Спецпроєкти

Особистий календар: як менструальний цикл впливає на наш фізичний стан, зовнішній вигляд та загальний настрій


Процес менструації та менструальний цикл кожної жінки, яка досягла статевої зрілости, має свої особливості. Неможливо створити єдиний універсальний опис кожного дня циклу для всіх жінок. Але загальний механізм спільний для всіх. Якщо знати про нього, можна пояснити той чи той стан свого тіла або настрою, що значно полегшує життя.

Спробуймо розглянути окремі етапи циклу. У кожної жінки тривалість циклу різна, але як норму прийнято вважати від 21 до 35 днів. Тривалість також залежить від віку жінки: в підлітковому віці цикл зазвичай довший, а згодом поступово зменшується. 

1–2-й день 

Зазвичай вважають етапом циклу, що супроводжується найбільшим дискомфортом. 

Так, у перші дні часто бувають неприємні відчуття, організм втрачає велику кількість крови (найбільшу за весь період циклу). Втрата крови відбувається внаслідок виділення гормонів простагландинів, саме вони спричиняють скорочення матки. Цей процес відбувається, аби старий ендометрій відпав. Оскільки всі сили організму спрямовані саме на виділення одного гормона, інших поки бракує. Тому виникають болі в животі, може бути діарея, нудота, головний біль і навіть підвищення температури. Також може погіршитись загальний стан шкіри (вона може бути блідою), посилюється робота сальних залоз. Може виникнути потреба постійно приймати душ. 

Водночас інший важливий гормон — естроген — майже не виділяється. Спочатку всі сили витрачаються на процес заживання. 

Неприємні відчуття і поганий емоційний стан виникає через безліч чинників: стрес, неправильне харчування, прийом препаратів. Тому кожна жінка почувається в цей час по-різному. Для когось перші два дні циклу — це справжнє випробування, сильні болі, поганий настрій. Це доволі нормальна реакція організму. Але якщо ваш перший або/та другий день майже нічим не відрізняється від інших, це просто особливість організму. Головне — стежити за кількістю виділень, їх не повинно бути більше норми. Якщо потреба змінювати предмети особистої гігієни виникає щогодини, це можна назвати рясними місячними. Але загалом кількість крови, що втрачається за один цикл, має бути  приблизно 2–3 столові ложки (30–60 мл). 

3–5-й день 

Зараз найкращий час для будь-яких процедур, що потребують заживання (наприклад, процедури з догляду за обличчям, пілінги, стоматологічні процедури, епіляція тощо). Організм все ще витрачає всі сили на заживання, тому легше реагує на біль. 

Загальний настрій покращується. Починають виділятися інші гормони — естроген, окситоцин. Усі вони працюють на звуження судин. Крови стає вже менше. 

Можуть виникнути мігрені, головний біль, підвищений тиск. У цей час стає важче переносити подорожі, будь-які перепади тиску можуть викликати неприємні відчуття та слабкість. 

Зараз найкращий час приділити увагу своєму емоційному стану та убезпечити себе від стресу. У цей час організм починає готуватися до овуляції. Тому, якщо ви плануєте вагітність, уникайте того, що може викликати стрес саме у вас. 

Оскільки перед цим ви втратили певну кількість крови, добре буде відновити баланс заліза в організмі (можна додати до раціону яловичину, гречку, червоний перець, помідори, печінку та інші продукти з високим вмістом заліза). 

6–9-й день 

У цей період відбувається загальний підйом сил, настрою та енергії. Саме цей період (за 4–5 днів до овуляції) — найкращий час, щоб вирішити якомога більше важливих справ та реалізувати безліч планів. Ви почуваєтесь енергійною, сповненою сил та бажанням спробувати щось нове.

В організмі починає виділятися тестостерон та естроген у великих кількостях. Так організм готується до овуляції, незалежно від того, плануєте ви завагітніти чи ні. Високий рівень цих гормонів і є причиною чудового зовнішнього вигляду, стан шкіри покращується, може відчуватися загальна легкість в організмі, ніби ви схудли. Це пояснюється тим, що рідина, яка накопичується під час місячних та спричиняє набряки, поступово виходить. 

Ці дні — найкращий час для візиту до гінеколога. Під час овуляції виділення змінюються та можуть відрізнятися від звичайного стану, тому краще звернутися до лікаря перед овуляцією або вже після неї.

10–16-й день 

Це фаза фертильности — період, коли ймовірність завагітніти найвища. 

Організм готується до овуляції, кількість виділень значно збільшується, зокрема це можна спостерігати під час сексу — виділяється більше природної змазки. 

У ці дні є настрій спілкуватися з людьми: ви більш відкриті до нових знайомств, впевнені в собі. Завдяки тому, що кількість гормонів, які відповідають за лібідо, постійно збільшується. Може хотітися нових знайомств або навіть експериментів (наприклад, із зовнішністю або в сексуальному плані). 

День, коли починається овуляція, у кожної жінки — свій. Але зазвичай саме 14-й день прийнято вважати за час, коли ймовірність завагітніти максимальна. Але навіть за декілька днів до цього варто пам’ятати про контрацепцію (як і в будь-який інший, якщо ви не користуєтесь іншими методами з партнером/-кою). Якщо сперматозоїд потрапить до матки за декілька днів до овуляції, він ще може бути активним протягом 72 годин. Тому може відбутися процес запліднення. Календарний метод контрацеції, тобто розрахунок днів циклу, серед найменш ефективних. Пам’ятайте про це.

У день овуляції в яєчнику лопає фолікул. Цей процес може викликати болі внизу живота, здуття. Крім того, захисний шар, що вкриває матку, розріджується, тому в цей час організм особливо чутливий до інфекцій, що передаються статевим шляхом, — слід приділити увагу контрацепції.

17–21-й день 

Фаза фертильности поступово завершується. Емоції змінюються розсудливими діями. Це відбувається завдяки гормонам, естроген вже виділяється не в такій кількості. Водночас активно виділяється прогестерон. Може виникати здуття, процес травлення стає повільнішим, тому можуть з’являтися прищі. 

У цей час емоційний сплеск спадає, ви стаєте розсудливішою, можете краще розпізнавати емоції інших людей. 

Незалежно від того, відбулося запліднення під час овуляції чи ні, — організм починає поводитися так, ніби вагітність відбулася. Тому виділяється релаксин, який відповідає за еластичність суглобів під час пологів. Якщо ви займаєтеся спортом, варто використовувати фіксатори. 

22–28-й (та наступні) дні 

Починається підготовка організму до наступних місячних.

У цей час особливо важливо стежити за раціоном харчування. Варто зменшити кількість солодкого, солоного, кави та інших продуктів, що викликають у вас здуття. Молоко в каві та солоні продукти затримують рідину в організмі. Зараз кишківник працює трохи сповільнено, тому можуть виникати прищі або набряки. Можна замінити каву на чай, а замість коров’ячого молока вживати рослинне. Втім, ви знаєте свій організм і його реакції на різні продукти краще від інших. Якщо ви знаєте, який зараз у вас період циклу, то можете зрозуміти, чому процес травлення сповільнено або чому виникла певна реакція організму на якийсь продукт. 

Щодо настрою, то ви можете почати звертати більше уваги на негативні оцінки. Якщо рідина накопичується в організмі, може здатися, що збільшилася вага тіла. Але насправді це мине, як тільки почнеться новий цикл та процес оновлення. 

Може збільшитися розмір грудей, також можуть з’явитися неприємні відчуття, які посилюватимуться при дотиках. У цей час секс може відчуватися по-іншому: на дотики, які зазвичай викликали приємність, тіло відреагує інакше.

Зібраність та організація можуть трохи погіршитись, тому, якщо ви помітили, що почуваєтеся розгублено, — краще використовувати нотатки або інший спосіб запам’ятати важливі моменти. 

Якщо в останні дні циклу виникає пригнічений стан, поганий настрій, зменшується сексуальне бажання (або, навпаки, різко зростає), це цілком нормально. Усе можна пояснити рівнем гормонів: під час овуляції гормони, що відповідають за наше лібідо та відчуття радости, гарного самопочуття, були на максимумі, а в ці дні вони припиняють виділятися в такій кількості. З розумінням поставтеся до свого тіла та самопочуття. Якщо ви відчуваєте, що ваш стан може впливати на спілкування з іншими або з близькими, просто попередьте їх про це. Попросіть у них підтримки, проведіть час разом. 

Але пам’ятайте, в кожної жінки цей період минає по-різному. Якщо ви чудово почуваєтесь, готові до звершень та повні енергії, навряд чи варто піддаватися негативним емоціям тільки тому, що ви знаєте, який у вас день циклу. 

Ці знання слід використовувати, аби розуміти, чому ми можемо почуватися так чи так у різний час, і переконатися, що в цьому немає нічого дивного. Головне — це увага та любов до себе, свого тіла, емоцій та почуттів. І це стосується не тільки певних днів циклу, а кожного з них.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь