Спецпроєкти

В Україні оприлюднили архів УПА. Його знайшли в закопаному в лісі бідоні з-під молока


В Україні оцифрували та оприлюднили архів Української повстанської армії. Його знайшли у схованці в лісі в 2009 році.

Про це повідомив Центр досліджень визвольного руху у фейсбук.

Документи були сховані в металевому бідоні з-під молока в лісі поблизу села Лапаївка Львівської області. За підрахунками істориків, їх закопали восени 1950 року. Ймовріно, таким чином повстанці сподівалися врятувати свідчення про їхню боротьбу.

«Лапаївський архів є унікальною знахідкою для науковців і громадськості. Знайдений масив містить зокрема поради для підпільної друкарні, описи вибухівки, інструкція про ведення фінансів, поіменні списки загиблих повстанців із біографіями й описами обставин загибелі. Ми припускаємо, що архів збирали для Проводу ОУН, імовірно, частина з документів призначалася для генерала Романа Шухевича, головного командира УПА», — пояснив історик і член Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий.

Оцифровані та оприлюднені такі документи:

  • документи СБ ОУН: інструкції, протоколи допитів;
  • тексти підполковника УПА Степана Фрасуляка – «Хмеля», який керував підготовкою повстанців;
  • звіти підпілля з Волині, Львівщини, Дрогобиччини, Рівненщини, Станіславщини, Тернопільщини;
  • вишкільні матеріали, інструкції, листівки;
  • накази про присвоєння звань воякам УПА;
  • списки загиблих у боротьбі з більшовиками, некрологи.

⚡️Викопаний в лісі архів УПА виклали онлайн? 320 документів підпільників, закопаних у лісі на Львівщині, через 70…

Posted by Центр Досліджень Визвольного Руху on Friday, January 15, 2021

Окремої уваги звслуговують уривки з листів селян, яких депортували в Сибір. Люди голодують і просять родичів про допомогу:

«…Прошу тебе, не забувай про мене, рятуй, чим можна і як можна, бо дуже тяжко жити… Прошу вас, дорогі родичі, требуйте дітей додому, хай з голоду не вмирають».

Також архів містить поіменний список вивезених у Сибір дітей, юнаків і старих людей. Повстанці описали й жорстоку процедуру вивезення людей більшовиками і зібрали статистичні дані про депортації в одному з районів.

Раніше ми розпвідали, що держава цілком скоротила фінансування Архіву національної пам’яті. У березні, під час формування фонду для боротьби з коронавірусом, програму, якою передбачено реконструкцію приміщення, куди мають бути звезені матеріали чекістів, скоротили до нуля.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь