять люди із цукровим діабетом, онкологічними або кардіологічними патологіями. Та це не означає, що молодь поза зоною ризику: навіть юні та здорові не захищені від ускладнень на 100%.

Смертність від коронавірусу також пов’язана зі статтю. З’ясовуємо, хто частіше заражається – чоловіки чи жінки, – та чому.

Коронавірус та стать

СOVID-19 частіше вражає чоловіків. У них частіше проявляються симптоми захворювання, а кількість летальних випадків також значно вища, ніж у жінок. 

Згідно із дослідженнями Центрів з контролю захворювань КНР, рівень смертности від коронавірусу в чоловіків дорівнює 2,8%, у жінок – 1,7%. У європейських дослідженнях сумне «лідерство» теж за чоловіками. В Італії близько 70% померлих через ускладнення від коронавірусу – чоловіки. В Іспанії ситуація подібна: жінки помирають від наслідків СOVID-19 майже вдвічі рідше.

Чому так?

Спочатку вважалося, що справа в курінні: дихальна система потерпає від цієї шкідливої звички і стає вразливою перед вірусом. Це підтверджувалось і статистикою курців: наприклад, у КНР близько половини чоловіків мають цю шкідливу звичку і, відповідно, потенційні чи наявні проблеми з легенями. Серед китайських жінок відсоток тих, хто курить, мізерний. У статті The New England Journal of Medicine йшлося про те, що курці справді в зоні ризику: чверть тих, хто зазнав ускладнень СOVID-19, курили. Водночас в Італії, яка зараз входить до трійки країн з найбільшою смертністю від наслідків коронавірусу, жінки курять не набагато рідше від чоловіків, а чоловіча смертність все одно значно вища.

Є й інше припущення, чому чоловіки частіше помирають від наслідків коронавірусу. Дослідники висловлювали думку з приводу чоловічої легковажности: недбале миття рук або взагалі ігнорування цієї процедури після походу до туалету, нехтування тривожними дзвіночками організму та загальноприйнятими рекомендаціями запобігання вірусу. Чоловіки рідше звертаються за медичною допомогою або затягують із цим, тому можуть проґавити момент, коли вірус провокує ускладнення. 

Також різниця у смертності чоловіків та жінок може полягати в статевих відмінностях. Наприклад, жіночий статевий гормон естроген має здатність посилювати противірусну реакцію імунних клітин. Окрім того, жінки мають парну Х-хромосому з генами, які відіграють роль у регуляції імунної системи (у чоловіків ця хромосома непарна). Та наразі досліджень на тему різниці між імунною системою чоловіків і жінок та її здатности протистояти коронавірусу ніхто не проводив, тож достеменно говорити саме про роль статевих чинників ми не можемо. 

P.S. Те, що гігієна важлива для профілактики коронавірусу, – інформація підтверджена. Тож не забувайте мити руки, дезінфікувати предмети, до яких часто торкаєтеся (телефон, ручки дверцят, клавіатуру та мишку тощо), мити взуття та прати речі, в яких ходите на вулицю, прибирати у квартирі. І за можливістю якомога рідше ходити до магазинів/аптек та уникати контактів з іншими людьми.

Бажаємо міцного здоров’я та душевних сил пережити цей непростий для всіх нас час. Пам’ятайте – все точно буде добре.

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь