Спецпроєкти

Люди дощу: геніальні особистості із синдромом Саванта


Синдром Саванта, або савантизм – рідкісний стан, за якого люди із серйозними психічними вадами (наприклад, аутичний розлад) мають у мозку «острівок геніальности». Майже завжди феномен пов’язаний з фантастичною пам’яттю та творчими здібностями.

Сьогодні розповідаємо про відомих особистостей із савантизмом та їхні дивовижні таланти.

Кім Пік

Найвідомішою людиною із синдромом Саванта є герой фільму 1988 року «Людина дощу» Реймонд Беббіт. Режисера надихнула історія реального чоловіка із цим синдромом. Американець Кім Пік запам’ятав за життя понад 12 тисяч книг та мав енциклопедичні знання з географії, музики, літератури, історії та спорту. 

Він також міг назвати всі телефонні коди США та поштові індекси великих міст. Кім пам’ятав мапи в передній частині телефонних книг, міг точно розповісти, як переїхати з одного міста США в інше.


Чоловік мав унікальні здібності в читанні, адже одночасно сканував одну сторінку лівим оком, а іншу – правим. Вміст двох сторінок він запам’ятовував за 8 секунд.

Кім народився з макроцефалією – пошкодженим мозочком та відсутністю пучка нервів, який зазвичай з’єднує дві півкулі мозку. Лікарі припускають, що нейрони Кіма встановили незвичні зв’язки, бо в нього в мозку немає мозолистого тіла, що й призвело до збільшення місткости пам’яті.

Рекс Льюїс-Клак

Рекс Льюїс-Клак народився з церебральною арахноїдальною кістою та з формою сліпоти, яка називається септооптичною дисплазією.

Коли хлопчикові було 2 роки, він спробував грати на фортепіано. До  5 років був самоучкою, а потім почав брати уроки гри у викладача.

Під час одного з перших занять вчитель показав Рексу одну гаму – того ж дня хлопчик відтворив інші 11 гам самостійно. Вже у 7 років Льюїса-Клака назвали геніальним музикантом-савантом. А от загальну освіту хлопчик здобував у державній школі.

Учені стверджують, що з таким поєднанням хвороби та геніальности живе менше ніж 100 людей у всьому світі.  2011 року Science Channel випустили документальний фільм про Рекса як одну з восьми частин серії «Геніальні розуми».

Даніель Таммет

Британець Даніель Таммет став відомим, коли прочитав 22 514 цифр числа Пі після коми. Він перераховував їх понад 5 годин. 

Даніель вільно розмовляє 11 мовами, а 2007-го він вивчив ісландську лише за тиждень. Із цього приводу в Даніеля взяли інтерв’ю на ісландському телебаченні.

Ще одним талантом хлопця є те, що він бачить цифри. Ця рідкісна здатність називається синестезія. Даніель каже, що кожне число від 1 до 10 тисяч має свою унікальну форму, колір, текстуру та відчуття. Цифра 289 для нього потворна, а от 333 дуже приваблива.

Про хлопця навіть зняли документальний фільм під назвою «Надзвичайні люди. Хлопчик з неймовірним мозком».

Мері Темпл Грандін

Синдром Саванта значно рідше трапляється у жінок, та Мері Темпл Грандін належить до цієї невеликої спільноти. Вона – американська вчена та активістка, прихильниця гуманного ставлення до худоби та авторка наукових праць про поведінку тварин. 

Дворічній Грандін ставили діагноз «пошкодження мозку», але формально не діагностували аутизм до повноліття. Мері одна з перших осіб, яка задокументувала свій особистий досвід та розповіла про аутизм у власній книзі. 

Зараз Мері є членкинею факультету зоологічних наук у коледжі сільськогосподарських наук в Університеті штату Колорадо та займається науковою працею.

2010-го Time 100 оголосив щорічний список 100 найвпливовіших людей у світі, і в категорії «Герої» була й Грандін. Про жінку також зняли фільм «Храм Грандін», він отримав нагороди  «Еммі» та «Золотий глобус». 

Стівен Вілтшир

Стівен Вілтшир британський художник-архітектор з аутизмом та синдромом Саванта. Він відомий своєю здатністю намалювати пейзаж із пам’яті, побачивши його лише один раз. 

Ще змалечку Стівен виявляв пристрасть до малювання. Спочатку це були тварини, потім автобуси, а згодом будівлі та визначні пам’ятки міста. Протягом свого раннього дитинства Стівен не міг розмовляти, але натомість спілкувався з батьками за допомогою своїх малюнків.

Сьогодні Стівен художник з унікальним талантом, якого називають «людиною-камерою». Побачивши міський пейзаж лише один раз (наприклад, з літака), він може ідеально намалювати його з пам’яті. Дивовижно, але Стівен відтворює  навіть кількість поверхів і вікон у кожній будівлі. Після своєї короткої поїздки на вертольоті над Токіо він намалював ідеальний 10-метровий ландшафт міста.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 🧐