Спецпроєкти

Скільки чоловіків в Україні брали декретну відпустку? Які є перешкоди?


З’ясовуємо, скільки чоловіків в Україні йшли в декрет (спойлер – не дуже багато) і чому відпустка з догляду за дитиною вважається жіночою справою.

Цьогоріч в Україні вдруге офіційно відзначатимуть День батька. До 2019 року День батька не мав офіційного статусу в Україні. 

Досі в українському суспільстві поширені стереотипи щодо моделей подружніх стосунків. Ми звикли, що піклування про дітей майже цілком лежить на матерях. Батько ж часто вважається утримувачем родини.

Чи знали ви, що тільки 44% чоловіків в Україні знають про можливість відпустки з догляду за дитиною для них і лише 27% чоловіків користувалися відпусткою?

  • 70% чоловіків в Україні вважають, що основний обов’язок жінки – піклуватись про власний дім та готувати для родини.
  • Понад 40% чоловіків в Україні вірять, що жінка повинна покинути оплачувану роботу, щоб більше часу присвятити родині.
  • Понад 60% чоловіків вважають, що зміна підгузників, купання та годування немовлят – це обов’язки матері.
  • 60% шлюбів в Україні розпадається зокрема через нерівномірний розподіл обов’язків у родині.
Залучення батька до виховання та піклування про дітей, до рівномірного розподілу домашніх обов’язків сприяє гармонійним стосункам та розвитку емоційного зв’язку з дітьми.
«Відповідальне батьківство – це не просто сучасний тренд. Це важлива складова забезпечення гендерної рівности задля кращих стосунків у родинах та громадах. Коли тати беруть декретну відпустку, виконують свою частину догляду за дітьми та домашніх обов’язків, то й мами здоровіші, вони рідше впадають у депресію і краще переживають відновлення своєї професійної кар’єри та економічної незалежности», – зазначив Хайме Надаль, Представник Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, UNFPA.

За словами Хайме, у Швеції кожен батько має 90 днів оплачуваної батьківської відпустки, яка не підлягає передачі. Батькам в Естонії надають два тижні оплачуваного часу для налагодження зв’язку зі своєю дитиною.

Зараз Україна наближається до узаконення рівних можливостей реалізувати свої батьківські права. Сьогодні, 19 червня, депутати/-ки МФО «Рівні можливості» зареєстрували Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною». Проєкт розширює можливості українських чоловіків для  поєднання професійної діяльности із сімейними обов’язками та вихованням дітей. Також у ньому є пропозиція запровадити новий вид відпустки для чоловіків – відпустку, коли народжується дитина.
Цей законопроект – перший крок України у виконанні її зобов’язань у межах міжнародного «Партнерства Біарріц» зі встановлення рівних прав для жінок і чоловіків у всіх сферах життя. Приєднання України до «Партнерства» ініціювала перша леді Олена Зеленська та підтримав Кабінет Міністрів.

Фотопроєкт до Дня Батька в Україні, в якому взяли участь 19 відомих українських татусів із різних сфер – політиків, спортсменів, урядовців, співаків та шоуменів, – ви можете переглянути за посиланням.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь