Спецпроєкти

5 книг про секс та дорослішання для дітей та підлітків


Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий! 

Відвертої та чесної розмови з дитиною про секс і про те, чому ми ним займаємося, не уникнути. Зараз є чимало варіантів, як адекватно та зрозуміло обговорити сексуальність, любов та фізіологію. Українські видавництва починають додавати до своїх редакційних планів книжки із сексосвіти, і ми разом з видавництвом #книголав відібрали видання для різного віку, щоб допомогти вам з вибором.

1. «Малечі про інтимні речі» Юлії Ярмоленко (видавництво «Талант»)

У нашій добірці це книжка для найменших читачів (4+). У цьому віці найчастіше діти цікавляться, як вони з’явилися на світ. Водночас у книжці також зосереджено увагу на фізіології чоловіків та жінок і важливих процесах та подіях, з якими їм доводиться мати справу ледь не щодня.

Книжка ознайомить дитину з будовою статевих органів, базовими правилами гігієни, важливими етапами дорослішання: поява ерекції у хлопчиків, ріст грудей та менструація у дівчаток. Можливо, не все дитині буде цікаво одразу, але добре, що до книжки можна буде за потреби повернутися, щоб отримати відповідь на своє запитання.

 

2. «Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про дівчаток та хлопчиків» Франсуази Буше (видавництво Artbooks)

Ця книжка Франсуази Буше закладає важливу базу для майбутніх стосунків. Можливо, це видання не стосується сексу безпосередньо, але в ньому йдеться про любов, підтримку і прийняття кожної особистости з її інтересами, перевагами та недоліками. Тексту всередині небагато, проте малюнки і «тезовість» історії спонукають читача самостійно заповнити прогалини, обговорити їх з іншими та відповідно інтерпретувати. Авторка приділяє також увагу сексуальній орієнтації та важливості вибору, тож ця книжка може стати вдалим «партнером» для розмови про сексуальність.

3. «Як я дорослішаю» Аніти Найк і Філа Вілкінсона (видавництво #книголав)

Якщо діти вже стоять на порозі перших підліткових змін, ці книжки (дві окремі – для хлопчика і для дівчинки) допоможуть усвідомити, що з ними відбуватиметься впродовж найближчих кількох років. 

Неминучі фізичні зміни та емоційні сплески, що виникають наслідок них, можуть бути потужним стресовим фактором. Страх перед змінами – це нормально, і що більше дитина може бути проінформованою, то менше тривожности вона відчуватиме в процесі. У книжках «Як я дорослішаю» не лише описано такі зміни, але й запропоновано корисні поради, як впоратися з проблемами, що ці зміни можуть провокувати.

Дорослим також буде корисно ознайомитися з цією інформацією, адже в цей період дуже важливо підтримати дитину та попіклуватися про здорові сімейні стосунки.

4. «Про секс. То як, поговоримо?» Ханни Віттон (видавництво #книголав)

Британська блогерка та амбасадорка сексосвіти Ханна Віттон вирішила написати книжку для підлітків про прийняття себе, здорові стосунки та безпечний секс. Саме тому вона зібрала коментарі експертів, провела інтерв’ю з людьми, які охоче поділилися особистим досвідом, не забула про наукові дослідження. Вийшов легкий та захопливий нонфікшн. «Про секс. То як, поговоримо?» – це заклик не соромитися та порушувати важливі питання, розвивати дискусію та ніколи не боятися бути відкритими до обговорення таких дражливих тем. Авторка не оминула увагою фізіологію та психологію стосунків, сексуальність, питання орієнтації, порно, секстингу та насильства.

В українському виданні є адаптовані фрагменти, що зорієнтують нашого читача, – від фахових коментарів медиків мережі лабораторій «Сінево» щодо ІПСШ до сторінки корисних ресурсів і телефонів гарячих ліній, за якими можна дізнатися потрібну інформацію або повідомити про випадок насильства.

Книжка буде цікава не лише підліткам, а й дорослим, які досі соромляться говорити про секс і не знають, якою має бути здорова комунікація між партнерами.

5. «Приховане диво. Вся правда про анатомію жінки» Ніни Брохманн і Еллен Стьоккен Дааль (видавництво «Вівсянка»)

У «Прихованому диві» розказано про фізіологію жінки, аспекти жіночої сексуальности, засоби контрацепції та проблеми зі статевим здоров’ям. Мета книжки – підвищити рівень усвідомлености щодо жіночої сексуальности та здоров’я, однак не варто думати, що це видання цілком дидактичне і нудне. Авторки не забувають жартувати там, де це доцільно, додавати до деяких розділів дотепні ілюстрації. Вони не перевантажують читача складними висновками або безліччю незрозумілих статистичних даних.

Книжка насамперед розрахована на дорослу авдиторію, але дівчатам-підліткам, яким цікаво дізнатися більше про свій організм та секс, вона теж стане в пригоді.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь