Спецпроєкти

Розбрат, війна, секс і таємниці: вісім книжок про напружені сімейні стосунки


Мало кому з нас вдається уникнути сімейних конфліктів. Ще менша кількість людей може їх врівноважено розв’язати – і від цього гірко.

Класична панацея від болю – це книжки. Секрет у тому, що історії із чужого життя, в яких ми проживаємо свої конфлікти, дозволяють подивитися на всі прикрощі «згори» і підшукати правильне рішення. 

Ось вісім хороших книжок про сімейні конфлікти, які зроблять нас усіх кращими.

«Любов гіка» Кетрін Данн (1989)

Instagram / @mleonardis

Головні герої «Любови гіка» – подружжя, що володіє цирком і навмисне народжує потворних дітей, аби утримувати інтерес до своєї справи. Самі ж діти – Артуро з ластами на ногах і манією величі, сіамські близнючки Іфі та Еллі і горбатий брат-альбінос Олі – протистоять одне одному в дусі Макіавеллі.

Ця книжка присвячена сімейним цінностям, жахіттям дитинства, сектицизму та відносності норми. Серед прихильників роману – Флі з Red Hot Chili Peppers, модельєр Жан-Поль Готьє і Кортні Лав. 

«Поправки» Джонатан Франзен (2001)

Instagram / @beeeeyou

Чоловік Енід Ламберт втрачає зв’язок із реальністю. Він все частіше зачиняється в підвалі та все рідше розуміє, що говорить дружина. У дітей подружжя теж є проблеми: старший син Гері став жорсткоми матеріалістом та намагається переселити батьків з власного будинку в маленьку квартиру; середній, Чіп, несподівано для всіх кинув науку, переїхав у Нью-Йорк і почав писати сценарій; а наймолодша Деніз пішла від чоловіка заради іншого, одруженого. 

Коли батькові стає занадто погано, родина зустрічається, щоб зіткнутися з усіма своїми травмами.

Дії роману простягаються від Середнього Заходу до Волл-стріт і Східної Європи. Франзена називають чи не найголовнішим інтерпретатором американського суспільства, а «Поправки» – грандіозною увертюрою 21 століття.

«Ось я» Джонатан Сафран Фоєр (2016)

Instagram / @hordetska

«Ось я» – це історія про руйнування сім’ї під час кризи. Коли Джейкоб, Джулія та троє їхніх дітей змушені зрозуміти, що живуть не так, як хочуть, відбувається землетрус, який спричиняє війну на Ближньому Заході. У таких умовах герої переосмислюють значення дому і цінність життя.

У книжці йдеться про складності самоствердження і про те, як залишатися хорошою людиною після непрощенних помилок. 

«Несказане» Селесте Інґ (2014)

Instagram / @ua_book_time

Огайо, 1970-ті. Лідія, улюблена донька Мерлін та Джеймса Лі, помирає, але її батьки про це ще не знають. Вони впевнені, що дитина здійснить усі мрії, які не змогли здійснити вони самі. І коли тіло дівчинки знаходять в озері, в родині починається хаос.

«Несказане» – це одночасно й історія про сімейні таємниці, і родинний портрет. У романі йдеться про складнощі порозуміння матерів та дочок, батьків та синів, чоловіків і дружин. Це перший роман Селесте Інґ, за книгами якої вже знято два серіали.   

«Моя найдорожча» Габріель Телент (2017)

Instagram / @innspirit

14-річна Джулія вміє полювати і стріляти з усієї зброї, що висить у неї на стіні. Їй здається, що батько любить її понад усе на світі, хоча він ненавидить людей і користується тілом доньки задля своєї втіхи. Джулія не розуміє, чому так сильно відрізняється від інших дівчат у школі і чому межа між коханням та болем така непомітна. А коли починає дружити з хлопцем, батько скаженіє і перетворює її життя на пекло.

Це роман про силу довіри до людей, які нам найбільше шкодять, і про те, що іноді правильне рішення – це піти за невідомим. 

«Осина фабрика» Ієн Бенкс (1984)

Instagram / @rainbow.inthesky

Дивакуватий підліток Френк живе з батьком за далеким шотландським селом. Їхнє життя складно назвати нормальним: мати пішла, старший брат у психлікарні, а батько вимагає забагато уваги. Френк намагається дати почуттям волю в дивний спосіб – катує і приносить у жертву ос в середині старого циферблата. 

Коли Френк дізнається, що брат втік із психлікарні, йому доводиться дізнатися про себе дещо дуже жахливе. 

«Осину фабрику», яка стала дебютом Ієна Бенкса, видання The Independent додало  до списка «100 найкращих книжок ХХ століття». 

«Станція на шляху туди, де краще» Бенджамін Вуд (2018)

Instagram / @beverleyhasread

Упродовж 20 років Деніела мучили дитячі травми, які він не міг подолати. У дитинстві він з батьком вирушив на північ – у поїздку, яка мала врятувати їхні стосунки. Однак що далі вони їхали, то більше розкривалася батьківська брехня, він впадав у відчай та травмував сина, для якого цей випадок визначив усе подальше життя.

Це глибока психологічна драма з непередбачуваними сюжетними поворотами. Письменник добре пропрацював розвиток героя, тому стиль мислення маленького хлопчика помітно відрізняється від стилю мислення дорослого чоловіка.

«Альтруїсти» Ендрю Рідкер (2019)

Instagram / @thatandthis.design

Артур, батько двох дітей, вибудовує схему повернення спадку його колишньої дружини. Він дістався його сину, тривожному аскетові Ітану, та доньці Меггі, яка вдається до примусової бідности. Майже втративши будинок, Артур запрошує дітей до себе, вдаючи примирення. Проте замість примирення відчиняється скринька Пандори з давніми образами та спогадами, які обертаються довкола загиблої матері Ітана і Меггі Франсін.

Це роман про бідність, привілеї, політику, зраду, американську пивну промисловість і про те, що означає «бути хорошою людиною». 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь