Спецпроєкти

Іноді я плачу під час сексу. Коли це добре, а коли – погано?


Якщо ви ніколи не плакали під час сексу, то принаймні чули, що так буває в інших. В науці один з різновидів цього явища визначають як посткоїтальну дисфорію, але – ні, ця характеристика ще не свідчить про хворобу та приреченість.

Однак якщо ми плачемо без задоволення, то варто хоча б приблизно зрозуміти, як влаштований цей механізм, щоб зменшити градус напруги. Ось що треба знати про сльози під час та після сексу.

Коли плакати під час сексу – нормально?

На гормональному рівні сльози щастя під час та після оргазму пояснюються різкими сплеском і спадом «гормону обіймашок» окситоцину та «гормону радости» дофаміну. 

Докторка наук із сексуального здоров’я Емілі Наґоскі стверджує – сльози під час сексу в різних контекстах – нормальне явище. Це і секс з коханою людиною, і з нещодавніми знайомими, і при мастурбації, коли потрібно зняти напругу, і у близькості з приємною невизначеністю – наприклад, з колишніми. 

Щоб заплакати від щастя під час чи після сексу, важливі не стільки відчуття, скільки їхня інтенсивність, вважає експертка.

Якщо від плачу вам стає легше, то причин звертатися до лікаря немає. Хіба що не забудьте попередити про це партнерів/-ок.

Коли плач під час сексу перетворюється на клінічну проблему?

Секстерапевтка Сарі Купер радить звертатися до лікаря у трьох випадках: вам надто важко вгамувати цей плач; ви відчуваєте, що після нього стає тільки гірше; ви не можете самостійно вихопити корінь проблеми та пояснити причини партнерові/-ці

Нещасливий плач під час сексу у 2011 році пояснили як вияв посткоїтальної дисфорії – досвіду, за якого секс і оргазм спричиняють не ейфорію, а до меланхолію, плаксивість, тривожність, роздратованість і психомоторне збудження (балакучість та метушливість). Ці відчуття змушують нас, наприклад, негайно віддалятися від партнерів/-ок чи пригнічувати їх – навіть якщо жорсткість сексу ідеальна.

ПКД властива і жінкам, і чоловікам: під час досліджень серед європеоїдних жінок від 18 до 55 років її виявили у 47%, а серед чоловіків – у 41%. При посткоїтальній дисфорії частіше плачуть саме жінки.

Поки точно не відомо, що саме призводить до неї, натомість співавтор дослідження 2011 року припускає, що ПКД варто розглядати як біопсихологічну модель з трьох складників: генетичної схильности, гормонів та психології. 

Ось приблизний перелік психологічних проблем, які змушують нас сумно плакати під час сексу:

 • Почуття провини
 • Почуття втрати
 • Почуття меншовартости
 • Неготовність займатися сексом
 • Страх розчарувати 
 • Образа у стосунках
 • Неприємна комунікація до та після сексу
 • Невиправдані очікування
 • Сором через своє тіло
 • Пози/рухи/слова, які нагадують про пережитий аб’юз або насилля
 • Стрес, тривожність та проблеми на роботі
 • Депресія

Що як мої відчуття схожі на це? Як обговорити з близькою людиною?

Про такі тендітні матерії варто говорити, тільки коли ви фізично та духовно почуватиметесь у безпеці. Пояснюйте свої почуття за допомогою «Я»-тверджень, щоб не перекладати на партнера/-ку емоційну відповідальність за ваші почуття.

Якщо все ж не хочете обговорювати, подумайте:

 • Що такого робить партнер/-ка, що вас тригерить?
 • Що саме змушує вас почуватися погано під час сексу?
 • Ви справді пережили і відпустили травматичний досвід?
 • Як часто ви почуваєтесь погано під час сексу?

А якщо я відчуваю, що секс робить боляче моїй близькій людині?

Якщо ви це відчули, то так само за допомогою «Я»-тверджень поясніть, що хочете краще зрозуміти її потреби. «Я відчуваю, що тобі не завжди добре під час сексу і хочу зрозуміти, звідки в мене це відчуття. Ти готова/-ий обговорити це зараз?».

Якщо партнер/-ка готовий/-а, просто вислухайте. Спитайте, чим можна допомогти – можливо, вас попросять взяти ситуацію у свої руки, а можливо, просто бути поруч.

Якщо ви не отримали згоди, спробуйте не ображатися. Можливо, ваш/-а партнер/-ка зараз хвилюється, тому що сам/-а не розуміє причини і не хоче спровокувати вас на поспішні висновки.

Якщо у вас попросять трохи часу – дайте його. Важливо показати близькій людині, що її комфорт – у ваших інтересах також, скільки б часу не знадобилося.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь