Спецпроєкти

Наскільки маски ефективні проти коронавірусу?


Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

Доки одні скуповували маски в аптеках, а інші казали, що це недієвий захист від вірусу, українська влада посилила карантинні заходи. Відучора у громадських місцях не можна перебувати без маски чи респіратора. За порушення умов карантину передбачено штраф від 17 до 34 тисяч гривень.

Про захисні функції маски та міти щодо них ми поговорили з вірусологом Тетяною Мудрак. З’ясували, наскільки маски дієво захищають, як правильно ними користуватися і чого робити точно не треба.

Трохи з історії: вперше маску надягли хірурги у 1896 році. Вона захищала їх від бризок крови під час операцій, а пацієнтів — від слини хірургів, які могли випадково почати чхати або кашляти.

Яка головна функція маски?

Маска потрібна, щоби затримувати великі краплі, що їх виділяє людина, кашляючи або чхаючи (більше 5 мікрометрів у діаметрі). Однак дрібні краплі все одно залишаються в повітрі, і саме вони передають віруси (не лише COVID-19) повітряно-крапельним шляхом. 

Кому потрібні маски?

Окрім лікарів, масок потребують люди, які вже захворіли. У ситуації, коли багато хто не знає про власну хворобу (немає масового тестування; заперечення у багатьох людей необхідности звертатися до лікаря), її потрібно носити всім.

Чи захищає маска на 100%?

Ні, звичайна одноразова точно не захистить вас на 100%: вона не ефективна і наполовину. Та сутність носіння маски в іншому: ви захищаєтеся не від інших людей, а інших людей від себе.

Які основні недоліки масок?

  • Вони не можуть захистити очі. А вірус передається і через слизову ока. Тому для кращого захисту лікарі радять, окрім масок, надягати і спеціальні окуляри.
  • Звичайні маски не дуже щільно прилягають до носа та рота.
  • Маски можуть підвищувати бажання доторкнутися до обличчя. До того ж далеко не всі з них зручні, тому їх нерідко знімають, натягаючи на підборіддя.

Як правильно користуватися масками?

  • Одноразову маску потрібно носити в громадських місцях та змінювати принаймні кожні три години. Носити її довше немає сенсу — так само, як і використовувати ще раз. Тож якщо ви часто кудись виходите або працюєте не віддалено, на день вам може знадобитися близько 5 одноразових масок.
  • Значно ефективніше від одноразових масок захищають респіратори FFP2 и FFP3. Вони затримують до 95% усіх вхідних мікрочасток — за умови, що респіратор щільно прилягає до обличчя. Крім того, ще одним варіантом захисту є багаторазові маски, що їх можна прати в гарячій воді або прасувати за високої температури.
  • Знімати маску теж потрібно правильно — тримаючи за зав’язки або тасьму. В жодному разі не варто торкатися передньої частини. Після зняття маски обов’язково мити руки з милом або хоча б скористатися санітайзером.

Маска чи самоізолювання?

Є сенс носити маску (а тепер це ще й обов’язкова умова), та варто пам’ятати: звичайна одноразова не захистить на 100%, а радше допоможе вберегти інших від потенційного зараження. Значно більше сенсу в тому, щоби самоізолюватися і мінімізувати будь-які контакти. 

Чого не варто робити з одноразовою маскою?

  • Надягати ще раз після використання або носити більше трьох годин.
  • Неправильно утилізувати, наприклад, викидати прямо на вулиці. Сподіваємося, що ніхто з вас так не робить, та на вулицях справді можна побачити маски, що лежать на землі. Викидати маску варто до контейнера, що щільно закривається.
  • Не мити руки до і після її заміни. Обов’язково дезінфікуйте руки перед тим, як надягти маску. Після її зняття це також необхідно зробити.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь