Спецпроєкти

Глибоке горло. Як люди дивилися порно в кінотеатрах і чому не роблять цього зараз


Пам’ятаєте сцену з фільму «Таксист»: герой Роберта де Ніро витрачає всі гроші на відвідування кінотеатрів із порнографічними фільмами та навіть запрошує туди на побачення дівчину своєї мрії? Щоправда, вона не оцінює такого жесту та тікає від свого прихильника. Схожі сцени можна спостерігати й у нещодавніх стрічках: про кінотеатри для дорослих розмовляють персонажі «Одного разу в Голлівуді» Тарантіно або ж нового серіалу «Голлівуд» Раяна Мерфі. 

Усі ці події відбуваються в минулому: з 40-х до 80-х років. Це десятиліття, коли погляди мешканців США та європейських країн були значно консервативнішими за сьогодення. Чому ж у минулому столітті перегляд порно посеред людей у кінотеатрах сприймався адекватно, а сьогодні став максимально інтимною справою? Спробуємо розібратися.

Історія

Одразу нагадаємо, що відеопрокати стали популярними лише у вісімдесятих, а в дев’яності з’явився доступний інтернет, тож порнографію поширювати було ще простіше. Тобто як тільки у людей з’явилася можливість дивитися дорослі фільми на самоті – вони нею радо скористалися. До цього ж секскінотеатри були єдиним місцем, де можна було побачити порнографію.

Тривалий час кіно для дорослих було нелегальним: тоді як перші німі порнофільми поширювалися ще в двадцяті, до скасування Кодекса Гейза в 1968 році їх показувати не наважувалися (щонайменше в Америці). Першим штатом, де з’явилися секскінотеатри була (звісно!) Каліфорнія. Голлівуд швидко опанував для себе цю бізнес-сферу. 

Таким чином у США в шістдесятих роках функціонувало близько 20 кінотеатрів, які показували тільки еротичне кіно, а вже в сімдесятих їхня кількість зросла до 750. 

Саме 1970-ті зараз визнані «золотою добою» порнокінотеатрів. На прем’єри на кшталт «Глибокого горла» (1972) або «Деббі підкорює Даллас» (1978) вишукувалися черги різноманітної авдиторії. Хтось ходив на такі фільми з метою мастурбації чи заняття сексом із партнером/-кою (деякі кінотеатри облаштовували спеціальними кабінками), але було багато глядачів «по приколу». Піти на порно в кіно в певних креативних спільнотах було ознакою прогресивности та постіронічного погляду на життя. Це поєднувалося з хвилею сексреволюції, яка охопила Америку з кінця шістдесятих.

Ще в цей період відбулося роз’єднання порнокінотеатрів на два типи: з гетеро- та гомосексуальними сценами. Другі з них стали локаціями для гуртування ЛГБТ-спільноти та часто допомагали квірлюдям об’єднуватися для подальшої боротьби за свої права. За соціальним значенням такі кінотеатри не поступалися спеціальним гей-барам і клубам, які також сприяли формуванню спільноти.

Ще по всій країні користувалася популярністю мережа автокінотеатрів Durand Dirties. У власних автівках глядачі почувалися ізольованішими та захищенішими, що збирало перед вуличними екранами значно більше людей на перегляд порно, ніж у приміщеннях кінозалів. 

Такий бум тривав недовго: вже у вісімдесятих секскінотеатрів стало трохи понад дві сотні. А ще за десятиліття їхня кількість повернулася на початкові позиції: їх залишилося кілька десятків на всі Штати. А все порно стало доступним через кілька клацань на клавіатурі комп’ютерів.

Чи можливі такі кінотеатри сьогодні?

Сьогодні до історії порнокінотеатрів у США та Європі ставляться з деякою ностальгією й періодично намагаються реконструювати цей формат. Щоправда, популярністю такі заклади вже майже не користуються. Наприклад, у Лос-Анджелесі зараз ледве-ледве працюють два порнокінотеатри, які привертають увагу авдиторії тільки своєю історією: вони пережили «золоту добу» індустрії та допомагають поностальгувати. 

Один із небагатьох успішних прикладів – дорослі клуби-кінотеатри в Берліні. Вони поєднують у собі кілька форматів: клубу для свінгерських вечірок, сексшопів і, власне, секскінотеатрів. Тобто самостійно дорослі фільми поза домом зацікавити авдиторію не можуть.    

Для багатьох дослідників сексуальности порнокінотеатри стали лакмусовим папірцем. Навіть коли звідусіль людину атакують зображення сексу, їй комфортніше усамітнитися, коли доходить до справи. Це не змогли виправити ні сексуальна революція, ні голосні прем’єри еротичних фільмів.  

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь