Спецпроєкти

Секс з чітким «так»: чому відсутність активної згоди може травмувати і привести вас до в’язниці


Це дуже дивно і страшно, але в моєму оточенні нема жінки, яку жодного разу не гвалтували. Це здається жорсткою маніпуляцією, але зараз розповім, про що я.

У суспільстві прийнято вважати згвалтуванням, коли один або одна з учасників процесу активно проти статевого акту і показує це своїми діями і словами. Проте це не зовсім так. Є моменти, коли людина може впадати у різні стани – від шоку до сорому, коли просто не може чинити опір і вимушена піддаватися.

Секс без активної згоди — згвалтування

Одна знайома розповідала історію, як після романтичного вечора зі своїм партнером та сексом вночі на ранок він взяв її силою, розпочавши свою справу, ще коли вона спала. Звісно, спросоння тобі важко зрозуміти, що наразі відбувається, важко обрати, як правильно діяти. Тому перше, що спало на думку в цьому випадку – просто підкоритися обставинам.

Чи було це згвалтування? Технічно так, адже прямої згоди на секс партнер не отримав.

11 січня 2019 року до українського законодавства внесені зміни, що розцінюють секс без прямої згоди як згвалтування. Такі закони також діють у 10 країнах Європи, зокрема в Швеції, Німеччині, Великій Британії, Бельгії.

Під час набуття чинності цих норм медіапростір буквально вибухнув фейками про обов’язкові письмові угоди, які необхідно заповнювати перед кожним статевим актом. Але такого в законах точно немає. Насправді у законі акцент робиться більше на кваліфікацію ознак насильства, а не на форми письмових дозволів на статевий контакт.​

Згідно зі змінами, поняття «зґвалтування» визначається як «вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи».

Натомість є поняття «згоди на секс». Воно дійсно не розшифроване – по суті, ви можете отримати усну згоду від партнера чи партнерки, але якщо виникне проблема і вам доведеться йти до суду, то буде ваше слово проти його/ її слів. Але сьогодні говоримо геть не про закони.

Що таке активна згода?

Часто можна почути сталий стереотип, що якщо жінка каже «ні» – це насправді означає «так». І з оцими всіма «ні» та «так» відбувається якась плутанина. Тому пропоную просто про це забути і почати з чистого аркушу, де «ні» – це все ж «ні».

Натомість на нашому аркуші запишемо фразу: «Перед будь-якою дією, що несе сексуальний характер або може сприйматися так, слід спитати дозволу».

Особисто мені дуже подобається популярне в Україні відео, де показують, як працює культура згоди на прикладі чаю.

Може бути, вам здається незручним усно запитати кого-то, чи хоче він/вона поцілуватися або зайнятися з вами сексом – саме це почуття і є причиною того, що нам потрібна культура згоди. Коли у нас є культура згоди, немає нічого поганого в тому, щоб запитати. Це просто частина досвіду.

Так важливо поважати «ні» або будь-яку неоднозначну реакцію – лише стовідсоткове «так» в словах чи діях. Культура згоди полягає в тому, щоб цінувати іншу людину настільки, щоб дозволити ухвалювати власні рішення.

Найбільша омана у цій темі – що згоду отримано, якщо ніхто не говорить «ні». Як варіант, «мовчання – знак згоди». Зрозуміти, яка це страшна дурість, можна, хоча б глянувши на кількість книг (не про секс, про бізнес в основному), де дорослих людей спеціально вчать говорити «ні», відмовляти у проханні, не погоджуватися на те, що не влаштовує або влаштовує лише частково. Якби це всім було так просто, то не вчили б і мільйонні тиражі таких книжок б не розкуповували, вірно?

Ось чотири критерії згоди:

  • чітке «так»;
  • активна фізична участь;
  • рівність партнерів;
  • можливість скасування.

Водночас банальні маніпулятивні фрази «чого ти ламаєшся, тобі сподобається», «ти ж казав/ла, що любиш секс», «але ж ми вже спали» – не є запитом на згоду.

Окрему увагу на 4 пункт. Якщо людина каже вам «так», вона може передумати в ту ж саму секунду або вже після початку дійства.

Алкоголь

Найчастіше цей пункт спливає, коли один або обидва учасника перебрали з алкоголем або речовинами. Затуманений мозок цілком може видати протяжне «дтааак» у відповідь на пікантну пропозицію, але, якщо дівчина не в змозі поворухнутися, про жодну згоду не може йтися.

Трохи алкоголю – не страшно. Дешеве і сердите правило тут таке: якщо партнерка така сп’яніла, що ви не довірили б їй вести свою машину, поки ви на пасажирському, згоди вона дати не може.

Експеримент з Тіндером

Я декілька місяців поспіль проводила невелике дослідження. Тоді у мене була активна фаза побачень з Тіндера і кожному з хлопців, яких я зустрічала, розповідала про культуру згоди та дивилася на реакцію і подальші дії.

Було декілька заперечень, які зустрічалися найчастіше.

«Багато дівчат носять образ неприступної панянки, якої треба добиватися, тому навіть якщо вона хотітиме, вона ніколи не зізнається в цьому». Це дійсно популярна рольова модель як серед дівчат, так і серед хлопців. Але конструкція «навіть якщо вона хотітиме, то не погодиться» – програш. Бо на 100% впевненим в тому, що вона погодиться, ти не можеш аж ніяк. А без цього про інтимну близькість йтися не може, інакше – можеш порушити власні кордони цієї людини.

«Декого збуджує, коли її беруть силою – грубий секс з елементами згвалтування». Є і такі. В багатьох випадках така сексуальна поведінка спричинена травматичним досвідом з минулого. Тому підіграючи партнерці, ви культивуєте в ній цю травму. Якщо вам обом просто подобається грубий секс, зустріньтеся десь на нейтральній території, обговоріть умови, придумайте стоп-слово, проговоріть сценарій та домовтеся про час та місце. Пряме питання «тебе все влаштовує в цьому сценарії?» допоможе зрозуміти, що все ок. Ну чи не ок. Тоді краще або наново обговорити, або взагалі скасувати зустріч.

«Питання перед поцілунком, петингом або самим статевим актом можуть “збити настрій”». Можливо, і можуть. Але так ти точно будеш впевнений, що нікого не гвалтуєш у цей момент. Це дорожче, аніж збитий настрій, який повернеться за секунду після того, як вона дасть дозвіл. До речі, для багатьох дівчат ці питання – знак глибокої поваги до їхніх особистих кордонів. Тому пряме питання може ще й довести, що ви опікуєтеся та переживаєте за її емоційний стан.

«Вона може подумати, що я нерішучий, і не захоче більше мати нічого спільного». Не зустрічала жодного випадку, коли б пара розходилася через питання «можна тебе поцілувати?» або «ти дійсно хочеш сексу зі мною зараз?».

«Навіщо щоразу питати? Вона/він ж уже погодилася/вся на петинг, отже, згодна/-ен і на секс». О ні, тут ви стовідсотково помиляєтеся. На будь-яку нову дію потрібна згода. Умовно, ви просите в перукарні підстригти вам волосся на висках, а вас без згоди голять наголо – відчуваєте різницю?

«А якщо у нас був вже секс і вона активно погодилася, навіщо наступного разу питати?». Ну тут все просто. Бо вона може сьогодні хотіти, а завтра – ні. Це цілком нормально.

Загалом в наших головах закладено безліч стереотипів ще з дитинства. Хлопчиків вчать, що ті мають застосовувати силу, бути мужніми та кремезними, активними в стосунках та сексі. Дівчат – що вони мають піддаватися чоловікові, довіряти йому в усьому та слухатися. Але надворі 2021 рік і вже зрозуміло, що здоровими стосунки (будь-які, зокрема і сексуальні) мають відбуватися на рівних – обговорюючи, що кому подобається та хто на що згоден або не згоден. Тому виховуючи в собі, в своїх партнерах та партнерках культуру згоди, ви буквально створюєте підґрунтя для вашої спільної безпеки.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь